Laiton Uhkaus

Olen tehnyt parivuotta sitten uhkauksen ja mitään ei ole kuulunut poliisilta. Onko asia annettu olla?
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mahdollisesti, tai sitten ei.

Laiton uhkaus, maksimirangaistus kaksi vuotta vankeutta. Syyteoikeus vanhentuu viidessä vuodessa.

Äänestä
  • Vähän sinne päin. Laiton uhkaus on poikkeuksia lukuun ottamatta asianomistajarikos. Ellei asianomistaja vaadi tekijälle rangaistusta, tai uhkaus ole vakava, niin poliisi ei sitä tutki.
    Rikosilmoitukset laittomasta uhkauksesta ovat yleensä paskajuttuja, joissa tutkinnanjohtaja, tai syyttäjä tekevät päätöksen, ettei esitutkintaa suoriteta, priorisoivat, mutta osapuolille on siitä toimitettava tieto.
    Ei ole veronmaksajien etu, että verovaroja käytetään paskajuttuihin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olen tehnyt parivuotta sitten uhkauksen ja mitään ei ole kuulunut poliisilta. Onko asia annettu olla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu