Onkohan minulle kohtalontovereita olemassa? Olen siis joutunut tilanteeseen että haluaisin erota mutta en voi koska menetän lapseni jos eroan lapseni biologisesta äidistä. Tilanne on todella kamala mutta jotenkin on vain selvittävä päivä kerrallaan. Itse haluaisin yrittää mutta tuntuu että puolisoni vihaa minua, niin huonoa kohtelua joudun kestämään päivittäin.
Vaikea suhde
11
670
Vastaukset
- Anonyymi
Onko sulla myös huoltajuus? Ei lasta saa viedä ilman toisen vanhemman lupaa. Älä alistu huonoon kohteluun. Kerro ajatuksistasi kumppanillesi että hänen kohtelunsa tuntuu ikävältä.
- Anonyymi
Ei hän anna adoptoida lastamme juuri sen vuoksi ettei minulla ole mitään oikeuksia. Yhdessä siis lapsi haluttiin. Olen puhunut asiasta mutta ei auta kun on hyvä kiristyskeino minua kohtaan. En ikinä olisi uskonut että hän lastamme tälläiseen käyttäisi.
Anonyymi kirjoitti:
Ei hän anna adoptoida lastamme juuri sen vuoksi ettei minulla ole mitään oikeuksia. Yhdessä siis lapsi haluttiin. Olen puhunut asiasta mutta ei auta kun on hyvä kiristyskeino minua kohtaan. En ikinä olisi uskonut että hän lastamme tälläiseen käyttäisi.
Luin tuon sun aloituksen. Toisinaan ikävä kyllä tapahtuu asioita, joita ei olis ikinä uskonut toisen tekevän. Mulla ei ole sama tilanne, mutta eroon ja lapsiin liittyvät asiat kyllä vahvasti tapetilla. Sun tilanne kuulostaa erittäin ikävältä. Saanko kysyä, minkä ikäisestä lapsesta on kyse?
- Anonyymi
En_osaaEn_tunne kirjoitti:
Luin tuon sun aloituksen. Toisinaan ikävä kyllä tapahtuu asioita, joita ei olis ikinä uskonut toisen tekevän. Mulla ei ole sama tilanne, mutta eroon ja lapsiin liittyvät asiat kyllä vahvasti tapetilla. Sun tilanne kuulostaa erittäin ikävältä. Saanko kysyä, minkä ikäisestä lapsesta on kyse?
N. 2-vuotias.
- Anonyymi
En ole samassa tilanteessa. Eronnut kyllä ja lasten kanssa sekä exän kanssa menee hyvin. Erotessamme päätimme, että lapset edellä. Ja tarkoitan sitä, että ero itsessään on jo riittävä trauma, joten pyritään pehmentämään kaikkea muuta siihen liittyvää.
Minkä ikäinen lapsi? Jos alle 3 vuotias, niin klassisesti neuvon odottamaan, koska kasvatustyö tulee helpottumaan. Ehkä yhteistä aikaa alkaa löytymään, jolloin parisuhdetta voi hoitaa enemmän? Itse elin lähes horroksessa vauva ja- taaperoajan.
Toisaalta lasta ajatellen täytyy ottaa huomioon lapsen kiintyminen sinuun. Myös puolison on se tajuttava. Tuli ero tai ei. Lapsi ei koskaan ole pelinappula tai kostonväline! Jos näin käy, on naisesi keskenkasvuinen, lapsi vielä itse. Kykenemätön äitiyteen. Keskustelkaa ja keskustelkaa aikuiset. Kyseessä on lapsen lapsuuskin.- Anonyymi
Lapsi on 2-vuotias. Keskustelu on lähes mahdotonta nykyään. En osaa kuvailla sanoilla miten kaikki hänen sanomansa kääntyy jotenkin niin että minä olisin ne lausunut jos ymmärrätte mitä tarkoitan. Yritän siis vain olla hiljaa ettei lapsen ainakaan minun puolelta tarvitse kuunnella huutamista.
Itseä ei enää kiinnosta oma onnellisuus (koska sitä ei ole ollut enää pitkään aikaan) mutta se sattuu kun tiedän kuinka hämilleen lapsi menisi erotessa kun minua ei saisi kutsua äidiksi enää enkä saisi lasta luokseni koskaan. En koskaan olisi uskonut että tälläiseen tilanteeseen joudun ja puhua ei oikein pysty kenellekkään asiasta kun en tunne ketään toista jolta vanhemmuutta vietäisiin eron myötä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lapsi on 2-vuotias. Keskustelu on lähes mahdotonta nykyään. En osaa kuvailla sanoilla miten kaikki hänen sanomansa kääntyy jotenkin niin että minä olisin ne lausunut jos ymmärrätte mitä tarkoitan. Yritän siis vain olla hiljaa ettei lapsen ainakaan minun puolelta tarvitse kuunnella huutamista.
Itseä ei enää kiinnosta oma onnellisuus (koska sitä ei ole ollut enää pitkään aikaan) mutta se sattuu kun tiedän kuinka hämilleen lapsi menisi erotessa kun minua ei saisi kutsua äidiksi enää enkä saisi lasta luokseni koskaan. En koskaan olisi uskonut että tälläiseen tilanteeseen joudun ja puhua ei oikein pysty kenellekkään asiasta kun en tunne ketään toista jolta vanhemmuutta vietäisiin eron myötä.Olisko joku pariterapia paikka, jossa molemmat saavat ajatuksensa sanottua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olisko joku pariterapia paikka, jossa molemmat saavat ajatuksensa sanottua.
Kannattaisin myös tätä ratkaisua. Voisiko tilannetta korjata?
- Anonyymi
Ei olisi lapsen edun mukaistakaan, että häneltä viedään toinen vanhempi. En tiedä millä perusteella yhteydenpidon voisi kieltää, minusta ei voi.
- Anonyymi
Yhteydenpidon voi kieltää ihan sillä perusteella, että lapseen ei ole minkäänlaista biologista eikä juridista sidettä. Ottakaa hyvät naiset nyt opiksi tästä ja sopikaa asiat ennen kuin alatte kasvattaa perhettä. Vaikka tuntuu rakkauden huumassa tylsältä ja turhalta, niin nimet paperiin. Muuten voi käydä niin, että toinen jää ilman tapaamisoikeutta, kuten tässä, tai vastaavasti toinen ilman elatusrahoja.
- Anonyymi
Moi. Onko asia yhä akuutti? Nythän on mahdollisuus hakea tapaamisoikeutta oikeuden kautta -myös muu läheinen kuin vanhempi. Itsellä oli sama tilanne ja sain tätä kautta tapaamisoikeuden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4698447Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195800Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2554752Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli564589Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s624099Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603920SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1673732- 901688
- 931192
- 42847