Sotkan Linus ja Gamma sohvat?

Anonyymi

Onko kellään sotkan Linus ja Gamma sohvaa? Kokemuksia näistä kaipaisin.

Gammassa kiinteät istuintyynyt, ei ainakaan luisuisi pois. Pesua haittaa mutta eipä noita voi koneessa edes pestä joten aika sama. Linus sohvassa kaikki irrotettavia, mutta puiset jalat saattavat olla hajoamisriski?

6

13128

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meillä on ollut Sotkan Linus sohvat ja on hinta-laatusuhteeltaan erinomaiset. Kangas on laadukas, kestää kissan raapimistakin eikä edes näy missään. Myytiin anopille ne pari vuotta sitten kasvavan perheen vuoksi ja vieläkin on kuin uudet. Näyttää ja tuntuu samalta kuin uudet. Ja kankaat kestää konepesua! Jalat myös ehjät. Boston sohva olikin sitten pettymys. Kangas nukkaantuu, istuintyynyt valuu lattialle ja kissan kynsiminen näkyy. Muuten mainio löhösohva.

    • Anonyymi

      Sotkan 3-istuttava harmaa Linus sohva (399€) ollut 2 vuotta käytössä. Kangas kestänyt hyvin päivittäistä käyttöä ja kaikki 6 sohvatyynyä ovat käännettäviä mikä lisää käyttöikää. Todella hyvä hinta/laatusuhde. Uutena sohvassa oli voimakas tuoksu mutta se hävisi kuukaudessa.

    • Anonyymi

      Tilattiin gamma sohva. Nirhauma takalevyssä. Saatiin siitä reklamaation kautta hyvitystä. Tämän jälkeen alettiin kokoamaan ja huomattiin, että liuskat, jotka kannattelevat sohvan toista osaa omasivat 6.5mm väliset reiät. Vastaavat reiät sohvan rungossa olivat välillä 3.5mm. Nyt toinen reklamaatio tulille ja katsotaan kuinka käy.

    • Anonyymi

      Tilattiin kahden istuttava Linus-sohva, Sotka, 399 euroa takuuhinta. Ihan hyvä valmistuksen laatu, ei tarvitse kasata, vain ruuvata jalat kiinni. Kääntö ei onnistu ilman apukäsiä, kaksi henkilöä tarvitaan sohvan kääntöön. Sen kun tekee, niin napakka istua, eikä natise tai pidä meteliä missään vaiheessa. Haisee voimakkaasti teolliselle, mutta jos tosiaan kuukaudessa haju hälvenisi. Katselin myös muita sohvia, mutta ne olivat liian huokeita ja liian ylellisiä vuokrakasarmiin, niin päädyin tähän. Materiaali on ok, vaikka on käytetty myös vaneria ja jossain kohti huonekalulevyä. Myös järeämpää puuta löytyy kulutusta vaativissa paikoissa. Istumakorkeus juuri sopiva ja tyynyjä voi käännellä kaikkia neljää rasituksen jakamiseksi silloin tällöin.

    • Anonyymi

      Gamma sohva alkoi nukkaantua vuoden käytön jälkeen. Ensimmäinen reklamaatio vielä johtanut mihinkään väittävät nukan tulevan torkkupeitoista joita harvoin käytetään. Ei ollut Askon sohvassa mitään vikaa kankaissa vaikka yli 15v oli käytössä, mutta tarvittiin isommat sohvat.

    • Anonyymi

      En suosittele Sotkan 3 h Gamma sohvaa, huono laatuinen. Reklamaatio tehty ja heidän mukaan kaikki ok. Sohvan alapuolella kaikki tukirautalangat teräväreunaisia ja osa alaspäin.
      Asiakkaan tehtävä kuulemma teipata ettei eläimet pääse repimään itseään !!!
      Keskiosan istuinosan kangas venyy kuprulle heti...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      259
      9658
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      166
      5411
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      155
      5055
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      62
      4721
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      182
      2204
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      11
      2145
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      299
      1766
    8. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      88
      1478
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      15
      1135
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1083
    Aihe