Nyt kun esim. TAIKE:n vakituinen kiintiöorpo, eli sorrettu mustalaisruhtinas jäi nalkkiin julmuuksistaan, oli keksittävä muita sopivia avustettavia. Konsulttitoimistot ovat siihen aina paras vaihtoehto, varsinkin kun ollaan yhteisestä, eli toisten pussista ammentamassa. Nyt valtiovallan koronan vuoksi lisärahoittama TAIKE lähestyy konsultilla vahvistetulla naispatrullilla niitäkin taiteilijoita, jotka ovat jääneet ilman, kysyäkseen heiltä mitä pitäisi tehdä. Taiteilijahan antaa ilmaiseksi "päästääkseen mukaan". Antaessaan idean patrullille taiteilija saa siis yhteistyön ilon sekä haaveen yhteenkuuluvuudesta ja konsultti ideaa pöydällä siirreltyään, koneistolleen saaliiksi alan tariffin mukaisen palkkion (esimerkiksi otettakoon Savitaipaleen kunnan konsulttitoimistolta tilaamat kolme sanaa, jotka maksoivat 10.000euroa).
Mitä sitten tulee yleiseen ja vallitsevaan, käytettäköön kehoa symbolina olevaisesta: Perseellä on tärkeä tehtävä kehossa, koska sieltä poistuu sellainen, jolle ei ole enää käyttöä, mutta jos perse nousee pään paikalle ja sitä, mitä se suoltaa, väitetään tarpeelliseksi käyttövoimaksi elon ylläpitoon ja sillä ravitaan myös muita, mitä tehdä päälle, joka on siirretty perseen virkaan ja sen suusta vilahtaa viisas sana?
konsulttitaike
Anonyymi
1
97
Vastaukset
- Anonyymi
Niin, tarkoittaako kulttuurikentän naisistuminen jotakin hienoakin muutosta verrattuna aikaisempaan? Ei hyvältä näytä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1492562
- 1961856
- 701647
- 921628
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91311- 72998
- 80998
- 95989
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes189899- 67891