Kirjeiden ja ajatusten vaihtoa, ei muuta

Anonyymi

Olen 63 vuotias mies, naimisissa, ei lapsia. Hiukan iän mukana tulleita vaivoja jaloissa ja seljässä. Ylipainoa ja, tietysti: aikuistyypin diabetes ja verenpainetauti. Siis työkyvyttömyyseläkkeellä.
Noillahan ei ole mitään merkitystä itse asian kanssa; harrastan pöytälaatikkokirjoittelua ja tahtoisin keskustella enimmäkseen siitä aiheesta. Politiikka ja uskonto eivät niin kiinnosta, mutta aika avarakatseisena niiden suhteen itseäni pidän.
Heräilen aamuisin aikaisin ja kirjoittelen aamuyön tunteina, kun ei vaimo oikein tykkää siitä, että uppoudun päivisin sinne mielikuvitusmaailmaan. Pari minun juttuani hän on lukenut, muttei niihin kovin paljoa innostunut. Eikä hän, pyynnöistäni huolimatta ollut kovin kriittinen. Vieras ihminen saattaisi olla siinä suhteessa parempi arvostelija.
Voin vuorostani lukea sinun tekstejäsi ja arvostella niitä, jos tahdot. Ja lupaan olla asiallinen ja suora, enkä hauku mitään, vaan yritän tuoda parannusehdotukset ilman negatiivisia ajatuksia. Ja tottakai hyvät jutut ansaitsevat yhtälailla asiallisen kiitoksen.
Jos tällä on sinulle merkitystä, niin syntyisin olen Itä-Suomesta, mutta asunut yli puolet elämästäni Lounai-Suomessa. Eläimistä tykkään, meillä on ollut kaneja ja kissoja ja nyt odottelemme bernin paimenkoiran pentua tietystä kennelistä. Jos tänä keväänä ei tiineys suju niin, että pennuista riittäisi meillekin (otettiin yhteyttä kovin myöhään), niin sitten vuoden päästä. Ja ei, koira ei ole korona-koira: olemme olleet naimisissa 35 vuotta, mutta työelämän aikana ei raskittu ottaa koiraa kotiin ikävöimään, mutta nyt voimme olla sen kanssa 24/7.
Ja vielä se, että en tästä kirjeenvaihdosta aio vaimolle kertoa, vaikka se ON täysin viatonta ajatusten vaihtoa. Miksi, arvaat kyllä, ettei hän ymmärtäisi korona ajan tuomaa yksinäisyyttä: emmehän me ole yksin. Mutta kun kaikki harrastukset ovat olleet kuukausikaupalla jäissä, niin ihmiskontakteja, edes sähköpostin kautta tapahtuvia ihmiskontakteja kaipaa. Ainakin minä kaipaan.
Jos kiinnostaa tällainen, niin vastaa ensin tähän. Kerron sitten sähköpostiosoitteeni, kun löytyy samanhenkinen ystävä.
Timppa

1

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ootko nainen noin mustis musta

        Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
        Ikävä
        50
        3347
      2. Sen kerran kun siellä käyn

        Voisit olla paikalla💚💛☘️
        Ikävä
        15
        1740
      3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

        Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
        Ikävä
        36
        1721
      4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

        Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
        Ikävä
        17
        1661
      5. Miksi kaipaat

        Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
        Ikävä
        25
        1392
      6. Kauan säkin jaksoit

        Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
        Ikävä
        40
        1322
      7. Sä olet nainen kuuluisa..

        ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
        Suhteet
        61
        1299
      8. Miehelle...

        Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
        Ikävä
        90
        1085
      9. Mietin tässä T....

        Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
        Suhteet
        22
        1033
      10. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

        Tämä on ilon päivä 😊
        Kotimaiset julkkisjuorut
        128
        984
      Aihe