Otetaan esimerkiksi lätkä: Toteutetaanko siinä isän toteutettumattomia haaveita pelata sm-liigaa tai jopa nhl:ää? Pää punaisena varsinkin isät huutaa huonosti menneiden harjoitusten jälkeen. Tai voimistelu: Äiti raahaa loukkantuneen tai kasvukivuista käesivän tyttären harjoituksiin, kun äipästä ei tullutkaan uutta Olga Korbuttia?
Siis kumpi
sitä harrastaa???????
4345
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mietin itsekin. Voiko olla typerämpää syytä aloittaa harrastus kun" isä ja äiti pakotti". Olen tämän samaisen kommentin kuullut monen lapsen suusta.Minusta lapsen kuuluu itse saada valita mitä harrastaa vai harrastaako mitään. Vanhempien pitäisi ymmärtää olla tekemättä lapsestaan oman itsensä jatketta. Olen muusikko ammatiltani, mutta ei tulisi mieleenkään pakottaa lapsiani soittamaan. Tuen kyllä mielelläni jos asia todella kiinnostaa. Tuen siinäkin tapauksessa,jos lastani kiinnostaisi joku ihan muu musiikin laji jota itse teen. Omassa suvussani olen musta lammas koska kiinnostuin klassisesta musiikista kevyen sijaan. Vielä nykyäänkin kuulen kaikenlaista avointa ja piilotettua ilkeilyä valintani vuoksi. Omat lapseni kasvatan varmasti toisin. Ensimmäinen asia, minkä olen lapsilleni opettanut, on se, että rakastan ja arvostan heitä vaikka haluaisivat harrastaa jotakin mikä itseäni ei yhtään kiinnostaisi. Se on heidän elämänsä.
uusi viestisi oli ilmeisesti äskeiseen aienpaan viestiini. Vastasin alkuperäisen otsikon alle.
Kyllä siinä toteutetaan pitkälti vanhempien omia kokematta jättämisiä.
Meilläkin pojan olisi pitänyt mennä pelaamaan vaikka mitä, kun isällä ei ole aikoinaan ollut mahdollisuutta. ja sitten vielä sanonta, kun kaikki muutkin harrastaa sitä.
Onneksi lapsi jo 7-vuotiaana tiesi mitä haluaa harrastaa ja se harrastus on pysynyt jo kymmenen vuotta, eikä siitä tarvitse maksaa mitään! Ja on hyödyllinen, että silleen...
Huomasin hiljattain, miten ne katsomon asiattomat ärjyjät saa hiljaiseksi.
Kuvaan silloin tällöin lasten pelejä videokameralla. Eräs herra huusi mielestäni asiattomia ohjeita (siis törkeää kielenkäyttöä)katsomosta kentälle taukoamatta. Käänsin kameran kohti katsomoa ja aloin kuvata tuota "kannustajaa".
Sillä kertaa ainakin hiljeni.
Kyllä katsomosta huudetaan usein mitä älyttömämpiä huutoja suhteellisen pienille lapsille. Sitten on niitä, jotka ikään kuin sieltä reunalta valmentavat lastaan koko pelin ajan. Sääliksi kävi sellaista 10-vuotiasta, joka aina pallon saadessaan katsahti katsomossa ärjyvään isäänsä. Näytti siltä, että poika ei osannut tehdä pallon saadessaan itse sille mitään, vaan odotti isältään käskyn, mitä tehdä.
On se käsittämätöntä, että ne parhaat pelaajat, tuomarit ja valmentajat istuvat siellä orrella, eivätkä koskaan mene pelaamaan itse????