Miksi suomessa ei ole puoluetta joka huolehtii pienituloisten etujen puolesta?
Kaikki nousut suosivat suurituloisia, kauniita puheita ja katteettomia lupauksia ei tuo köyhille mitään etuja.
Miksi palkkoja eläkkeitä ja muita etuja nostetaan aina prosenteilla jolloin rahat menevät suurituloisille.
Esim 1% korotus 10000 euroon on 100 euroa ja 2000 euroon 20 euroa ja kun nuo prosentit jatkuvasti kertaantuvat niin tuloerot vain kasvavat.
Miksi rikkaita ja hyvätuloisia pitää jatkuvasti paapoa, eikö hyvinvointivaltiossa pitäisi aina auttaa pienituloisia joilla rahat eivät riitä elämiseen muuta kuin köyhän avustusten kautta.
Miksi jotkut vastustavat koronan hoitoa jossa mukana ovat suomen parhaat asiantuntijat?
Kaikki nousut suosivat suurituloisia, kauniita puheita ja katteettomia lupauksia ei tuo köyhille mitään etuja.
Miksi palkkoja eläkkeitä ja muita etuja nostetaan aina prosenteilla jolloin rahat menevät suurituloisille.
Esim 1% korotus 10000 euroon on 100 euroa ja 2000 euroon 20 euroa ja kun nuo prosentit jatkuvasti kertaantuvat niin tuloerot vain kasvavat.
Miksi rikkaita ja hyvätuloisia pitää jatkuvasti paapoa, eikö hyvinvointivaltiossa pitäisi aina auttaa pienituloisia joilla rahat eivät riitä elämiseen muuta kuin köyhän avustusten kautta.
Miksi jotkut vastustavat koronan hoitoa jossa mukana ovat suomen parhaat asiantuntijat?
Vastaukset 25
Vanhimmat
Suomessa on tapana luvata, mutta kun pääsee nauttimaan hyvinvoinnista niin oma suu on aina auki kun kysymys on rahasta.
Köyhyys ei ole mikään krooninen tauti. Suomi huolehtii pienituloisista olemalla vapaa maa ja tarjoamalla kaikille ilmaista koulutusta. Pienituloisella on kaikki edellytykset itse parantaa tulotasoaan.
Kaikilla ei ole edellytyksiä edes huolehtia itsestään ja köyhälle suomi ei ole mikään ihanne maa.
Vain typerä luulee että kaikilla on samat mahdollisuudet jo syntyessä varakkaitten lapsena ovat mahdollisuudet aivan toiset kuin köyhien lapsilla.
moni on huonoista lähtökohdista saannut maallista mammonaa, vaatii yleensä paljon työtä ja vähän tuuria tai vähän työtä ja paljon tuuria.
No se ei ole muiden vika jos omat rahkeet ei riitä rikastumaan. On paradoksaalista väittää että menesymiseen tarvitaan tukea koska aito menestyminen on sitä että menestyy ilman muiden tukea
Miksi on tyhmien ihmisten kysymys.
Taisit vastauksella ylittää tyhmimmän ihmisen riman.
Vain persuilla on aikaa vittuilla parhaaseen työaikaan mene töihin hankkimaan rahaa millä elät siipipersu.
Porvarius on kapitalistia ja kapitalistit riistää kansaa eihän heistä muuten tule porvareita.
Millä tavalla riistää? Onko sun pakko ostaa jotain tuotteita? Onko pakko mennä töihin? Riisto on sellaista pakotettua hyäkskäyttöä kuten verotus
Miksi kyselet. Et näköjään tiedä, että meillä on sellainen puolue, jota kaipaat, nimeltään Perussuomalaiset ry, hah hah haaa!!!...
"Hyvä ystävä" sää-reijo etkö tiedä, että persuista tulee vain kakkaa, jos haluat auttaa köyhiä äänestä mahdollisimman vasemmalle, etkö muista että ohtamaa koulutti aina ohittamaan vasemmalta, oikealta menee aina ojaan.
Sinunkin kuten minunkin aika menee hukkaan täällä paskajauhannassa se on aika typerää ja tyhmää, tunnetko itsesi viisaaksi täällä tyhmien joukossa minua ainakin nolottaa.
Oletkohan edes aikuinen ihminen? Kommenttisi kuullostaa jotenkin epäkypsältä ja keskenkasvuiselta
Jos haluat auttaa köyhiä niin auta omilla rahoillasi. Muiden rahoilla auttaminen on varastamista
Puolue jonka "mestarin" mielestä" sosiaaliturva on ylellisyyttä. Oikeat köyhät tarvitsevat ainakin joskus yhteiskunnan auttavaa kättä. Jos on henkisesti köyhä, kuten eräs virkaheitto upseeri ei tarvitse kuin porttikiellon paikkaan jossa meinasi ruveta kalifiksi kalifin paikalle. Missä muuten nykyään kuljet uimassa. Tervalammessako?heh heh.
Perussuomalaiset ry on kaikkien suosima ja yhteinen puolue. Rehellinen, reipas ja rakas, kuin Tosirealistin perikuva, Kokkolan Kingsin, Eläinystävän ja VesiVelmun, ja tälle ei naureta!!!...
80%+suomalaisista+ei+kannata+persuja.
80%+suomalaisista+ei+ole+myöskään+huippuälykkäitä.+Eihän+kaikki+voi+kuulua+yläluokkaan.+Jos+kaikki+kuuluisivat+yläluokkaan,+niin+se+ei+olisi+yläluokka.+Enemmistön+on+kuuluttava+alaluokkaan+jotta+yläluokka+vaikuttaisi+yläluokalta
Joo toivottavasti minusta ei tule aikuinen ennen kuin täytän 90 vuotta nyt olen vasta 80 vuotta.
Epäkypsäksi voi sanoa sinua joka elät persus unta jolla tulee aina olemaan paskanen loppu.
Olen samaa mieltä, mutta kerro kenen rahoilla rikkaat mellastaa, rikkaudet ovat tulleet työläisiä riistämällä eihän heillä ole ollut omia rahoja.
Käänteisesti olisit oikeassa, häpeät varmaa sukuasi joka elätti sinua monta vuotta ja lähdit pois etkä edes kiittänyt.
Kivelän muut ovat parempia kuin sinä joka et koskaan ole ollut oikeissa töissä.
Uhkailetko? hahah. Voit tulla koittamaan ihan million vaan niin katotaan kenellä on paskanen loppu
Eli olet siis vain henkisesti jälkeenjäänyt..
Sultahan otettiin aseet pois koska olit uhka ympäristölle.
Minä tulen heti kun hallitus sen sallii, voin ottaa ritsat mukaan se riittää sinun karkottamiseen.
Luokista en tiedä, mutta sen tiedän, että Kokkolan persujen ehdokaslistalta tuskin löytyy montakaan Mensan jäsentä.
Voisi tuota tullakkin, mutta kun en ole pienille paha. Ihan kaikella ystävyydellä,jos mitta on 160cm ei kannata oikein hirveästi uhota. Toisaalta ymmärtää, kun mieli on aikamiehen, mutta luoja on pannut lapsen kuoriin.