Onko kenelläkään kokemusta? Kiinnitti huomiota että lähes kaikki tuotteet saman hintaisia...? Ja aina ilmainen toimitus..
Vastaukset 5
Ei ole tuttu mutta minusta tuo vaikuttaa huijaussivustolta.
- En löytänyt tuolta mitään tietoja kuka on sivuston takana: Ei katuosoitetta, yrityksen nimeä, puhelinnumeroa, yhteyshenkilöiden nimiä tms.
- Liian samanlaiset hinnat epäilyttävät: Olen nähnyt aiemmin muita huijaussivustoja jotka on generoitu automaattisesti ja joissa on vastaavasti hyvin samanlaisia hintoja.ok, aivan selvä huijaus, jotkin hinnat ovat aivan liian naurettavia ollakseen aitoja.
Otetaanpa esimerkiksi tämä 3 hengen sohva:
http://www.birdie-ein-genuss.de/954-bepurehome-3-sits-soffa-rodeo-eco-läder-brun-möbler-3499.html
"oikea" hinta 92 €, tarjous 40 € - kumpikin hinta aivan naurettava
Hiukan googlaamalla löytyy tieto että kyseinen sohva maksaa oikeassa nettikaupassa 1500-1800 euroa.Vaikuttaa tarkemmin katsellen luottokorttihuijaukselta, ei myyntihuijaukselta.
Myytäviä tavaroita ei tietenkään ole olemassa, mutta se ei ole se pointti, vaan se, että sivusto houkuttelee avaamaan yritykseen "tilin", johon tietysti pitää antaa henkilö- ja luottokorttitiedot.
Kun nämä on saatu, niin sinne män.
"Tavallisessa" myyntihuijauksessa menisi vain se summa, mikä tavaroista on maksanut pankkikortilla.- Anonyymi
No jos tuonne on kirjautunut ja tilannut jotain niin mitä tapahtuu?
Anonyymi kirjoitti:
No jos tuonne on kirjautunut ja tilannut jotain niin mitä tapahtuu?
Pahimmassa tapauksessa huomaa seuraavan luottokorttilaskun yhteydessä, että ko. korttia on käytetty esim. Vietnamissa useisiin satojen dollareiden ostoksiin. Paremmassa tapauksessa oma pankki ottaa yhteyttä ensin.
Omalla nimellä ja henkilötunnuksella on kirjauduttu useisiin paikkoihin tilaamaan kamaa laskuun, mutta toimitusosoite aivan outo. Hyvässä lykyssä joku vesseli väärentää EU-passin nimellä ja henkilötunnuksella sekä ajokortin bonuksena. Identiteettivarkaus.
Tulee aika paljon kalliimmaksi kuin jonkun neljänkympin föraaminen pankkitililtä olemattomasta tavarasta. Viehän ne toki senkin, ellei ole kirjautunut "luottotililleen", jolloin on antanut luvan viedä vaikka kaiken.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3721682- 1141256
- 1291211
- 1481111
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh25954- 111852
- 57611
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.168607Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i113544- 18510