Astran automaatti

Jope

Uusin Astramalli on nyt ollut jonkin aikaa markkinoilla. Onko jollain kokemuksia mallin automaattivaihteesta tai tietoa / käsitystä millainen on käytössä ja miten yleensä toimii ajan myötä.

Entä mahdollisia muita kokemuksia uudesta Astrasta, malli esim. 5-ovinen kohtuullisin varustein. Aikaisemmissa malleissa ilmeisesti ainakin oli runsaasti vikoja, pieniä mutta harmillisia. Itselläni oli aikoinaan -93 mallin Astra 1.8 GLS ja silloin päätin, etten Opelia enää koskaan ostaisi. Onkohan laatu nyttemmin parantunut?

4

5986

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Astra 1,8 AT Wagon

      Itselläni otsikon mukainen auto. Automaatti toimii moitteetta, ei mitään huomauttamista. Laadun uskon ja tiedän parantuneen varsinkin Astran kohdalla huomattavasti. Automaatin kestävyydestä tiedän sen verran että itselläni oli aikoinaan -91 mallinen omega 2,0 GL automaatti, ajettu n. 250tkm. Automaatissa ei ollut ainakaan silloin mitää vaivaa, vaihdatin kyllä suodattimen ja öljyt mitä ei tarpeeksi usein tehdä. Tuo automaatti on periaatteessa sama 4-vaihteinen mikä on vielä tänä päivänäkin Astrassa, ainoastaan hienosäätöjä tehty. Tällainen minun kokemukseni.
      PS. en ole mikään Opel-mies vaan merkkiä vaihdettu laidasta laitaan...

    • kakakaka

      Jos Opel on tutkimusten mukaan laadukkain saksalainen, ja Opel Astra H on valittu euroopan parhaaksi autoksi, niin eiköhän se jo kerro jotain laadusta.

    • Ves

      Automaattivaihde on ollut perinteisesti Opelin vahvuuksia, sekä kestävyytensä että toimintansa osalta.

      Noin kuukausi sitten minulla oli työmatkallani Saksassa vuokra-autona uusi Astra automaattivaihteella, jolla ajoin noin 1300km. Olen ajanut automaateilla paljon, omistanutkin kolme sellaista vuodesta 1986, mutta tämä kokemus oli yksi heikoimmista.

      Vaihteen toiminta oli merkillinen. Autoa ei saanut pehmeästi liikkeelle kuin äärimmäisen höyhenen kevyellä kaasun painamisella. Jos niin teki, jäi muille tien tukoksi. Jos teki normaalin lähdön, auto teki epämukavan voimakkaan nykäisyn, juuri siten kuin automaatin ei pitäisi tehdä.

      Heti liikkeelle lähdettyä automaatti vaihtoi kakkoselle ja pian myös kolmoselle ja neloselle. Vain raju kiihdytys sai ykkösen ja kakkosen pysymään pidempään. Vääntöä löytyi, joten tämä ei sinänsä ollut haitaksi, mutta laatikko joutui näin vaihtamaan kaiken aikaa ylös ja alas, pientäkin kaasunkäyttöä seuraten.

      Vaihteen sport-asento oli myös pettymys. Se ei tehnyt muuta kuin sulki ylimmän vaihteen pois käytöstä, ja ajotavasta riippumatta siirsi vaihtamistapahtuman hyvin korkeille, huutaville kierroksille.

      Epäilen vahvasti, että auton vaihteessa oli vikaa, vaikka sillä olikin ajettu vain alle 3.000km. Huomautinkin asiasta autoa palauttaessani.
      Jos ei ollut, vaan tämä oli uuden Astran automaatin normaali esitys, niin oma arvosanani sille on ala-arvoinen.

      • samppa

        En täysin ole samaa mieltä vaikka muutamassa asiassa automaatti toimiikin juuri noin, esim. normaali liikkeellelähdössä pieni nykäys tuntuu, momentinmuunnin ei luista sillä tavalla kuin joissakin muissa automaateissa, nykäystä ei kylläkään tunnu kun autossa on 4 matkustajaa.

        Miksi ykkösen tai kakkosen pitäisikään pysyä päällä pitkään, tuulilasista ja TM:stä uusien dieseleiden yhteydessä olevat automaatit kuulemma pitää pieniä vaihteita päällä pitkään vaikka moottorin vääntömomentti antaisikin myöten isommalla vaihteella ajamiseen.

        Normaalisti liikenteen seassa ajaessa automaatti ei vaihda kolmosta pienempää kuin vain kadunkulmissa, tai sitten rajussa kiihdytyksessä, kaupunkiajossa ajovaihteet ovatkin kolmonen ja nelonen, mielestäni tuon nelosen ei kyllä tarvitsisi vaihtua ennen 60 km/h nopeutta jolloin normaaliliikenteen rytmissä moottorijarrutus olisi parempi, asianhan voi ratkaista kun laittaa kaupunkiajossa vain 3. vaihteen D-vaihteen asemasta.

        Tuon Sport-kytkimen, kuten myös talvi-kytkimenkin olisin jättänyt kokonaan pois automaatin yhteydestä, talviasentoa en ole tarvinnut koko talven aikana ja kuka nyt sport-kytkintä tarvitsee normaali perheautoon jossa on kuitenkin "vain" 92 kW....jos radalla kävisi autolla ajamassa, siellä voisi sport-asetuksella olevan jotain merkitystä jotta vaihde pysyy kiinteästi päällä, sport-asentohan vain vaihtaa isommalle kun rajoitin tulee vastaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      219
      5963
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      26
      3734
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      82
      2587
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      39
      2111
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      33
      1892
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      45
      1868
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      1765
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      21
      1656
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1502
    10. Tappajamanne kiinni

      Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!
      Mikkeli
      33
      1448
    Aihe