Estonia-muistomerkki Tallinnassa

sari

En ole löytänyt tarkkaa osoitetta mutta ilmeisesti se on sataman ja jonkin puiston lähellä. Tietäisikö kukaan osoitetta?

9

1018

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pupuli

      Osoitetta en tiedä, mutta muistomerkin vieressä on joku sotamuseo ja se linnan torni, joku paksu Margareetta, vai mikä se nyt oli.. eli juuri vanhan kaupungin ulkopuolella. En tiedä auttoko tämä nyt yhtään, mutta kirjotinpahan kumminkin.

    • Muistomerkki on Rannamäe teen varrella. Vieressä on Paks Margareeta tykkitorni ja Suuri Rantaportti. Lähellä on myös rautatieasema.

      • Korjataan virhe

        Vanha juttu, mutta paree myöhään ku ei milloinkaan.

        Rautatieaseman lähellä tuo muistomerkki ei ole. Ne kun ovat vanhan kaupungin eri puolilla.


    • Lets go

      Linna halli.

      Siis minne tulevat Lindat, ja on liikenneymppyrä jonka yli ajavat ratikat Balti jaamasta / eli junaasemalta.

      Satamakadun päässä, on paksu Margareta.

      Kävellen satamasta vanhaan kaupunkiin, Pikk katua pitkin.

      Sadamarkettia vastapäätä.

    • Jerkku

      Merimuseossa on myös aihetta sivuavia muistoja.

    • näkyy kun seisot merekeskuse kaupungin puoleisem ulkooven vieressä ja katsot puistoon minkä näet. mun mielestä

    • tallinn

      Rannamäe tee 16, 10111 Tallinn,

      • 2+10

        Kiitos, tosin löysin sen jo yhdeksän vuotta sitten!


    • Muuallakin

      Hiidenmaan pohjoiskärjessä, Tahkunan majakan vieressä on myöskin Estonian onnettomuudessa menehtyneiden muistomerkki, laivakello. Vahingossa tuo löytyi kun kiertelin saaria joku vuosi sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      189
      11255
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      93
      10692
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      235
      6130
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      183
      4946
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      131
      3416
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      172
      3415
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      40
      2243
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      300
      1802
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      6
      1650
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1564
    Aihe