Camry olisi tiloiltaan jo kohtalainen, muista ominaisuuksista ei tietoa.
Miksi näitä ei näy kuitenkaan taksikäytössä, vaan rivit ovat lähinnä Skodaa, Mersua, Volvoa, Fordia, VW ym.
Miksi näitä ei näy kuitenkaan taksikäytössä, vaan rivit ovat lähinnä Skodaa, Mersua, Volvoa, Fordia, VW ym.
Vastaukset 52
Vanhimmat
En ole taksiautoilija, vaan vain ns. "asioita seurannut", mutta hinta ei yleensä ole ainut valintakriteeri.
Taksikäytössä auto ei juuri saa maata korjaamolla, eikä se voi useinkaan odottaa esim. 10 pv:n päässä olevaa seuraavaa vapaata korjaus/huoltoaikaa, joten erään tunnetun merkin maahantuoja on järjestänyt taksiautoille aivan oman huoltopisteen, jossa auto pääsee työn alle heti.
Tätä eivät kaikki maahantuojat tarjoa.
Tässä sulle laatu autoista videoo.
https://youtu.be/_Q_jXR-faBs
https://youtu.be/kO79spSAvVE
Ihan niinkuin muistutukaejsi
Autoa ei saatu kun y oon eikä. Vakuutusyhtiö suostu vakuu y usta ottamaan enää
Merkki on ns natsi vaakeni
Neljässä vuodessa Mersulla 1200000 km Vantaalla. Mikä Toyota kestää vastaavan kilometrimäärän?
Monikin Toyota. Mm. lehdissä on ollut juttuja taksi-Hiacesta noilla kilsoilla.
Itsellä työautoina Mersuja, vikoja on jatkuvasti, joko pieniä tai isoja.
Tiedän Taksiyrittäjän Vantaalla jolla on ensimmäisen sukupolven Toyota prius hybridi ja mittarissa on 495 000 km ja edelleen joka päivä taksitolpalla. Siinä auto joka on todella tienannut leipänsä. Jos autoa huolletaan hyvin eli enemmän kuin huolto-ohjelmat edellyttävät niin kyllä pelittää. Jopa Ford Mondeolla on ajeltu miljoona km kun on huoltoihin panostettu.
Merkkinä Mercedes taksikäytössä myös aivan ylivoimainen.
Kunnon E sarjalainen, ei mitään pienempiä mersuja.
Tääsä kubaa usa newyourt
Taksissa vaan y outaa kuten muu y kin au y ot paljon toyotaa
https://youtu.be/7HaJArMDKgI
Siellähän niitä seisoo paikoillaan ruuhkissa. Halvalla pitää takseja saada kun kilpailu on kovaa ja kuskeina sekakansalaisia ilman kielitaitoa jne... Kanattaa sivistää itseään ja käydä paikan päällä katsomassa oikeasti mikä tilanne siellä on.
Onpa paljon Toyotaa.
Miks ei detroitti maistu eikä veroton Mersu elikkä natsi vsskeni
Eipä tuolla ruuhkassa seisomisessa kilometrejä tule.
Yhtä vähän punainen valo näyttää kiinnostavan pyöräilijöitä tuollakin. Taitavat vain katsoa, ettei kukaan tule päälle, valoista viis.
Nuohan ovat Made in USA Toyotia. Perusmallissa moottorina 3,5l V6 ja oikea automaatti. Ei niissä täkäläisiä pikkukoneita ja variaattoreita ole.
Mersu on suomen suosituin merkki taksikäytössä. Niillä saa myös kyytejä.
Toyotilla ei saa.
On muuten ihan eri auto kuin mitä täällä on tarjolla. Jos täällä olisi myynnissä samaan hintaa kuin jenkeissä niin olisi aivan ehdoton vaihtoehto.
Monet taksiasiakkaat eivät halua istua korealaisen tai japanilaisen auton kyytiin.
En minäkään maksa Toyotan kyydistä, kerran jouduin pakosta menemään jollain hybridin romulla. Tilasin taksin ja kesti tulla niin kauan, että en olisi lennolle muuten kerinnyt.
Vittuilin kuskille koko matkan huonosta penkistä ja ahtaista jalkatiloista.
Kuski ei edes ymmärtänyt, sanoi vain että kyllä sinne mahtuu.
Eivät tietenkään halua.
S uomessa pitää t aksin kulut n olla mahdollisiman kallit j i tta saadaan kulut suuriksi ja perustelutua mahdollisimman korkea taksa.
Näin olen saadaa yrityksen kalus t on arvo mahdollisiman auureksi.yeitystoiminna lpopussa kivaa myydä verotta viidensadan tuhanne au y opois jonka tak i matkustajat kus y anneen matkoilaa.
Verotuskohtelu myös edesautaa hankkimaan mahdollisman kallista kalus y oa.
Teitenkään uudberkuskit eibät tähän pysty mutta ei taksatkaa ole ökykallittiit
Kerropa kuka palstalnen ottaa taksin h ubikeen ja ilman g irman korttia
Sinulla taitaa olla paljon tiedoissa puutteita ja klappia yläkotelossa kun tuo kirjoittaminenkin on noin vaikeaa ja puutteellista.
Maailma on täynnä virheitä, myös kirjoitusvirheitä. Ole sinä tyytyväinen itseesi kun olet niin virheetön. Asia tuli kyllä selväksi vaikka virhe löytyikin.
Äidinkielen opesi
Maissi yrjölä
Oletko kuullutvälimerkeistä pilkuista pisteidtä
Msissi
Farkku on taksissa käytännöllisempi. Itse harkitsin camrya taksiin, mutta päädyin corolla farmariin. Hiukan lisää tilaa saisi olla, mutta muuten oikein hyvä auto. Asiakkaatkin tykkää.
Vitun tyhmä tyyppi olet! Pidät asiakkaita pilkkanasi, kun perit sellaisen halvan kipon kyydistä täyttä täyttä taksaa.
Joo Corolla näkyy kelpaavan niin mitäpä tuota Camryyn tuhlaamaan.
New Yorkissa paljon caryy, avensis verso ja rav.
Yleensä kaikki tast toyotss
Ne on proudly made in North America. Meille myydään made in Russia ja tulot menee lyhentämättömänä sotimiseen.
Otan jonosta joko länsiauton tai japanilaisen, skoodiin en nouse.
Paras ja tilavin kyyti mitä olen saanut, oli Skoda Kodjak! Aivan valtavat jalkatilat! Kaikki taksit pitäisi olla sellaisia, eikä mitään ahtaita sillipurkkeja!
minä istun mieluummin laadukkaalla mersun penkillä, kuin skoodan jalkatilassa
Nykytaksikuskit eivät selviä liikenteessä pienemmilläkään autoilla.
Asiakas se tilaa vaatii, kun kyydistä maksaa. Tero voi itse tunkeutua Varikseensa ihan mummona kanssa kaksistaan.
Tuon takia:
https://www.youtube.com/watch?v=Uye-pN1VDFg
Kukapa sitä nyt uskaltaisi mennä palovaarallisen auton kyytiin ?
Toyotan taksiautot ovat valloittaneet koko maailman Hangosta Petsamoon ja siitä länteen.
Joo se on totta, että Tojotan romut on valloittaneet Venäjän puolen Petsamossa.
Suksi suolle marjoja keräämään. Jaa niin se ei sinulta sokealta onnistu!
Camry ei kelpaa, niin mitä sinä siitä riehut!
Eikä ne muutkaan Toyotat taksikäyttöä kestä!
Ei kestä ja kyyti ei kelpaa kaikille asiakkaille.
totta, tojotot ovat levinneet ympäri maapalloa, hajonneita romuja näkee pitkin teiden varsia jopa kalkutassa...
Venäjällä Tojoja on takseina, mutta Suomessa aniharvoin.
Joo, ja niissä Tojoissa on tankkausluukku vasemmalla puolella ja ratti oikealla!
Eipä ole kukaan vielä osannut sanoa, miksi Camryn ropponen ei kelpaa? Tero vaan yrittää kääntää keskustelua ihan muualle!
Meidän taksiyhtiössä on 12 autoa, joista kaksi Toyotaa. Kuskit eivät mielellään aja Toyotalla, vaan valitsevat mielummin muita merkkejä käyttöönsä.
Olen myös huomannut että Toyotaa pidetään paljon huonommin, kuin kalliimpia autojamme. Kuljettajat eivät niin välitä pikku jäljistä ym vastaavista.
Hyvin ymmärrettävää ettei ammattikuljettajat halua ajaa muovisella Tojolla. Omassa autossani kojelauta on nahkaa ja sama jatkuu perään asti!
Takseissa pitää olla hyvä ja luotettava kyyti joten ovat päättäneet viisaasti ottaa saksalaisia ja ruotsalaisia laatupirssejä käyttöön. Vaik täälä kaikki väittää Toyotan olevan ylivertainen niin kyllä mä ennemmin uskon ammattilaisia jotka selkeästi ovat tajunneet ettei Toyota ole ylivertainen eikä edes hyvä. Alkaahan siinä asiakkaatkin valittaa, kun paikat tippuu hampaista jo 100kmh vauhdissa ja kuulo heikkenee.
Kuka sitä tärisevällä ja rämisevällä Tojolla ajaisi, en ainakaan minä.
Tero on paras ammattilainen arvostelemaan omaa Tojoaan.
Edes Kiinassa Toyota ei kelpaa taksiksi. VW jyrää Kauko-Aasian taksimarkkinoilla.
Kiinassa onkin jo parempi autokalusto, kuin Suomessa.
Toyotan taksiautot ovat valloittaneet koko maailman metropolit.
Camry kun tuli myyntiin reilu vuosi sitten, niin suurin toivein ja odotukset jotkut taksarit siihen haksahtivat. Eivät enään, kaikki on vaihdettu Mersuun tai Volvoon.
Toyota kelpaa vain tuulipukukansalle ja Afrikan kikkarapäälle