Nyt on vaikeat ajat. Kaikki tietää sen. Olisi erittäin suotavaa, että kunnallispolitiikassa saataisiin jatkuvuutta. Äänestäkää siis kokeneita ehdokkaita.
Vaikeat ajat, siis jatkuvuutta
Anonyymi
24848
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
"Vaikeita aikoja vielä täällä nähtykään.
Viime vuosi sulkuineen ja rajoitteineen oli kunnille ennätysvuosi. Kuntaliiton toimari kertoo hymyssä suin miten kunnissa tehtiin talousihme. Mikä talousihme se on, että valtio ottaa 20 miljardia lisää velkaa (joka siis on vain siirrettyä verotusta) ja syytää massia selvitystilassa oleviin kuntiin koronatukina.
Kuhmoisissakin kaikki kunnan työntekijät saaneet pitää pestinsä vaikka ei olisi muuta tekemistä kuin kammata napanöyhtäänsä. "
"Mikä talousihme se on, että valtio ottaa 20 miljardia lisää velkaa (joka siis on vain siirrettyä verotusta) ja syytää massia selvitystilassa oleviin kuntiin koronatukina"
Asian todellisuus on juurikin tässä. Ei sitä nasevammin voi ilmaista.
Tätähän se on ollut jo vuosikausia, hiljaiseloa eurojen päällä.
https://yle.fi/uutiset/3-6297959
"Kuhmoisissakin kaikki kunnan työntekijät saaneet pitää pestinsä vaikka ei olisi muuta tekemistä kuin kammata napanöyhtäänsä. "
"Vaikeita aikoja vielä täällä nähtykään. "
Näin kirjoitin 12.03.21
Taisin olla oikeassa...
Ja kokeneet jatkaa jaarituksiaan ja saunailtojaan missä päätökset sovitaan? Sekö hyvä?
Jotkut täällä on yksinkertaisia. Verratkaapa hetki nykyisten valtuutettujen meriittejä uusiin ehdokkaisiin!
Minä ainakin olen yksinkertainen. En näet ymmärrä, miten ensikertalaisilla voi olla meriittejä kunnallispolitiikassa.
"En näet ymmärrä, miten ensikertalaisilla voi olla meriittejä kunnallispolitiikassa"
2000 luvulla polulistisia untuvikkoja pääsi vallan kahvaan. Mitä siitä seurasi?
Tuolloiset untuvikot ovat tämän päivän kokeneita konkareita?
"Tuolloiset untuvikot ovat tämän päivän kokeneita konkareita?"
Osa untuvikoista jäi politiikasta pois ja vaille siipiä, jotka olisivat kantaneet jatkossa.
Meriitteihin? Millaisiin ja millä mittareilla? Salaisia päätöksiä ja sukulaisille ja puoluetovereille töitä ja etuisuuksia?
Jos olet yrittäjä (ja valtuutettu), saat palkata ihan kenet tahansa. Vaikka sukulaisen. Jos olet tavallinen valtuutettu, sinulla ei ole mitään valtaa palkata sukulaista yhtään mihinkään. Korkeintaan siivoamaan kotiasi ja ulkoiluttamaan koiraasi. Piste.
Eikö uusien pitäisi päästä näyttämään kykynsä toimia toisin ja hankkia meriittejä? Jos jatketaan vanhoilla ansioilla, ei mikään ainakaan paremmaksi muutu.
Juurikin tälleen se on!! Uutta verta kaivataan!!
Nyt ei (vielä) ole vaikeat ajat. Melkein kaikki tietää sen. Olisi erittäin suotavaa, että kunnallispolitiikkaan saataisiin uutta verta. Äänestäkää siis uusia naamoja valtuustoon.
Naurattaa kuinka paljon täällä on "uutta verta" kaipaavia. Lopulta valtuustoon tulee kaksi, max kolme uutta. SATAVARMA!
Kuntapolitiikka on siitä hauska, että teidän ei tarvitse puolisonne kanssa montaa tuttavaa saada taaksenne, jos haluatte näpäyttää istuvaa edustajaa. Kuvitellaan vaikka, että teitä olisi kuusi ja vaihdatte äänestämäänne tyyppiä saman puolueen tyypiksi. Se tekee silloin 12 äänen eron.
"Nyt on vaikeat ajat. Kaikki tietää sen."
Kuulostat ihan kuntapäättäjältä, jonka ei vaalien välillä tarvitse edes vilkaista äänestäjään saati että kysyisi tämän mielipidettä/kuulumisia ("huutoäänestys"). Tiedät kaiken toisten puolesta. piste.
Nykyiset päättäjät korottivat reilusti kunnallisveroa ja kiinteistöveroa. Kunnantalolla ei kaikille uusille palkatuille enää taida riittää tilaa. Senioritalo luvattiin 4 vuotta sitten. Jne.. Tässä jatkumo, kun on nähnyt ketkä havittelevat taas uutta kautta.
Valokuitu joka mökkiin?
"Valokuitu joka mökkiin?"
Joka niemeen, notkohon saarelmaan kodin tahtoisin nostattaa...! Tulee vaan pirun kalliiksi vetää saarimökkeihin?
Helppo upottaa syvemmälle kuin nykyään maalle....20-30cm...
Voi olla vaikea uusien päästä ´piireihin´ ? Nythän valtuustossa ainakin puolet edustajista on sukudynastiansa mandaatilla vartioimassa sukunsa ikiaikaisia oikeuksia.
Sukudynastia mainittu
Historiallista!!!!! Sanoi muuan vanhankaartin poliitikko tänään haastattelussa. Uusi ennätys kehitysrahoissa ulkomaille! Täällä leipäjonot kasvaa, tiet ala-arvoisessa kunnossa, terveydenhuolto tökkii, nuoret voivat pahoin, kaikille pakotetaan riesaksi patteriauto, julkiset palvelut ajettu alas, vanhukset oman onnensa varassa..... Luetteloa voisi jatkaa loputtomiin. Se siitä vanhasta, kokeneesta tavallisesta elämästä irtautuneen lain rikkojan meriittiä. Eivätkä osaa edes hävetä!!!