Tietoa kaipaan

Koirakko

Naapurissani on bernhardinkoira, jota ei ulkoiluteta lenkillä koskaan. Jos ei sitten kolmen ja kuuden välillä aamuyöstä, silloin en itse ole valveilla. Koira asuu perheessä, jossa on lapsia ja on ilmeisen sopeutunut ja tyytyväinen, mutta ulkoilee vain pihaläntissä. Mietin, onko se riittävää? Asuvat ihan vieressä ja olen itse aina kotona, en kyttää, mutta on vain osunut silmään. Haaveilen siitä koirasta myös lenkkikaveria omalle koiralleni. Olisi ainakin tarpeeksi iso, ettei omani kävisi alistamaan. Onko kellään tietoa?

10

1085

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • man-legally

      asiasta

    • milie81

      tietenkin mikä on pieni pihaläntti? Onko koira kiinni vai irti?

      Kuulostaa kyllä aivan liian pieneltä määrältä isolle koiralle, ellei sitten ole kovin nuori koira. Isojen koirien pentuja ei saisi kovin paljoa lenkittää (hihnassa) kun luusto voi kärsiä. Irti saa temmeltää mielin määrin. =)

      Voithan käydä kysymässä, josko lähtisivät koirasi ja sinun kanssa lenkkeilemään. Ainahan sitä voi naapureihin tutustua, ja samalla saa naapurin koirakin sitä liikuntaa. =)

      • Koirakko

        omassa pihassaan. En tiedä ikää ja vaikea arvioida vieraasta rodusta.


      • milie81
        Koirakko kirjoitti:

        omassa pihassaan. En tiedä ikää ja vaikea arvioida vieraasta rodusta.

        Saattaa hyvinkin olla että koiruus ei halua liikkua enempää. Meilläkin on koirat irti pihassa (tilaa tosin hehtaari), ne liikkuvat niin paljon kuin itse haluavat.
        Bernhardilainen on useasti aika "laiska" koira. Sen lenkkeilyttäminenkin on erittäin rauhallista kävelyä. Tosin yksilöstäkin riippuu, on niitä energisiäkin, mutta en usko että pysyisi pihassa kovin kauaa irti jos menohalut olisi isommat kuin mitä sille tarjotaan.

        On meilläkin koirilla tilaa juosta, mutta aika harvoin ne tuolla kunnolla juoksee. Isoja ja rauhallisia kun ovat. =) Tykkäävät maata paikallaan ja seurailla ympäristöä. Joskus käydään kävelyllä, mutta ei ne siitä oikein silminnähden nauti. Ne olisivat mieluummin irti. =)

        Käy tutustumassa... =D


    • jos ois koiria+

      voisin jopa laskeakin irti

    • man-legally

      ESIM LENKILLE

    • aggie

      se niin on, että koira kun koira tarvitsee liikuntaa, jotkut tietysti roppa kaupalla enemmän kuin toiset, mutta kyllä bernhardinkoiriakin lenkittää pitäisi. Ne mielletään yleensä hyvin laiskoiksi löntystelijöiksi, mutta kyllä ne lenkillä tykkäävät käydä ja mielestäni se on jokaisen koiran oikeus, lenkille pääseminen nimittäin. Ainakin kerran pvässä kunnon lenkki, mielellään enemmänkin!

      Eriasia sitten jos koiralla on hehtaari kaupalla tilaa irti juosta pihalla, mutta sellainen koira joka joutuu olemaan pienessä pihassa, tarvitsee jo kunnon lenkit!

      • minä ainakin itse käyttäisin koiraani lenkillä... on tullu joskus kyllä kyseltyä naapuriltakin koiraa lainaan.. kaverilla on berhandilainen ja aamuin illoin pitää olla menossa, tosin vaiuhti ei ole päätä huimaavaa...


      • blackmagictiger

        ETT BERHIS TARVII ROPPAKAUPALLA LIIKUNTAA


    • ~kristiina~

      Rotuaapisessakin lukee että aikuinen bernhardilainen tarvitsee runsaasti liikuntaa. Joten tämä kuvailemasi "lenkitystyyli" on kyllä liian vähän. Jos sitten tämä koira ei ole sairas tai jotain jalkojen kanssa ongelmia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      174
      1192
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      634
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      304
      558
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      231
      551
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      529
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      510
    Aihe