Terry Reid

Minulle kerran ehdotettiin tätä kyseistä otsikon artistia täällä 24:ssa. Meninpä sitte Youtubeen ja tsekkasin millaisesta laulajasta on kyse. Kovin kauan ei arvinnut kuunnella, kun jo osui ja upposi.

Terry Reid on englantilainen muusikko (syntynyt 1949). Hän on toiminut niin studiomuusikkona kuin soitellut tunnettujen artistien kanssa keikoilla. Lisäksi hän on tehnyt omaakin musiikkia ja tehnyt joitain levyjä. Tunnetuin hän on kuitenkin ehkä siitä, että hän oli Jimmy Pagen ensimmäinen valinta Led Zeppelinin (vielä silloin Page suunnitteli pändille nimeä New Yardbirds) laulajaksi. Terry kuitenkin kieltäytyi tai joutui kieltäytymään ja ehdotti erästä nuorta laulajaa nimeltä Robert Plant, jonka hän oli nähnyt ja kuullut laulavan bändissä nimeltä Band of Joy. Hän myös kehotti kiinnittämään huomiota samassa bändissä siihen aikaan musisoivaan rumpaliin John Bonhamiin.

On helppo huomata miksi Jimmy Page halusi Terry Reidin uuden tulevan bändinsä laulajaksi ja miksi Terryn kieltäydyttyä uusi valinta kohdistui Robert Plantiin. Voi myös huomata, että Steve Marriottin (Small faces/Humble pie) lisäksi ehkä Terry Reid on vaikuttanut Robert Plantin laulutyyliin, miehillä kun samankaltaisuutta äänessään jonkun verran.

Tässä Terry Reidin ehkä tunnetuin kappale "Seed of memory" vuodelta 1976 (sisältyy samana vuonna ilmestyneelle samannimiselle albumille).
https://www.youtube.com/watch?v=V8RTGhe4nzU

Ja täsä Terry tulkitsee vuonna 1968 alunperin bluesmuusikko Jay Hawkinsin tekemän ja tulkitseman kappaleen "I put a spell on you".
https://www.youtube.com/watch?v=XN1V5qbP0Vc

0

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 75
        1161
      2. Mitkä asiat

        tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
        Ikävä
        74
        1154
      3. Rakas

        Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
        Ikävä
        48
        1034
      4. Miltä se tuntuu

        Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
        Ikävä
        104
        988
      5. Pidit itseäsi liian

        Vanhana minulle? Niinkö?
        Ikävä
        51
        965
      6. En mahda sille mitään

        Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
        Ikävä
        34
        737
      7. Haluaisitko oikeasti

        Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
        Ikävä
        49
        714
      8. Joko olet luovuttanut

        Mun suhteen?
        Ikävä
        53
        634
      9. Mitä se olisi

        Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
        Ikävä
        39
        632
      10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

        Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        118
        577
      Aihe