Minulle kerran ehdotettiin tätä kyseistä otsikon artistia täällä 24:ssa. Meninpä sitte Youtubeen ja tsekkasin millaisesta laulajasta on kyse. Kovin kauan ei arvinnut kuunnella, kun jo osui ja upposi.
Terry Reid on englantilainen muusikko (syntynyt 1949). Hän on toiminut niin studiomuusikkona kuin soitellut tunnettujen artistien kanssa keikoilla. Lisäksi hän on tehnyt omaakin musiikkia ja tehnyt joitain levyjä. Tunnetuin hän on kuitenkin ehkä siitä, että hän oli Jimmy Pagen ensimmäinen valinta Led Zeppelinin (vielä silloin Page suunnitteli pändille nimeä New Yardbirds) laulajaksi. Terry kuitenkin kieltäytyi tai joutui kieltäytymään ja ehdotti erästä nuorta laulajaa nimeltä Robert Plant, jonka hän oli nähnyt ja kuullut laulavan bändissä nimeltä Band of Joy. Hän myös kehotti kiinnittämään huomiota samassa bändissä siihen aikaan musisoivaan rumpaliin John Bonhamiin.
On helppo huomata miksi Jimmy Page halusi Terry Reidin uuden tulevan bändinsä laulajaksi ja miksi Terryn kieltäydyttyä uusi valinta kohdistui Robert Plantiin. Voi myös huomata, että Steve Marriottin (Small faces/Humble pie) lisäksi ehkä Terry Reid on vaikuttanut Robert Plantin laulutyyliin, miehillä kun samankaltaisuutta äänessään jonkun verran.
Tässä Terry Reidin ehkä tunnetuin kappale "Seed of memory" vuodelta 1976 (sisältyy samana vuonna ilmestyneelle samannimiselle albumille).
https://www.youtube.com/watch?v=V8RTGhe4nzU
Ja täsä Terry tulkitsee vuonna 1968 alunperin bluesmuusikko Jay Hawkinsin tekemän ja tulkitseman kappaleen "I put a spell on you".
https://www.youtube.com/watch?v=XN1V5qbP0Vc
Terry Reid
0
123
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121226
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1201091- 137987
- 96812
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten306787Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82694Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54626Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist49599Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592- 75514
