Tein kauan odottamani hankinnan

Anonyymi

Vihdoinkin, tammikuussa tein kauan harkitsemani hankinnan. Se maksoi 39.90 mutta on hintansa väärti. Paperisilppuri.

On ehdottoman kätevää pistää UO ja Perintä kirjeet, maksamattomat sakot ja jotkut vapaana kelluvat maksumuistutukset suoraan silppuriin. Se helpottaa kaikkea ja luo henkistä vapautta.

Totuushan on se, että kun ei ole ulosmitattavaa, niin kirjeet ovat turhia. Ihmettelen, että UO:kin lähettää kirjeitä vaikka ovat jo vuosi sitten nähneet, että turhaan.

Joitakin UO kirjeitä joudun avaamaan koska paperinippu on niin paksu, että pitää syöttää silppuriin pienemmissä erissä.
Silppuri pitää huolen, että velat on hoidettu ja mieliala pysyy hyvänä.

4

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joutuuko kauan odottamaan linnareissua tai käräjähaastetta jos heittää sakot silppuriin?

    • Lopetin muuten tuon silppurin käytön suunnilleen maalis-huhtikuussa koska laskut tulivat korkoineen perintään. Nyt joudun lyhentämään 150€/kk joten en suosittele silppuria ratkaisuksi kenellekkään velkaantumisen ratkaisuun.
      Laskusi jäävät näkyviin UO-viranomaiselle vaikka itse laittaisit ne silppuriin.

      • Anonyymi

        Myy se silppuri vaikka nettikirpparilla jollekkin yrittäjälle. Et sillä itse mitään tee koska joudut laskut maksamaan vaikka silppuaisitkin ne.


    • Anonyymi

      Vaikkei itse maksaisikaan mitään, niin kyllä ulosotto pitää josain vaiheessa huolen, ja ottavat omansa tililtä kyselemättä mitään.

      Viimeistään sitten ei mielialakaan pysy enää hyvänä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1137
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      541
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    Aihe