Tein kauan odottamani hankinnan

Anonyymi

Vihdoinkin, tammikuussa tein kauan harkitsemani hankinnan. Se maksoi 39.90 mutta on hintansa väärti. Paperisilppuri.

On ehdottoman kätevää pistää UO ja Perintä kirjeet, maksamattomat sakot ja jotkut vapaana kelluvat maksumuistutukset suoraan silppuriin. Se helpottaa kaikkea ja luo henkistä vapautta.

Totuushan on se, että kun ei ole ulosmitattavaa, niin kirjeet ovat turhia. Ihmettelen, että UO:kin lähettää kirjeitä vaikka ovat jo vuosi sitten nähneet, että turhaan.

Joitakin UO kirjeitä joudun avaamaan koska paperinippu on niin paksu, että pitää syöttää silppuriin pienemmissä erissä.
Silppuri pitää huolen, että velat on hoidettu ja mieliala pysyy hyvänä.

4

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joutuuko kauan odottamaan linnareissua tai käräjähaastetta jos heittää sakot silppuriin?

    • Lopetin muuten tuon silppurin käytön suunnilleen maalis-huhtikuussa koska laskut tulivat korkoineen perintään. Nyt joudun lyhentämään 150€/kk joten en suosittele silppuria ratkaisuksi kenellekkään velkaantumisen ratkaisuun.
      Laskusi jäävät näkyviin UO-viranomaiselle vaikka itse laittaisit ne silppuriin.

      • Anonyymi

        Myy se silppuri vaikka nettikirpparilla jollekkin yrittäjälle. Et sillä itse mitään tee koska joudut laskut maksamaan vaikka silppuaisitkin ne.


    • Anonyymi

      Vaikkei itse maksaisikaan mitään, niin kyllä ulosotto pitää josain vaiheessa huolen, ja ottavat omansa tililtä kyselemättä mitään.

      Viimeistään sitten ei mielialakaan pysy enää hyvänä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      68
      4715
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      169
      3633
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      166
      3130
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      71
      3078
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2771
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1933
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1861
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1666
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1650
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1362
    Aihe