Helkama Lumimies...

Anonyymi

...jää/viileäkaappi pienellä pakastinlokerolla (ylhäällä) otettu käyttöön joulukuussa 1990. Onkohan siinä jotain vikaa kun siihen ei ole tullut mitään vikaa?

5

301

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siihen aikaan tehtiin vielä kestäviä kodinkoneita. Nykyiset on tehty kestämään vain muutaman vuoden. Myös ylläpito vaikuttaa kodinkoneiden kestävyyteen.

    • Anonyymi

      No nyt se sitten "levisi", todennähöisesti kompressori tuli tiensä päähän. Mutta aika hyvin, 31 vuotta pörissyt "yhtä soittoa", tai on se sammutettu kun lähdetty pidemmälle matkalle.

      • Anonyymi

        Eiköhän termostaatti ole kyrnähtänyt, kannattaa vielä se testata. Itse vaihdoin suurinpiirtein samoilla "kilometreillä" ko. termostaatin ja on pelittänyt sen jälkeen ihan hyvin. Vaihto on aika simppeli, jos ruuvari pysyy hyppysissä ja älyää kiertää ruuveja oikeaan suuntaan, pitäisi vaihto onnistua.
        Miten vika oireilee?
        Omassani kaappi ei kylmennyt, nyt pysyy lämpötila n. 3-4 asteessa. Eihän nuo vanhat kaapit ole ns. vähävirtasia, mutta uuden hinnalla ostaa sähköä monta vuotta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eiköhän termostaatti ole kyrnähtänyt, kannattaa vielä se testata. Itse vaihdoin suurinpiirtein samoilla "kilometreillä" ko. termostaatin ja on pelittänyt sen jälkeen ihan hyvin. Vaihto on aika simppeli, jos ruuvari pysyy hyppysissä ja älyää kiertää ruuveja oikeaan suuntaan, pitäisi vaihto onnistua.
        Miten vika oireilee?
        Omassani kaappi ei kylmennyt, nyt pysyy lämpötila n. 3-4 asteessa. Eihän nuo vanhat kaapit ole ns. vähävirtasia, mutta uuden hinnalla ostaa sähköä monta vuotta.

        Kaappi (eli kompressori) alkoi pitämään kaameaa ääntä. Seuraavana päivänä huomasin että kaapissa on kovin lämmintä. Äsken laitoin vielä johdon seinään ja kompura piti tuota kaameaa ääntä muutaman sekunnin ja vaikeni.


    • Anonyymi

      Minulla on uudempi Helkama-Hoover -pakastin. Se toimii hyvin, mutta firmalla ei ole ollut varaa palkata englannintaitoista suomentajaa käyttöohjeita kääntämään.

      Pakastimessa on toiminto nimeltä "super freezing", jolloin lämpötila laskee alle -18 asteen. Eräänlainen tehopakastustoiminto siis.

      Peruskoulussa armovitosen saanut kääntäjä on suomentanut sen "iltapalan pakastamiseksi"! 😁 Hän toisin sanoen sekoittanut mielessään sanat "super" ja "supper" (illallinen). Muitakin saman tasoisia käännöksiä ohjeissa on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      96
      4863
    2. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      31
      2711
    3. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      34
      2429
    4. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      25
      2022
    5. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      118
      1540
    6. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      12
      1198
    7. Tänään oli

      Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘
      Ikävä
      35
      1113
    8. Ukrainan häviö pitää tunnistaa ja tunnustaa

      Venäjä ei ole vain maa, jolla on suuri hyvin koulutettu ja varusteltu armeija, joka on osoittanut tehokkuutensa Ukraina
      Maailman menoa
      202
      1049
    9. Hukkuu hukkuu

      Mitä houdiineja nämä kun ajaa veteen
      Laitila
      78
      1013
    10. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      10
      1000
    Aihe