Toyota Celica toi japanilaiset ponyautot Suomen markkinoille rytinällä 70-luvulla. Celica oli aikakautensa kauneimpia autoja. Nykyisin niistä maksetaan hunajaa.
Toyota Celica
Anonyymi
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Oi niitä aikoja kun Toyotalla oli jotain kivaa itse tehtyä. Melkoisia olivat ruostumaan nuokin ja vain isolla vaivalla on jokusia harvoja saatu parsittua eloon.
Niin Japsit olivat ihan hienoja pikku kopioita Jenkkien Muskeliautoista ja muista enää eivät samaan kykene tekniikkahan niissä oli perinteistä mitä muissakin malleissa.
Mitähän niissä oli kopioitu?
Mulla oli aikoinaan parikin tuon ikäistä Carinaa jotka oli samalla tekniikalla kuin Celicat. On vielä korjaamokäsikirjakin tallessa joten voin tarkistaa kunhan kerrot mitä oli kopioitu.
Ulkonäköön oli noissa japanilaisten "sportti peleissä" haettu vähintäänkin vaikutteita jenkkiautoista. Mustang, challenger ja charger nyt ainakin esikuvina.
Tosi upee näky:
https://m.nettiauto.com/toyota/celica/11980487?vifAdCount=3&vifNav=Y
Ei köyhille renkaanpotkijoille. Toim.huom.
Tuota tuhnua saa myydä tuolla hintaa ikuisesti. 103hv, hihii!
Minkä sille tekee että sulla ei oo rahaa.
Heh,poni autot.Eivät olleet mitään poni autoja.
Celican muotoilu oli paljon edellä aikaansa ja laatu ja tekniikka aitoa Toyotaa. Saksalaiset olivat suorastaan rumia kuten esim. kaikki sen aikaiset volkkarit, opelit ja voortit. Japsit tulivat jo tuolloin
täyttämään tyhjiön johon eurooppalaiset eivät olleet pystyneet. Vanhaa kuplavolkkarikulttuuria vaan yritettiin pitää hengissä.
Celica oli siihen aikaan puolet kevyempi, ku Dodge Dart!😛😝😜