Luiston puute ikuinen ongelma!

Vapaan suksena Atomicin Team Skate 3000:set. Ei tahdo luistaa muulloin kuin suvikelin jälkeen jäisellä pinnalla. Lumilaatu kuin lumilaatu takkuaa. Kyllä oli tänäänkin tuskaa kun kelin mukaiset luistot oli pohjassa ja 27 km vapaata käsittämättömän tahmealla luistolla. Kuin santapaperia olis pohjassa ollu.
6224
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tänään oli 2 astetta lämmintä ja lumi oli inan pakkasella. Punaisella swixin parkulla lentokeli.

Oletko voitelun jälkeen siklannu, harjannu messinkiharjalla kuvion auki ja lopuksi vetäny nylonharjalla kiiltäväksi?

Kyllä pitäis luistaa. Jos ei luista, niin pohjassa on jotain mätää.

Äänestä

Engadinin 50 km voitettiin Atomiksin uksella, syytä peiliä

Äänestä

Ei noilla luistovoiteluilla ole suurta merkitystä kuntoilijalle. Olen asian kokeillut siten että toiseen sukseen huippuvoitelu ja toiseen väärän kelin voiteet. Vaikka suksia vaihtelin jalasta toiseen, niin eipä siinä eroa huomaa. Ja eihän sitä edes ole kuin ehkä 5 sekuntia kilometrille. Ei sitä kuntoilija huomaa.
Mutta suksen rakenne ja sopivuus on aivan eri asia. Ne ratkaisee luiston yli 90 prosenttisesti. MInullekin huippuosaaja suksimyyjä möi reikäkärkifisherit ja ylisti maasta taivaaseen. Ei ne ole hyvät millään kelillä. Alennusmyynnistä ostin oneway9 sukset ja toinen rehellinen myyjä arveli, että ei ne taida aivan hirveen hyvät sulle olla. Mutta ne on joka kelillä paljon paremmat kuin ne reikärkifisherit. Että ei muuta kuin toiset sukset noiden Atomicien tilalle.

Äänestä

No mutta onneksi lentokelillä luistaa suksi kuin suksi ilman mitään voiteita.

Äänestä

Käytä sukset hiojalla.

On käynyt minulle usean suksen ja merkin kanssa niin, että suksi toimii vasta uuden hionnan jälkeen - tehtaalla joku valmistusmoka / paskanen kone tms.

Tarkista onko pohja pullahtanut uittamalla suorakulmaa suksea pitkin. Jos on pullahtanut, osta uudet sukset.

Suksi voi olla myös ropelli - hiomakuvio kannassa ja kärjessä puutteellinen / painealueilla huonosti vahaa ottavia alueita reunassa - ropelli ei hionnassa oikea. Osta uudet sukset.

Äänestä
  • Jos painealueet on väärät tahi suksen rakenne on rikki siis ylilöysthyneet, ei siinä auta kuin vanahat pärekaton rakenteiksi uutta alle, nuin se tekhee "uskonmieskin" Levin hullusaporosa

    https://areena.yle.fi/1-50954?seek=3665

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Vapaan suksena Atomicin Team Skate 3000:set. Ei tahdo luistaa muulloin kuin suvikelin jälkeen jäisellä pinnalla. Lumilaatu kuin lumilaatu takkuaa. Kyllä oli tänäänkin tuskaa kun kelin mukaiset luistot oli pohjassa ja 27 km vapaata käsittämättömän tahmealla luistolla. Kuin santapaperia olis pohjassa ollu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu