Luiston puute ikuinen ongelma!

Anonyymi

Vapaan suksena Atomicin Team Skate 3000:set. Ei tahdo luistaa muulloin kuin suvikelin jälkeen jäisellä pinnalla. Lumilaatu kuin lumilaatu takkuaa. Kyllä oli tänäänkin tuskaa kun kelin mukaiset luistot oli pohjassa ja 27 km vapaata käsittämättömän tahmealla luistolla. Kuin santapaperia olis pohjassa ollu.

6

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tänään oli 2 astetta lämmintä ja lumi oli inan pakkasella. Punaisella swixin parkulla lentokeli.

      Oletko voitelun jälkeen siklannu, harjannu messinkiharjalla kuvion auki ja lopuksi vetäny nylonharjalla kiiltäväksi?

      Kyllä pitäis luistaa. Jos ei luista, niin pohjassa on jotain mätää.

    • Anonyymi

      Engadinin 50 km voitettiin Atomiksin uksella, syytä peiliä

    • Anonyymi

      Ei noilla luistovoiteluilla ole suurta merkitystä kuntoilijalle. Olen asian kokeillut siten että toiseen sukseen huippuvoitelu ja toiseen väärän kelin voiteet. Vaikka suksia vaihtelin jalasta toiseen, niin eipä siinä eroa huomaa. Ja eihän sitä edes ole kuin ehkä 5 sekuntia kilometrille. Ei sitä kuntoilija huomaa.
      Mutta suksen rakenne ja sopivuus on aivan eri asia. Ne ratkaisee luiston yli 90 prosenttisesti. MInullekin huippuosaaja suksimyyjä möi reikäkärkifisherit ja ylisti maasta taivaaseen. Ei ne ole hyvät millään kelillä. Alennusmyynnistä ostin oneway9 sukset ja toinen rehellinen myyjä arveli, että ei ne taida aivan hirveen hyvät sulle olla. Mutta ne on joka kelillä paljon paremmat kuin ne reikärkifisherit. Että ei muuta kuin toiset sukset noiden Atomicien tilalle.

    • Anonyymi

      No mutta onneksi lentokelillä luistaa suksi kuin suksi ilman mitään voiteita.

    • Anonyymi

      Käytä sukset hiojalla.

      On käynyt minulle usean suksen ja merkin kanssa niin, että suksi toimii vasta uuden hionnan jälkeen - tehtaalla joku valmistusmoka / paskanen kone tms.

      Tarkista onko pohja pullahtanut uittamalla suorakulmaa suksea pitkin. Jos on pullahtanut, osta uudet sukset.

      Suksi voi olla myös ropelli - hiomakuvio kannassa ja kärjessä puutteellinen / painealueilla huonosti vahaa ottavia alueita reunassa - ropelli ei hionnassa oikea. Osta uudet sukset.

      • Anonyymi

        Jos painealueet on väärät tahi suksen rakenne on rikki siis ylilöysthyneet, ei siinä auta kuin vanahat pärekaton rakenteiksi uutta alle, nuin se tekhee "uskonmieskin" Levin hullusaporosa

        https://areena.yle.fi/1-50954?seek=3665


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      348
      7785
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      106
      5537
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      111
      4633
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      27
      4430
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      149
      4325
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3947
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      157
      3829
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3727
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      37
      3647
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3471
    Aihe