Herään toistuvasti öisin poikani "äiti"-kutsuun. Hän ei kuitenkaan kutsu minua eli se on omien aivojeni tuotosta. Ääni on ihan neutraali, joten heräämisiin ei liity mitään dramaattista. Rukoilen iltaisin suojaa itselleni ja pojalleni. Tätä on jatkunut jo pidemmän aikaa. Mitä tämä voisi tarkoittaa?
Toistuva ääniuni
7
1150
Vastaukset
- Anonyymi
Samanlainen täälläkin. Usein herään ovikellon soittoon. Ääni ei kuitenkaan ole nykyisen asuntoni ovikellon ääni., eikä kenenkään naapurinkaan. Herättyäni mietin aina että menekö tarkistamaan onko joku oven takana, mutta sitten päättelen että sen täytyi olla unta ja jatkan unia. Varsin omituista koska ääni on aivan selkeä ja se ei tule mistään asunnossa olevasta laitteesta eikä ulkoa vaan omasta päästä. Onko siis päässä vikaa?
- Anonyymi
Onko tätä jatkunut sinulla jo kauemmin? Nämä minun herätykset on jatkuneet jo kohta 2 vuotta. Tosin nyt näyttää, että viimeisen kuukauden aikana on ollut vähemmän.
- Anonyymi
Uniin uskominen on taikauskoa.
- Anonyymi
Mitä tahdot sanoa? Heräilystä tässä on kyse. Siitä, että herää tahtomattaan kesken unien. Ei ole mukavaa herätä kesken unien - etenkin, jos ei saa enää unta. Ehkä ensi kerralla kannattaa miettiä, että kommentoidako ollenkaan, jos ei ole mitään asiassa auttavaa kommentoitavaa.
- Anonyymi
Tuollaiset unet voivat tarkoittaa että pitäisi "herätä" huomaamaan jokin asia tai ehkä ongelma.
- Anonyymi
Jos kesken sikeän nukkumisen herää vieraan ovikellon äänen soittoon vaikka klo 3 aamuyöllä, niin ei silloin ole minulla terveellä ihmisellä mitään tärkeätä meneillään eikä ongelmaa. Ei edes vessahätää. Mikään ei käryä eikä vatsaa väännä ja ympäristö on hiirenhiljainen. Ääni ei tule mistään kodin sähkölaitteista kuten jääkaappi, pakastin, radio, tv eikä lämpöpattereista eikä palovaroittimesta. Myös jonkun eläimen kuten linnun tai oravan naputus ikkunaan ei tee sellaista sointuva kirkasta ovikellon soittoa.
Elän tasapainoista elämää ilman suurempaa stressiä mistään.
Ainoastaan ovikellon mystinen soitto tuntuu täysin epätodelliselta.
Asia ei pelota mutta se on hyvin mielenkiintoinen ilmiö ja ihmetyttää minua. Sen takia odotan innokkaasti seuraavaa soittoa jos voisin saaada siitä selvyyden. Olisi kiva saada se nauhoitettua mutta ääni tulee sen verran harvoin, että on vaikeata järjestää joku jatkuva nauhoitusvalmius.
Jos jollain on ideoita niin olisi mielenkiintoista kuulla järkeviä ajatuksia. - Anonyymi
Ottaisin mielelläni selkeämpiä vihjeitä, jos asia tai ongelma on niin oleellinen. Itse en tunnista tällaista, vaikka pohdin tätä useinkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial41644Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1161623Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2431149Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221078- 128919
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2856- 10835
Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29827Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks48823Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.163819