Tänään ne taas alkoivat, suomalaisen koulutusjärjestelmän aikansa elänyt, tehoton ja tuperä farssi eli yo- kirjoitukset.
Kirjoitusten merkityksen nostaminen pääsykoevalinnoissa oli farssin huipentuma ja johtaa nyt siihen, että parhaassa iässä olevat nuoremme jäävät junnaamaan paikallaan ja kertaamaan vanhaa uuden oppimisen sijaan: yhä useampi käyttää lukioon neljä vuotta; yhä useampi kirjoittaa saman aineen useamman kerran arvosanan korottamiseksi, ei itsensä kehittämisen vuoksi.
Ei näistä kertaajista tule sen fiksumpia samaa vanhaa jankkaamalla, mutta aikaa menee hukkaan: jatko- opinnnot ja työelämään siirtyminen viivästyvät.
Ehdotan ylioppilaskirjoituksista luopumista, yliopistovalintojen tekemistä pääsykokeiden avulla ja muihin jatko- opintoihin valintaa lukion päästötodistuksen ja mahdollisten soveltuvuuskokeiden ( psykologiset testit) perusteella.
Ylioppilaskirjoituksista luovuttava
2
56
Vastaukset
- Anonyymi
Olen hieman samaa mieltä, mutta silti on hyvä että on kirjoitukset olemassa. Yleensä yliopistoihin haetaan niillä arvosanoilla, mitä kirjoituksista nyt saa... Yleensä käy niin, että pääsykoe ratkaisee. Jos ei olisi kirjoituksia, eikö pääsykokeista tulisi vaikeampia?
- Anonyymi
Olen itse eri mieltä, koska yo-kokeet mittaavat osaamista paremmin kuin pääsykokeet. Ollaanhan yo-kirjotuksissa yhteensä jopa yli kolmekymmentä tuntia. Tehtävätkin ovat pohdintaa vaativia kirjoittamistehtäviä enimmäkseen monivalintojen sijaan. Lisäksi yo-kokeet kannustavat kertaamaan opittua asiaa, mikä parantaa oppimista. Jos yo-kokeista ei 4 vuoden lukiourasta huolimatta saa huippuarvosanoja, kannata harkita kovasti helpompia aloja. C papereillakin pääsee kyllä yliopistoon tai amk:hon jos ei ole pakko päästä niille hakupainealoille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854950- 932553
- 412536
- 1972361
- 1331929
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj241851- 1781560
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161461Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3501251Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51169