Kone on
(late 2015) MacBook Pro
Prossu 2,8 GHz, Neliytiminen intel Core i7
Muisti 16Gt, 1600MHz DDR3
Saako muistia tuplattua? Mitä muuta kannattaisi tai voi tehdä?
Miten MacBook Pro:ta voi upgradata?
12
1689
Vastaukset
- Anonyymi
Macbook Pron kanssa olet täysin sidoksissa tuohon kokoonpanoon. 16 Gt keskusmuistia ei ole vaihdettavissa, se on juotettu kiinteästi emolevylle, samoin prosessori on kiinteä. 2015 vuoden konetta en ole avannut, että en tiedä sitä, että onko SSD päivitettävissä isompaan & nopeampaan. Aiemmissa malleissa tämä on ollut mahdollista. Käyttöjärjestelmän voi päivittää viimeisimpään BigSur -versioon, mikäli et sitä ole jo tehnyt.
- Anonyymi
Paska vehje.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paska vehje.
Ne käyttäjät, jotka päätyvät Macin käyttäjiksi eivät ole niitä, jotka itse koneitaan päivittelevät osa kerrallaan. Itsellä Mac ei ole pääasiallinen kone, eli sen pieni rajoittuneisuus ei itseäni häiritse.
- Anonyymi
Saastuva paska
Vanha kliseinen käsitys on, ettei Mac OS:llä ole haittaohjelmia. AtlasVPN kertoo, ettei myytti pidä paikkaansa. Mac-haittaohjelmien määrä kasvoi viime vuonna peräti 1092 prosenttia.
Vielä vuonna 2019 Mac-tietokoneista havaittiin 56 556 haittaohjelmaa. Viime vuonna määrä kasvoi 672 273:een. Luvut perustuvat saksalaisen AV-Testin tilastoihin.
Windows toki hallitsee haittaohjelmatilastoja edelleen. Viime vuonna yli 100 miljoonaa Windows-konetta saastui jollakin haittaohjelmalla. Uusia Windows-haittaohjelmia markkinoilta löytyi yli 91 miljoonaa.
Verkkorikolliset ovat kuitenkin heränneet Maciin. Viime vuonna kehitettiin1847 uutta MacOS-haittaohjelmaa joka päivä.
Tämä todistaa ennen kaikkea, että haittaohjelmien tehtailu on entistä helpompaa. Uusien työkalujen ansiosta haitallisen koodin kehittäminen ei vaadi kovinkaan edistyneitä ohjelmointitaitoja. Usein riittää olemassaolevan koodin ostaminen ja sen pieni viilaaminen uuden haitan kehittämiseksi.
- Anonyymi
Läppäreiden päivitysmahdollisuuksien puutteita on turha murehtia, mikäli koneessa on uutena keskivertoa enemmän suorituskykyä, palvelee se noin 10 vuotta , jonka jälkeen se ei ole enää luotettava minkään komponenttinsa osalta. Tuolla aloituksessa mainitulla kokoonpanolla pärjää ihan kivasti vielä muutaman vuoden, jonka jälkeen laitteelle voi suoda arvoisensa kuoleman SER-kierrätyksessä.
Läppäreissä oikeastaan ainoan poikkeuksen tekee SSD, joka on alkuaikoina monesti ollut niin pienikokoinen (128 GB), että nyt sen voi pikkurahalla päivittää kooltaan vähintään 4 kertaiseksi. - Anonyymi
Itse päivitin omaan 2013 vuoden Macbook Pro -koneeseen BigSurin, vaikka Apple tuon oli pudottanut pois listalta. Tuon tekemiseen ei tarvita, kuin yksi ohjelma, millä luodaan muokattu asennusmedia. Asennuksen jälkeen kaikki toimi samalla tavalla, kuin Catalinan kanssakin.
- Anonyymi
Miksi sitä pitäisi päivittää?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku295047Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova671920HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1131817Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel291684- 1111680
Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p232966- 71911
Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.44887Leikitään tavuleikkiä
Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen54833- 53792