Muutto ekaan omaan kotiin

Anonyymi

Minkä ikäisenä olette muuttaneet pois lapsuudenkodista ekaan omaan kotiin? Oliko vaikeaa muuttaa, miten sopeuduitte, tuliko halu palata takaisin, miten pärjäsitte taloudellisesti, auttoivatko vanhemmat tai perheenjäsenet muuttoa esim.taloudellisesti? Miten liikuitte omasta kodista esim.kauppaan? Kertokaa kaikki mitä muistatte?

4

1284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      20 vuotiaana,todella vaikea muuttaa,sopeuduin n.3 vuodessa,taloudellisesti pärjäsi melko hyvin varsinkin jos sai töitä silloin tällöin,suku katkaisi välit kukaan ei auttanut,linja-autolla liikuin kauppaan sms.80e/kk. Sitten muut kulut oli noin:
      Vuokra 650e
      Vesi 20e/kk
      Puhelinlasku 25e/kk
      Ruoka 200e/kk
      Sähkö 50e/kk
      Kissanruoka 40e/kk

      Puskuri 1500e

    • Anonyymi

      Oli taas aika tätäkin kysellä, koska seuraavan kerran?

    • Anonyymi

      Muutin 17 vuotiaana mieheni (22v) ja pienen taaperon (1v) kanssa Ruotsiin.
      Ensimmäiset kaksi vuotta kamala koti-ikävä. Sopeuduimme toisiimme ja olosuhteisiin pikkuhiljaa päivä kerrallaan. Mies töissä, minä kotona taaperon kanssa. Olimme tosi köyhiä, muutaman kerran ensimäisenä vuotena piti pyytää apua sosiaalitoimistosta.
      Emme saaneet rahallista apua vanhemmiltamme. Jokaista hankintaa varten ym. venytimme "pennejä" ja ostimme käteisellä. . Emme tehneet velkaa.
      Silloin ei ollut käsipuhelimia eikä internetti liittymiä joihin olisi tarvinnut rahaa.
      Kävelimme ja pyöräilimme kauppaan, meillä ei ollut autoa kahteen ensimäiseen vuoteen. Huonekaluja saimme mieheni velimiehiltä ja muilta tutuilta ensihätään, nukuimme lattialla patjoilla.
      Kun sain aikuisopiskeluni päätökseen taloudellinen tilanteemme töihin menoni jälkeen helpottui huomattavasti ja ostimme jopa omakoti talon.

    • Anonyymi

      Eka kämppä oli vuokra-asunto. Ikkunat oli länteen, mikä harmitti hiukan, mutta periaatetta sille en ymmärtänyt, ennenkun vasta myöhemmin: olen syntynyt puuelementin vuonna, jonka ilmansuunta on itä, kun taas metallilla se on länsi.
      Vaikeaa oli se, että olin yksinäinen, ja ainoa "kaveri" oli narsisti. En ymmärtänyt tuntemuksiani mistä ne tulivat, ennenkun myöhemmin - kaipasin ulkomaille.

      Suosittelen, että kun ensimmäistä kotia käydään katsomassa, niin kannattaa tarkastaa, että jos jääkaappi ja pakkanen on yhdistetty, että ovet sulkeutuvat oikein, että lämpöä ei pääse sisään. Muuten pakkaseen kertyy nopeasti jäätä.
      Patterit kannattaa katsoa, että niitä osaa käyttää etenkin, jos kämppä sähkölämmitteinen. On nimittäin joitain avaruustieteellisiä, joista ei meinaa ottaa selvää edes ohjekirjan kanssa.
      Jos talo on vanha, niin en suosittele muuttamaan sinne, jos yleinen tie on vieressä. Äänieristys saattaa olla vähäinen, ja häiritä nukkumista.
      Jos asunnossa on takka, sen täytyisi olla varaava ja lähistöllä metsää. Puissa saa säästettyä, jos saa haettua metsästä osan polttopuista (kaatuneet puut). Takassa kannattaa polttaa lehtipuuta, joka ei pauku, tosin ostopuuna koivu on kallista.
      Jos talon ympärillä on maata, voisi kysyä mahdollisen pienen peruna- tai vihannespellon tekemisestä.
      Jos talo on kerrostalo, niin itse en muutaisi yläkerroksiin. Toisaalta vanhuksille täytyisi oikeus asua ekassa kerroksessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3131
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3077
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2427
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      2112
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1780
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      84
      1387
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1290
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1122
    Aihe