13 v pojan hirttoyritys

Mitä mieltä olette asiasta että syyttäjä katsoo 13 v pojan hirttoyrityksen VAIN törkeänä pahoinpitelynä ?
Onko oikein?
303105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Olen ollut, ja olen edelleen sitä mieltä että Suomen oikeuslaitos on hyysäreiden ja suvakkien mädättämä laitos, jossa rikosten tekijät ovat paremmassa asemassa kuin rikosten uhrit, varsinkin jos uhrit ovat tavallisia kansalaisia!

Äänestä
  • Noo, eiköhän tuon monsterin nimi tule tavalla tai toisella esiin...

    Äänestä

No ei ole. Kaverin maailmankuva on sellainen, että lukittuun paikkaan kuuluisi.

Äänestä

Jonkinlaista kokemusta opetustoimesta saaneena en oikeastaan osaa ottaa tähän keskusteluun kantaa kuin yleisellä tasolla. Kiusaaminen on ikävä kyllä koko ajan läsnä keskuudessamme, eikä vain koulussa. Koulussa nykyään opetus- ja muun henkilöstön keinot puuttua kiusaamiseen on karsittu aika tarkkaan. Onko keskusteluun osallistujilla selkeä kuva siitä, mitä koulun henkilökunta voi oikeasti tehdä havaitessaan kiusaamista? Entä onko selvillä piilokiusaamisen ongelma, mikä liittyy sosiaalisiin suhteisiin? Onko tietoa, mitä tapahtuu, kun henkilökunta ilmoittaa kiusaamisesta poliisille?
Omaa uraani koulukiusattuna muistellessani väitän, että itse ongelmien ytimiin on saatu, siis huolimatta keinojen selkeästä vähenemisestä, parannusta aikaan. En väitä, että kiusaaminen olisi vähentynyt, mutta todennäköisimmin asiaan osataan nykyään suhtautua avoimemmin. Siitä on hyvä jatkaa. En myöskään väitä, että mikään esillä ollut näkökulma ratkaisisi kiusaamisen ongelmaa. Minulla ei myöskään ole mitään selkeää toimenpidettä tarjota kiusaamisen lopettamiseksi.
Minun käsityksen ja kokemukseni mukaan nykyään kiinnitetään huomiota erityisen paljon kiusaajan olemukseen. Kiusattu jää usein yksin ja turvaa paitsi. Näin on pääosin niin sanotussa piilokiusaamisessa, mihin ongelmaan ei olla ylipäätään vielä kovinkaan syvällisesti edes paneuduttu.
Keskustelin joku aika sitten erään kiusaajan kanssa, hän tekee nyt paraikaa väitöskirjaa kiusaamisesta. Hänen perustansa oli, että vanhempana hän huomasi kiusaamisensa aiheuttaneen mielipahaa ja meni pyytämään anteeksi. Tämä anteeksipyyntö oli hänen käsityksensä mukaan merkki kiusatulle ja selkeä käännekohta siis kiusatun elämässä; hän, siis kiusattu, ikään kuin kokisi jonkinlaisen katharsiksen ja vapautuksen menneisyyden ahdistuksistaan. Koetin pitkään selittää tälle kiusaajalle ja väitöskirjan tekijälle, ettei tämä tilanne nyt ihan niin helposti aukea. Loppujen lopuksi hän ei uskonut minua vaan pysyi kannassaan, että anteeksipyytäminen joskus vuosien päästä on pelastus ja armo. Tämä on sellainen kauhistuttava malli, mitä en pysty hyväksymään, mutta kiusaamista tutkivat nykyään pääsääntöisesti kiusaajat. Ikävä kyllä.
Kiusaamiseen voi vaikuttaa parhaiten koti, yhteisö ja arvot. Varsinkin tuo viimeinen on tärkeä, mutta nykyään jo unohduksissa oleva asia tai pääosin muuntunut tämän kiusaamisongelman kohdalla outoon suuntaan.
Koulun kohdalla puuttuminen kiusaamiseen on tehty henkilökunnan osalta hyvin vaikeaksi. Ulkopuolisen silmin tietysti henkilökunnan syyllistäminen on helppoa. Keinot, joita koululla on käytettävissä, toimivat erittäin hitaasti ja salassa; kiusaajan henkilöllisyys ja teot ovat usein lain kirjaimen mukaan salattava, SIIS salattava. Näin ollen koulun tekemistä toimenpiteistä ei useinkaan ole tietoa tai edes merkintöjä saatavilla eli julkisuudessa. Salassapito kysymykset ovat nykyään niin tarkkoja, etteivät edes opettajat saa tietoa oppilaiden sairauksista: tämä on johtanut esimerkiksi sokeritaudin kohdalla joihinkin hyvin ikäviin tilanteisiin. Usein kiusaaminen sijoittuu muuhun aikaan tai alustalle kuin kouluun, niihin ei koulu SAA puuttua. Tällaisessa tilanteessa opettajien kanssa käyty koulukiusaamiskeskustelu on äärettömän HANKALAA ja johtaa välttämättä ristiriitoihin epäolennaisuksien vatvonnassa.
Aikanaan kutsuin vanhempia usein koululle tunneilleni seuraamaan tilanteita. Minusta avoimuus ja vanhempien osallisuus koulun arkeen olisi yksi väylä kiusaamisen hallitsemiseen. Aika harvoin vanhempia tunneilla näkyi. Koulu, oppilaat ja vanhemmat voisivat muodostaa yhteisön, minkä omaksumilla arvoilla voisi olla tervehdyttävä vaikutus ongelmakenttään. Toinen selkeä keino on yksilöity ja tarkennettu etäopetus pedagogisena instrumenttina. Tästä on selkeitä myönteisiä kokemuksia meilläkin Sysmässä viime keväältä. Etäopetuksen kehittäminen yksilöllisenä sosiaaliseen eli piilokiusaamiseen vaikuttavana keinona olisi tärkeää ja varmasti tehokasta. Etäopetuksen kokemuksissa on havaintona niin sanottujen maan hiljaisten ja vetäytyvien oppilaiden ajoittainen selkeä tasojen nousu. Näiden nousujen kautta itsetuntemuksen kasvu voi selkeyttää asemaa sosiaalisessa ympäristössä ja vaikuttaaa myönteisesti kiusaamisen vähenemiseen.
En ota tarkoituksella kantaa nyt ajankohtaiseen tapaukseen, koska en tunne sitä tarpeeksi hyvin. Sen sijaan toivon tuon ehdottamani YHTEISÖLLISYYDEN kasvavan ja sitä kautta ongelmakenttään saatavan myönteistä toimintaa yhdessä...... siis YHDESSÄ.
Kare kirjoitti tämän. Tästä asiasta mielelläni keskustelen ihan naamakkain enemmän jos jotakuta kiinnostaa. Etäopetuksen mahdollisuudet asiassa kiinnostavat erityisen paljon, ja jos jollakin on niistä erityisiä kokemuksia, olen kiinnostunut.

Äänestä
  • Heikoksi on opettajien osaaminen parissakymmenessä vuodessa muuttunut, jos ei pysty muita oppilaita kiusaavia ongelma tapauksia enää tunnistamaan luokasta, ja pitää omaksi kilvekseen keksiä termejä kuten piilokiusaaminen. Mitä termi keksitään seuraavaksi? Näkymätön kiusaaminen, olematon kiusaaminen, kiusaaminen kiusaamisen ilosta, mutta kiusaaminenhan on KIVAa?

    Kun oppilas kertoo opettajalle ja vanhemmille, että minua kiusataan koulussa, sen ja sen oppilaan toimesta, niin hälytyskellojen pitäisi soida samantien ja toimenpiteiden alkaa.

    Oletko koskaan kuullu tarkkailuluokasta? Se on pienluokka johon kaikki muita kiusaavat oppilaat pistetään muista oppilasta erilleen opiskelemaan sellaisen opettajan ohjauksessa jolla on auktoriteettia ja osaamista käsitellä kaikenlaisia ongelmatapauksia.

    Suomalaisten opettajien osaamisen taso ja moraali on romahtanut. Inkluusiot ja avoimet tilat on ollut katastrofi. PISA tulokset on kehitysmaiden tasoa. Opettajat on löytänyt jopa syyllisetkin kaikkeen kiusaamiseen: kiusatut oppilaat itse ja heidän vanhempansa.

    En ole enää pitkään aikaan arvostanut Suomalaisia opettajia. Heistä on tullut vain palkkansa kuittaavia virkamiehiä, joita opettaminen ja oppilaiden oppiminen ei juurikaan kiinnosta.

    Äänestä

  • Voit Kare ottaa myös yksityikohtaisestikin kantaa luettuasi jokaisesta Suomen mediasta löytyvät oikeuden pöytäkirjojen tiedot näihin lukuisiin Sysmässä Kesä-Joulukuussa 2019 tapahtuneisiin koululaisten pahoinpitelyihin, joista suuriosa on tapahtunut Sysmän yhteiskoulun tiloissa. Pahoinpitelyä ja kiusaamista on tapahtunut lähes joka päivä.

    Aika pistää rehtori pihalle, kuraattori pihalle ja pistää kaikki opettajat vaihtoon. Välinpitämättömyys ja ammattitaidottomuus on niin karmeaa...oppilaat saavat tehdä koulussa mitä tahansa eikä opettajia kiinnosta koko homma.

    Rikosilmoituksia näistä opettajistakin pitäisi tehdä. Heitteillejätöstä, avunannosta pahoinpitelyihin jne.

    Sadistinen "murhayrittäjä" ja hänen vanhempansa kantaa oman vastuunsa oikeudessa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Voit Kare ottaa myös yksityikohtaisestikin kantaa luettuasi jokaisesta Suomen mediasta löytyvät oikeuden pöytäkirjojen tiedot näihin lukuisiin Sysmässä Kesä-Joulukuussa 2019 tapahtuneisiin koululaisten pahoinpitelyihin, joista suuriosa on tapahtunut Sysmän yhteiskoulun tiloissa. Pahoinpitelyä ja kiusaamista on tapahtunut lähes joka päivä.

    Aika pistää rehtori pihalle, kuraattori pihalle ja pistää kaikki opettajat vaihtoon. Välinpitämättömyys ja ammattitaidottomuus on niin karmeaa...oppilaat saavat tehdä koulussa mitä tahansa eikä opettajia kiinnosta koko homma.

    Rikosilmoituksia näistä opettajistakin pitäisi tehdä. Heitteillejätöstä, avunannosta pahoinpitelyihin jne.

    Sadistinen "murhayrittäjä" ja hänen vanhempansa kantaa oman vastuunsa oikeudessa.

    No tehtaile sitten niitä rikosilmoituksia.
    Opetustoimeen osallistuvan henkilökunnan vaihtamattomuuteen on syypää kunnan päättäjät. Älä äänestä vaaleissa henkilöä joka on jo aiemmin ollut valtuustossa.

    Äänestä

Ei ole oikein. Rikoksen uhri ei saa Suomessa oikeutta.

Rikollisia suojellaan ja uhrit raahataan läpi nöyryyttävien ja kalliiden oikeudenkäyntien, jossa syylliset kieltää tekonsa ja syyllistää rikoksen uhreja. Tuomari paijaa rikollisen päättää ja vapauttaa kaikista syytteistä.

Äänestä

Kansalaiselle vankeutta, kunniakansalaiselle nuhteita.

Äänestä

Lehdessä luki että sadistin vanhemmat syytti koulua poikansa tekosista! Että kehtaavat kun itse ovat ehdottomasti suurimmassa vastuussa mielipuolestaan.
Ihmettelen jos oikeus ei ole huomioinut sitä, että jokainen uhri koki kuristamista tai muun hengenlähdön mahdollistavan teon. Lisäksi uhkasi jokaista uhria tappamisella jos "vasikoisi".
On todennäköistä että a vielä tappaa jonkun. Sitä se sukurutsa teettää.

Äänestä
  • ESS kertoi vanhempien kertoneen oikeudessa, ettei heihin oltu koulusta lainkaan yhteydessä joulukuun 2019 tapahtumista, se ei tee pahoinpitelijästä syytöntä, mutta tekee kyllä koulun rehtorista syylliseksi epäillyn, jos todella näin pöyristyttävästi on asian laita ollut.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    ESS kertoi vanhempien kertoneen oikeudessa, ettei heihin oltu koulusta lainkaan yhteydessä joulukuun 2019 tapahtumista, se ei tee pahoinpitelijästä syytöntä, mutta tekee kyllä koulun rehtorista syylliseksi epäillyn, jos todella näin pöyristyttävästi on asian laita ollut.

    Ei ole koti, poliisi, sosiaalitoimi, koulu eikä lastensuojelukaan ihan tietämättömiä tässä asiassa ollut niinkuin annetaan ymmärtää....kaverin annettiin vaan jatkaa tekosiaan ilman kunnon puuttumista.
    Nyt ollaan tilanteessa että rikollinen 17 v on hengenvaaraksi ympäristölleen.
    Ei todellakaan nämä tapaukset ihan puskista ole tullut. Tarkoitus lienee vaan keventää omaa syyllisyyttä. (Eikä sosiaalitoimi/lastensuojelu ole sattuneesta syystä halunnut liata omaa pesää.)

    Äänestä

  • Millä paikkakunnalla työskentelee?

    Äänestä

  • Tämän kanksterin vanhempien olisi pitänyt perehtyä kortonkin käyttöön. Olis vähempi yhteiskunnan harmeja.

    Äänestä

Onneksi nyt Sysmään on tulossa rehtori joka tulee varmasti kitkemään koulukiusaamisen pois, ellei sitten savusteta ulos niin kuin Vuorisen edeltäjä.

Äänestä
  • Kitkiöjoki ja järvinen on näyttönsä antaneet ja lopputulos on että kiinteistövero ja jätemaksut on sotkussa ja laskutetaan ylimääräistä. Kitkiöjoki vänkäsi koulusta aikansa ja jos lapsiin ja kouluun ei satsata siinä on näytöt että lapset voi huonosti ihan turha syyttää vanhempia siinä koulussa on rehtori joka haukkuu lapsia hutsuiksi. Niillä kahdella ei olecenää yhtään varaa heikentää tätä kurjaa kuntaa

    Äänestä

Syyttäjän pitää ehdottomasti vaatia väkivallantekijälle EHDOTONTA vankeutta! Onko tämön Sysmän syytetyn nimi julkaistu jo uutisissa?

Äänestä

Suljettuun paikkaan vaan sitä mukaa kun noita tulee esiin. Ihan käsittämätöntä millaisia ne on aikuisina kun noin järjetöntä tekee jo alaikäisenä.

Äänestä
  • Kylillä näkyy palloilevan ja samojen kavereiden kanssa joita on kiusannut kohta tapahtuu taas !

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kylillä näkyy palloilevan ja samojen kavereiden kanssa joita on kiusannut kohta tapahtuu taas !

    Toivotaan parasta, että tapahtuu sellaista joista saadaan poju telkien taakse.
    Miksi kukaan vanhempi haluaisi lapsensa kulkevan tuon kanssa?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Toivotaan parasta, että tapahtuu sellaista joista saadaan poju telkien taakse.
    Miksi kukaan vanhempi haluaisi lapsensa kulkevan tuon kanssa?

    Eikös se menyt niin että , jolet ole meidän puolella olet meitä vastaan !

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kylillä näkyy palloilevan ja samojen kavereiden kanssa joita on kiusannut kohta tapahtuu taas !

    Taisi kiusaaja pudota Tohtorilan katolta seko päissään? Eihän se putoaminen mitään, mutta äkkipysäytys!

    Äänestä

Kunpa se ois hirtetty oikeesti eikä leikisti😂

Äänestä
  • Voisit hirttäytyä malliksi.

    Äänestä

Sysmän pahoinpitelyistä ja tapon yrityksestä tekoaikaan 15-vuotiaalle pojalle yli kahden vuoden ehdoton vankeustuomio – Monella tapaa poikkeuksellinen tuomio
https://yle.fi/uutiset/3-11879666

EHDOTON vankeustuomio - hyvä päätös Päijät-Hämeen käräjäoikeudelta!

Äänestä

Ylellä pitkä juttu kuinka kokoomuksen, sitoutumattomien poliitikot ja rehtori savustaneet asian esille ottanutta valtuutettua, törkeää: https://yle.fi/uutiset/3-11877290

Äänestä

"Lapset jäivät riitelevien poliitikkojen jalkoihin: kiusaaminen on jatkunut Sysmässä jo vuosia, koska kukaan ei valvo koulun aikuisia"
"Julkisoikeuden apulaisprofessori pitää merkittävänä epäkohtana, ettei koulujen opettajia ja rehtoreita valvota. Aluehallintovirastoilla ei ole oma-aloitteista oikeutta valvoa, että koulu puuttuu kiusaamiseen lain mukaisesti. "
- https://yle.fi/uutiset/3-11877290

Äänestä

Nyt pamahti kymmenen vuotta vankeutta!

Äänestä
  • Miten niin pamahti?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mitä mieltä olette asiasta että syyttäjä katsoo 13 v pojan hirttoyrityksen VAIN törkeänä pahoinpitelynä ?
Onko oikein?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu