Vastuullista journalismia -logo
Sinulla on oikeus muodostaa mielipiteesi luotettavan tiedon pohjalta.
Heikki Vestman: Valkoposkihanhista uhkaa tulla tartuntapommeja
VILLE MÄKILÄ | 17.03.2021 | 10:34- päivitetty 17.03.2021 | 11:24
Kansanedustaja muistuttaa valkoposkihanhien levittävän lintuinfluenssaa.
Kokoomuksen kansanedustaja Heikki Vestman sallisi valkoposkihanhien ampumisen. Tätä hän perustelee sillä, että hanhet levittävät lintuinfluenssaa Suomeen.
Suomen ruokaviraston käyttämien EU-vertailulaboratorion tietojen mukaan Keski-Euroopassa talvehtivassa valkopostihanhikannassa on havaittu korkeapatogeenistä lintuinfluenssaa jo 336 valkoposkihanhessa. Taudin esiintyvyyden kokonaislaajuus voi olla valtava, sillä suuri osa tautitapauksista jää raportoimatta. Hanhien kevätmuutto tapahtuu Suomen läpi.
– Hallitus herätys! Pääkaupunkiseudun puistot ja maaseudun pellot ovat pian täynnä lentäviä tartuntapommeja. Jo entuudestaan massiivisten satovahinkojen ja virkistyshaittojen lisäksi valkoposkihanhi aiheuttaa pian vakavan terveysuhan. Miten hallitus aikoo estää lintuinfluenssan leviämisen lintujen kevätmuuton kautta, Vestman kysyy hallitukselle jättämässään kirjallisessa kysymyksessä.
– Ruotsi ja Viro ovat sallineet laajoja tuhoja aiheuttavan valkoposkihanhen suojametsästyksen. Suomessa maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä (kesk.) sekä ympäristöministeri Krista Mikkonen (vihr.) vain märehtivät hanhiongelman kanssa, vaikka ratkaisu on ollut olemassa, Vestman sanoo tiedotteessa.
Helmikuussa raportoitiin epäilyistä, joiden mukaan joulukuussa lintuinfluenssa olisi tarttunut Etelä-Venäjällä siipikarjatilalla seitsemään työntekijään. Euroopan tautienehkäisy- ja -valvontakeskus ECDC arvioi lintujen ihmisiin aiheuttamat tartunnat täysin mahdollisiksi, vaikka tartunnan riski onkin ihmisille keskimäärin hyvin matala.
– Suomessa täytyy varautua myös siihen, että virus voi levitä myös ihmisiin. Lintuinfluenssan tulo maahan valkoposkihanhien mukana täytyy estää. Hallitus ei voi mennä lintudirektiivin taaksi ongelmaa pakoon, sillä direktiivi nimenomaan sallii terveysturvallisuuden perusteeksi poiketa direktiivin suojeluvelvoitteista. Haulikkoa hanhille!
Helsinkin pian täynnä lentäviä tartuntaommeja
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä3410281Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12110074- 217901
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776294Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.304842- 514613
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1143985Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1233371- 623087
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2173016