Helsinkin pian täynnä lentäviä tartuntaommeja

Anonyymi

Vastuullista journalismia -logo
Sinulla on oikeus muodostaa mielipiteesi luotettavan tiedon pohjalta.

Heikki Vestman: Valkoposkihanhista uhkaa tulla tartuntapommeja

VILLE MÄKILÄ | 17.03.2021 | 10:34- päivitetty 17.03.2021 | 11:24

Kansanedustaja muistuttaa valkoposkihanhien levittävän lintuinfluenssaa.

Kokoomuksen kansanedustaja Heikki Vestman sallisi valkoposkihanhien ampumisen. Tätä hän perustelee sillä, että hanhet levittävät lintuinfluenssaa Suomeen.

Suomen ruokaviraston käyttämien EU-vertailulaboratorion tietojen mukaan Keski-Euroopassa talvehtivassa valkopostihanhikannassa on havaittu korkeapatogeenistä lintuinfluenssaa jo 336 valkoposkihanhessa. Taudin esiintyvyyden kokonaislaajuus voi olla valtava, sillä suuri osa tautitapauksista jää raportoimatta. Hanhien kevätmuutto tapahtuu Suomen läpi.

– Hallitus herätys! Pääkaupunkiseudun puistot ja maaseudun pellot ovat pian täynnä lentäviä tartuntapommeja. Jo entuudestaan massiivisten satovahinkojen ja virkistyshaittojen lisäksi valkoposkihanhi aiheuttaa pian vakavan terveysuhan. Miten hallitus aikoo estää lintuinfluenssan leviämisen lintujen kevätmuuton kautta, Vestman kysyy hallitukselle jättämässään kirjallisessa kysymyksessä.

– Ruotsi ja Viro ovat sallineet laajoja tuhoja aiheuttavan valkoposkihanhen suojametsästyksen. Suomessa maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä (kesk.) sekä ympäristöministeri Krista Mikkonen (vihr.) vain märehtivät hanhiongelman kanssa, vaikka ratkaisu on ollut olemassa, Vestman sanoo tiedotteessa.

Helmikuussa raportoitiin epäilyistä, joiden mukaan joulukuussa lintuinfluenssa olisi tarttunut Etelä-Venäjällä siipikarjatilalla seitsemään työntekijään. Euroopan tautienehkäisy- ja -valvontakeskus ECDC arvioi lintujen ihmisiin aiheuttamat tartunnat täysin mahdollisiksi, vaikka tartunnan riski onkin ihmisille keskimäärin hyvin matala.

– Suomessa täytyy varautua myös siihen, että virus voi levitä myös ihmisiin. Lintuinfluenssan tulo maahan valkoposkihanhien mukana täytyy estää. Hallitus ei voi mennä lintudirektiivin taaksi ongelmaa pakoon, sillä direktiivi nimenomaan sallii terveysturvallisuuden perusteeksi poiketa direktiivin suojeluvelvoitteista. Haulikkoa hanhille!

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

        kuka kaipaa ja ketä ?
        Ikävä
        93
        7858
      2. Pieni häivähdys sinusta

        Olet niin totinen
        Ikävä
        40
        3782
      3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

        Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
        Ikävä
        102
        1896
      4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

        Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
        Ikävä
        24
        1210
      5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

        r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
        NATO
        32
        1073
      6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

        Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
        Nurmes
        28
        1013
      7. Rakastuminenhan on psykoosi

        Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
        Ikävä
        53
        837
      8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

        Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
        Ikävä
        31
        792
      9. Vanha Suola janottaa Iivarilla

        Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
        Kemijärvi
        10
        790
      10. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

        1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
        Ikävä
        60
        749
      Aihe