neule 2 puikolle

Anonyymi

Miten neulotaan 8 silmukkaa suljettuna neuleena kahdella puikolla.

1

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos tarkoitat suoria puikkoja, joiden toinen pää on terävä ja toisessa on pampula, niillä et voi neuloa pyöröneuletta. Jos tarkoitat sukkapuikkoja, joiden molemmat päät ovat terävät, niin neljä silmukkaa puikolle, puikot vastakkain ja neulotaan normaalisti pyörönä. Homma on helpompi, jos käytettävissä on normaalia lyhyemmät 15 sentin puikot, 20-senttisillä meinaa mennä hermo. Puikon vaihtumiskohtaan tulee helposti löysempi langanjuoksu, kannattaa pitää lanka tiukalla silmukoiden 4 ja 5 sekä 8 ja 1 välissä.
      Kolmas tapa on neuloa pyöröpuikolla magic loop-tekniikalla, joka vastaa tuota kahdella sukkapuikolla neulontaa, mutta minusta noin pienellä silmukkamäärällä kaksi sukkapuikkoa on helpompi.

      Hmmm... Vai onko ongelma "kaksi"? Se tarkoittaa oikeasti sitä, että työ on kahdella sukkapuikolla, mutta tarvitaan kolmas puikko, jolla silmukat neulotaan. Sama juttu kuin sukkaa sukkapuikoilla neulottaessa, jolloin silmukat jaetaan neljälle puikolle, mutta neulontaan tarvitaan viisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      16
      2346
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      897
    4. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      821
    5. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      134
      816
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      797
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      766
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      725
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      161
      709
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      673
    Aihe