Kaupallisuus ja wicca

pakana

Olen huomannut että jotkin wicca kirjat ehdottavat hommaamaan jos jonkin näköistä tilpehööriä taikojen ja rituaalien tekemiseen. On kaapua, maljaa, athamea, sauvaa, kynttilöitä, yrttejä patsaita jne. Toimiiko ostettu loitsu paremmin kuin itsetehty?!?
Ja rahaa palaa...

Itse en ole vielä tälläiseen sortunut. Mielestäni magiaan riittää kun tapahtuu jotain korvien välissä (visualisaatio). Sytytän korkeintaan kynttilän ja mietiskelen. Mielestäni magia tulisi pitää yksinkertaisena ja välineet tulisi tehdä itse tai kerätä luonnosta. Lisäksi itsetehtyä loitsua voi lauleskella metsäkävelyllä Jumalattarille ja Jumalille.

Onkohan täällä ketään samoilla linjoilla?
Onko wicca sortunut mielestänne kaupallisuuteen?
Olenko edes wicca?

3

510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LunaNocturne

      "Toimiiko ostettu loitsu paremmin kuin itsetehty?!? Ja rahaa palaa..."

      Minä olen itse tehdyn kannalla. Kun itse kirjoittaa loitsunsa ja tekee tarvittavat esineet niillä on enemmän merkitystä itselle. Tietysti kaupasta ostetut voivat toimia ihan yhtä hyvin ja niistä voi tulla ihan yhtä tärkeitä kuin omatekemistäkin... Jos ei ole niin tosissaan näissä asioissa niin onhan se ihan kätevää kopsata loitsut vaikka jostain netistä ja ostaa kaikki muu kaupasta (en todellakaan nyt tarkoita, että jokainen joka on joskus ostanut jotain tarvittavaa kaupasta olisi jotenkin vähemmän tosissaan) Jokainen tehköön kuten parhaaksi ja toimivimmaksi kokee.

      "Mielestäni magia tulisi pitää yksinkertaisena"

      Totta, mutta nämä "tilpehöörit" usein auttavat varsinkin aloittelijaa visualisoinnissa ja energian keskittämisessä. Ihmisellähän on (luultavasti) kyky vaikuttaa asioihin pelkällä ajatuksella, erittäin harva vain osaa sitä suuremmissa määrin käyttää. (esim. Mikäli Jeesus todella oli olemassa, hän varmaan oli yksi heistä.)

      "Onko wicca sortunut mielestänne kaupallisuuteen?"

      Ei. Jotkut ovat vain huomanneet, että wicca vetää "maagisella ilmapiirillään" puoleensa ailahtelevaisia nuoria kuluttajia ja kaikki hyöty tietenkin on revittävä irti.

      "Olenko edes wicca?"

      Ai kun et piittaa "tilpehööristä" ja monimutkaisista loitsuista? Kertomasi perusteella sanoisin, että olet ehdottomasti wicca. :)

    • tiitu

      rahaa palaa jos sitä haluaa polttaa... mutta miten vaikeeta olis vain ettiä tarvitsemilleen tarvikkeille halvat tai ilmaiset korvikkeet?

    • May.May

      En itse käytä rituaaleissani juurikaan välineitä. Olen kuitenkin huomannut rituaalin voiman tehostuvan itsessäni, kun olen käyttänyt mukana jotain itse tehtyä. Ja tämän perustelen sillä, että esineeseen on tekovaiheessa kulunut paljon energiaa ja huomiota, että sen varauksella saan mukaan myös toisenlaista voimaa, joka auttaa minua tielläni.

      Jos alkaisin käyttämään ostettuja välineitä ei rituaalin olisi niin voimalliset, koska asennoidun näihin tarvikkeisiin kovin kielteisesti. Mutta jos joku löytää niistä tarkoituksia, niin mikäpä niitä estää käyttämästä:)

      Ja mitä tähän kaupallisuuteen wiccalaisuudessa yleensäkään tulee.. *huoh* ikävä kyllä siiton tullut osaa kulttuuriamme. Kaupallisuus näkyy joka kadun kulmassa, kaikkialla ja kaikessa minne menemmekin. Kuinka wiccalaisuuskaan voisi moiselta välttyä?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      934
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      788
    3. 60
      772
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      44
      734
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      46
      670
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      664
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe