Kuukautiset kahden viikon välein, kauan jatkuu?

Anonyymi

Olen kohta 54-vuotias. Nyt vasta on alkanut tulla todella lyhyitä kiertoja, mutta mitään hikipuuskia ei ole ollut. Kysymys kuuluu (ja omakohtaisia kokemuksia kaipaan): Onko tämä nyt lopun alkua ja kuukautiset päättyvät pian vai voiko tämä jatkua kauankin (->hormonilääkitys hankittava ennen anemiaa)? Kiitos vastauksista.

8

1737

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itsellä kävi niin, että kuukautiset heitteli vuoden, sitten tihentyivät ja sitten tuli yhdet melkein 3 viikkoa kestävät tosi runsaat kuukautiset, sairaalaan kunnon tutkimuksiin. Lääkkeeksi vuodon lopettava lääke, jota runsaisiin kuukautisiin muutenkin käytetään, ei hormoni. Lopetti vuodon. Sitten päälle vain1 kk hormonilääkitys tasaamaan. Sen jälkeen enää harvoja niukkoja kuukautisia, kunnes loppuivat kokonaan.

      • Anonyymi

        Oliko Cyklokapron/Caprilon tämä lääke kuukautisvuodon lopettamiseen?
        Näitä on jo määrätty aiemmin, mutten ole huomannut suurta vaikutusta vuodon määrään.
        Onneksi nämä tiheät vuodot eivät ole olleet runsaimmasta päästä, mutta muuten vain hankaloittavat elämää... Yöllä jne.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oliko Cyklokapron/Caprilon tämä lääke kuukautisvuodon lopettamiseen?
        Näitä on jo määrätty aiemmin, mutten ole huomannut suurta vaikutusta vuodon määrään.
        Onneksi nämä tiheät vuodot eivät ole olleet runsaimmasta päästä, mutta muuten vain hankaloittavat elämää... Yöllä jne.

        Kyllä


    • Anonyymi

      Mä ehdin vuotaa vuoden ajan aivan tolkuttomasti ennenkuin soitin lääkärille. Sain hormonikierukan (Mirena) samantien vähentämään vuotoja.

      • Anonyymi

        Voi olla myooma, itsellä sellainen ihan pienikokoisena aiheutti runsaat vuodot.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi olla myooma, itsellä sellainen ihan pienikokoisena aiheutti runsaat vuodot.

        Sain myös kierukan runsaisiin tihentyneisiin vuotoihin. No vuodot niukentuivat vähän mutta tuli välivuotoja ja verta seksin jälkeen.
        Soitin terveysasemalle koska ajattelin että kierukka on jotenkin sijoiltaan tms. Eivät suostuneet edes katsomaan, se kun voi kestää että kierukka alkaa vaikuttaa...
        Vuoden kärsin jatkuvista vuodoista kunnes sain kaksi perättäistä bakteerivaginoosia ja kolmen viikon kuukautiset... sitten löytyi myooma johon kierukan toinen sakara oli hiertänyt koko ajan.
        Myooma poistettiin pari viikkoa sitten ja kaiken pitäisi olla nyt kunnossa.
        Jälkiviisaana voi todeta että olisi pitänyt mennä yksityiselle kun julkisella puolella ei kuunneltu.


    • Anonyymi

      Mielenkiintoinen keskustelu, jakakaa kokemuksia aiheesta!!!

    • Anonyymi

      tuomiopäivä koitaa, epätoivo uhkaa.
      Galaksit räjähtää ja koko universumi tuhoutuu
      ja kaiken tuhon keskellä seisoo..
      Keinonen!

      Toivottavasti tästä oli apua

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      41
      3459
    2. 35
      2958
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      141
      2819
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      69
      2300
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      41
      1772
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      86
      1545
    7. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      66
      1063
    8. Nainen, koska nähtiin viimeksi

      Mikä päivä? Tarkemminkin voit kohtaamistamme kuvailla. 🤗
      Ikävä
      51
      1026
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      77
      997
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      3
      837
    Aihe