En syö viljatuotteita

Turvottavat läskiksi. Miksi tästä huolimatta törsäke saa maataloustukia verovaroistani tuon moskan tuottamiseen?
10181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Siksi......

”Raportti: Lihansyöntiä vähennettävä rajusti, jotta kaikille riittää ruokaa maapallolla

Maailmassa tarvitaan väestönkasvun vuoksi noin puolet enemmän ruokaa kuin nyt vuoteen 2050 mennessä, arvioi World Resources Institute -järjestön raportti.”

https://yle.fi/uutiset/3-10541743

Äänestä
  • Mites sielä tulevas vegaani maailmas käytetää sekunda vilja? Nythän on niin, että maailman viljasadosta on useikin kymmeniä prosentteja heikkolaatusta. Ja jos ei ole eläimiä syömäs tätä rehulaatua, niin mihin se laitetaan? Arvaan; Viinaksi päästetää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mites sielä tulevas vegaani maailmas käytetää sekunda vilja? Nythän on niin, että maailman viljasadosta on useikin kymmeniä prosentteja heikkolaatusta. Ja jos ei ole eläimiä syömäs tätä rehulaatua, niin mihin se laitetaan? Arvaan; Viinaksi päästetää.

    ”Mallasohran tärkeimmät laatuvaatimukset ovat korkea itävyys, tasalaatuinen ja iso jyväkoko, matala valkuainen sekä hygienia. Mallasohrista poiketen entsyymiohrilta vaaditaan mahdollisimman korkeaa valkuaispitoisuutta. Luomumallasohrien laatuvaatimukset ovat samat kuin tavanomaisesti tuotetuilla mallasohrilla.”

    https://vikingmalt.fi/sopimusviljely/mallasvehnan-laatuvaatimukset/

    Ei viinaksi huonolaatuinen vilja kelpaa.

    Äänestä

  • Mutta kun joka vuosi lihan kulutus nousee, sitä mukaa kun elintasokin. Odotellaan nyt se n 10 vuotta, kun Afrikasta lähtee Eurooppaan 200-300 miljoonaa nälkäistä nälkäkuolemaa pakoon. Suomen osuus on siitä n 4 miljoonaa. Kun pääkaupunkiseudun kaupat on tyhjätty, kelpaa ituhipeillekkin heikompilaatuinenkin vilja, lihasta puhumattakaan. Nälkä on paras mauste. Toinen vaihtoehto on se, että lopetamme lihantuotannon, jätämme puolet Suomen nurmituotantoon sopivista pelloista kasvamaan haapaa, ja myönnämme sisimmässämme elävän faktan: aivan sama, paljonko ihmisiä nääntyy nälkään muualla, ei ole minun murhe. RÖYH....

    Äänestä

Ilmankos Välimeren maissa ovat niin läskejä samalla tavalla kuin täällä. Ranskalaiset kumoavat viljan haittavaikutukset viinillä, vaikka sekin tekee niille lopulta mahasyövän, suolistosyövän tai haimasyövän. Diabetes jyllää Suomessa ja Välimeren maissa kuin kivessyöpä ja MS-tauti Pohjanmaalla juuri viljan takia.

Äänestä
  • Liha on epäterveellistä, vilja on epäterveellistä.

    Sokeri on epäterveellistä, suola on epäterveellistä, rasvat ovat epäterveellisiä, maitotuotteet ovat epäterveellisiä, kananmuna on epäterveellistä.

    Kasvikset ehkä ovat terveellisiä.

    Syötä itse ainoastaan kasviksia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Liha on epäterveellistä, vilja on epäterveellistä.

    Sokeri on epäterveellistä, suola on epäterveellistä, rasvat ovat epäterveellisiä, maitotuotteet ovat epäterveellisiä, kananmuna on epäterveellistä.

    Kasvikset ehkä ovat terveellisiä.

    Syötä itse ainoastaan kasviksia.

    Kuulehan törsäke, ahmiminen eli mässäily on tukijussin raamatunkin mukaan syntiä. Mässäilyn toki ymmärtää vuosien 1696 ja 1867 kaltaiset nälkävuodet huomioiden.

    Äänestä

En käy oopperassa enkä konserteissa enkä urheilukilpailuissa, en saa asumistukea enkä käytä montaa muutakaan palvelua joita yhteiskunta kustantaa. Miksi tästä huolimatta nämä saavat tukea verovaroistani?

Äänestä
  • Sinun verovaroista?

    Äänestä

  • Enemmistö urheilun saamasta tuesta valuu tukijussin kakaroille. Ei Tero Pitkämäki sukunsa rahoilla tikkua heittänyt.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Turvottavat läskiksi. Miksi tästä huolimatta törsäke saa maataloustukia verovaroistani tuon moskan tuottamiseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu