Wilmassa kaikki b3 kielten kurssit näkyvät violetteina eli syventävinä, joten pystyisinkö periaatteessa kirjoittaa jonkun b3 kielen käymättä yhtään kurssia jos osaan kieltä jo?
Voiko b3 kielen kirjoittaa käymättä yhtään kurssia?
6
1874
Vastaukset
- Anonyymi
Ylioppilaskokeissa saa kirjoittaa mitä kieliä haluaa ja sen laajuisena kuin haluaa. Siis niitä kieliä, joissa koe järjestetään. Haluamansa kielen saa siis kirjoittaa vaikka ei olisi sitä koulussa opiskellut ja vaikka sitä ei omassa koulussa edes opetettaisi. Jos koulussa ei ole opettajaa, joka voisi kokeen alustavasti tarkastaa ja arvostella, koe arvostellaan vain YTL:ssa. Silloin saat tietää arvosanasi vasta lopullisen arvostelun valmistuttua.
Ylioppilastutkintoa voi myös täydentää myöhemmin uusilla kielten kokeilla sen laajuisina kuin haluaa. Näistä täydennyksistä saa erillisen todistuksen, joka on yhtä hieno kuin alkuperäinen yo-todistus.- Anonyymi
Hmm no ei ihan noin.
"Osallistumisoikeuden saamiseksi kirjoitettavassa aineessa vähintään pakolliset kurssit tulee olla suoritettuna. Jos oppiaineessa ei ole pakollisia kursseja, tulee kursseja olla suoritettuna 2 (reaaliaine) tai 3 (vieras kieli)."
Ja muutenkin kannattaa tietysti käydä niin monta kurssia kuin pystyy. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hmm no ei ihan noin.
"Osallistumisoikeuden saamiseksi kirjoitettavassa aineessa vähintään pakolliset kurssit tulee olla suoritettuna. Jos oppiaineessa ei ole pakollisia kursseja, tulee kursseja olla suoritettuna 2 (reaaliaine) tai 3 (vieras kieli)."
Ja muutenkin kannattaa tietysti käydä niin monta kurssia kuin pystyy.Mistä lainaus on otettu?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistä lainaus on otettu?
Olisikohan jonkun lukion abin oppaasta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hmm no ei ihan noin.
"Osallistumisoikeuden saamiseksi kirjoitettavassa aineessa vähintään pakolliset kurssit tulee olla suoritettuna. Jos oppiaineessa ei ole pakollisia kursseja, tulee kursseja olla suoritettuna 2 (reaaliaine) tai 3 (vieras kieli)."
Ja muutenkin kannattaa tietysti käydä niin monta kurssia kuin pystyy.Lukiossa ylioppilastutkintoa suorittava saa rehtorin päätöksellä osallistua vieraan kielen kokeeseen, vaikka ei olisi siinä käynyt yhtään kurssia, jos voidaan katsoa, että kokelas selviytyy kokeesta esim ulkomailla asumisen tai muun perusteen vuoksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lukiossa ylioppilastutkintoa suorittava saa rehtorin päätöksellä osallistua vieraan kielen kokeeseen, vaikka ei olisi siinä käynyt yhtään kurssia, jos voidaan katsoa, että kokelas selviytyy kokeesta esim ulkomailla asumisen tai muun perusteen vuoksi.
Juuri näin. Omaan yo-tutkintooni sisältyy ylimääräisenä ranska, vaikka sitä ei koulussani opetettukaan yhtään kurssia. Opin ranskaa itsenäisesti opiskellen ja yhden kesän Pariisissa töitä tehden. Arvosana E.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial131703Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1381696Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2701250Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221088Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101066- 285965
- 130962
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3897Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49878- 10875