Tosiaan olen ysillä ja vaihdan kohta lukioon.
Odotan toki innolla sitä lukioa ja että pääsen pois tuosta koulusta mutta mua pelottaa ihan sikana. Mä tajusin vasta hiljalleen että mikä mua siinä pelottaa. Mulla pelottaa se että mä joudun eroon mun luokasta. Koska ne ei edes tiedä sitä, mutta ne on pitäny mut kirjaimellisesti hengissä nää viimeset kolme vuotta. Nyt, ku vaihan koulua, en tiedä mitä tapahtuu kun me erotaan.
Mä pelkään sitä mitä mä saatan tehdä itselleni siinä vaiheessa.
Nyt mä en tiedä mitä mä teen. Mä en voi estää sitä eroamista mitenkään. Mä toivon vaan että mä eläisin loppu elämäni yhden päivän loopissa niin ettei mun tarvis ikinä erota niistä.
Olen vaihtamassa kohta koulua ja se pelottaa
1
184
Vastaukset
- Anonyymi
Koulut loppuu aina aikanaan, mutta eikös sieltä voi jäädä kavereita silti omaan elämään mukaan.
Kaveruussuhteista jotkut voivat ihan hyvin pysyä koulun päättymisestä huolimatta.
Olet lukioon menossa ja kaveripiiri vaihtuu, mutta ei kannata ajatella sitä pelolla, vaan mieluummin vaikka uteliaisuudella.
Uteliaana siitä, minkälaisia uusia kavereita mahdollisesti tulee, ja kaikesta muusta uudesta.
On normaalia, että usein kaikki mikä on uutta, herättää hieman pelonsekaista tunnetta. Olisi jo oudompaa, jos ei tuntisi mtään silloin kun elämäntilanteet vaihtuvat.
Itse pääsin pois peruskoulusta jo -80-luvulla, ja meilläkin oli ollut tosi kiva luokka sekä muutkin kaverit.
Monet pysyivät kavereina koulun päättymisen jälkeenkin.
Minä menin kauppakouluun, josta en tuntenut yhtään ketään mennessäni.
Nopeasti sielläkin sitten porukkaan tutustui ja tuli hyviä kaverisuhteita.
Monesti elämässä käy niin, että ihmiset tulevat ja menevät, käyvät piipahtamassa osana omaa elämää, kovin moni ihminen ei jää läheiseksi koko loppuelämän ajaksi.
Joskus käy niin, ettei mistään kaveruus- tai ystävyyssyhteesta tule elinikäistä.
Itse olen ajatellut niin, että se on aika rakentavaa ja kasvattavaa, kun tapaa paljon erilaisia ihmisiä vuosien varrella. Siinä oppii paljon ihmisistä, ja oppii myös hyväksymään erilaisuutta, ja oppii toimimaan ja tulemaan toimeen erilaisten ihmisten kanssa.
Myös se. kun joku ajanjakso loppuu, ja alkaa uusi, se opettaa myös hyväksymään luopumista jostain. Aina tulee eteen tilanteita, että jostain asiasta tai ihmisestä on luovuttava.
Luopumisesta herääviin tunteisiinkin oppii ajan myötä, eikä se sitten enää välttämättä tunnu niin pahalta.
Tsemppiä sulle, ja nauti tulevasta kesästä, syksyllä (?) sitten uuteen opinahjoon, uteliain ja iloisin mielin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4346173- 875480
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest514477- 543996
- 803983
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse33616SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933549Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1213274Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713251- 432309