tietääkö kukaan mimmonen paikka kunta on pohjanmaalla Ylistaro,lähellä pietarsaarta tai jossain siinä lahellä.
ylistaro
11
4737
Vastaukset
- naapuripitäjäläänen
Ylistaro on lähellä Seinäjokea...Pietarsaari on aika kaukana...Vaasaankaan ei ylistarosta pitkä matka ole.
Ihan tavallinen pohjalainen maalaiskunta ylistaro on.Mitään ihmeellistä sieltä on turha odottaa löytyvän,mutta jos haluaa asua rauhallisessa paikassa ja rupatella naapurien kanssa,niin se on sulle aivan oikea paikka.
Muutama kauppa löytyy keskustasta,kannattaa käydä halpa-aitassa...sieltä saa vaikka mitä=)
Tarosta löytyy kaksi anniskelupaikkaa, Ylistaro baari ja Ravintola Taro.
Etelän ihmiselle ylistaron meno voi tuntua aika landemeiningiltä,mutta nopeasti siihen tottuu ja sopeutuu.Se huono puoli pienissä kunnissa on,että kaikki tuntee kaikki.Jos olet valmistautunut siihen että pohjanmaalla ollaan juroja ja "outoja" niin ei sulla ongelmia tule olemaan.
Tervetuloa vaan tänne hullujen sekaan=)
Älä sitten katketaksesi naura kun näet teinien viikonloppukulkuneuvot=)Niitä on aina ollut ja varmasti aina tulee olemaan... - Ylistarolaanen
Joo, Seinäjoen naapurissa, pohojanmaan rajalla maatalousvaltainen kunta.Teollisuuttakin jonkinverran on. Ja komia kirkko.
Pietarsaari ei oo lähellä. Vaasa, Lapua ja Seinäjoki on lähempänä. Hyvät kulukuyhteyret on joka suuntahan, rautatiekin.
Jos Halakosaarehen muutat, et tunne ittiäs kunnon ylistarolaaseksi. Seinäjoki on niin lähellä.Kuulemma 7 minuutin pääs.- syksyllä muutan
kiitos kaikille tiedoista taisin kartalta katsoa vähäsen huolimattomasti, iskä ja äiti haluavat muuttaa kesäloman jälkeen ylistaroon.ja ne määrää.
- Ylistarolaanen
syksyllä muutan kirjoitti:
kiitos kaikille tiedoista taisin kartalta katsoa vähäsen huolimattomasti, iskä ja äiti haluavat muuttaa kesäloman jälkeen ylistaroon.ja ne määrää.
kyllä tänne mahtuu!
Halkosaareen, kirkonkylään vai minnepäin muutatte? - Nimetön
Ylistarolaanen kirjoitti:
kyllä tänne mahtuu!
Halkosaareen, kirkonkylään vai minnepäin muutatte?Tänne kandee tulla, kuhan vain yrittäis päästä poies!!!!! Ihmiset on juoruisia, kaksnaamasii ja kaikkea muuta vastaavaa. En siis suosittele, tarkotus ite on lähtee täältä ihan minne vain....
- wannabeme
Täällähän tämä. Lännen helmi. sopivasti pois seinäjoesta ja just kaukana vaasasta.
täällä on hyvä olla.
ruottinkieli ei haittaa ja kyröölääset pysyy rajan takana. härmään mänöö niin vittumaisen huono tie ettei niistäkään tarvii piitata. - Anonyymi
Kannattaa muuttaa lähemmäs Seinäjokea esim.Asema, Kainasto tai Halkosaari. Lyhyt avaruuden kaupunkiin Seinäjoelle. Alueemme on erittäin yrittäjä myönteistä. Kaunis luonto auttaa sopeutumaan Etelä pohjanmaan alueelle. Maatalous on kadonnut alueeltamme koska meillä on metsään rajoittuvia peltotilkkuja ei mitään preeriaa. Ala asteet ovat Asemalla, keskustassa , topparlassa ja halkosaaressa.
- Anonyymi
Halkosaari = täysin oma yhdyskuntansa, eivät tunne muunkyläläisiä.
- Anonyymi
Kuollut pystyyn. 1 kauppa ja 10 hautaustoimitoa.
- Anonyymi
Pietarsaarella ja Ylistarolla on yksi mielenkiintoinen yhteys: Kebab Pizzeria Midas. Pietarsaaresta se joutui lähtemään ja jatkaa toimintaansa Ylistarossa. Varaa kotiin WC-paperia, jos siellä aiot käydä.
- Anonyymi00012
Seinäjoki vie Ylistarosta lukion ja nyt yrittäjät voivat tehdä radikaalin teon ilmoittamalla että jos lukio lähtee yritykset siirtävät kirjansa pois Ylistarosta ja sitten jäävät veroeurot saamatta. Tuotannot voi jatkaa samalla lailla mutta yrityksen pääkonttorin osoite vain siirtyy pois Seinäjoelta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie913403Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta23322Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää502343Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten732289Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut832237Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1392078Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt271832HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364101824Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1161762Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin401595