yksityinen sai 1,3 miljoonaa
tienasi ite vajaat 300 000
maksoi kyllä niistä mahottomasti veroa 180 K mätkyineen
eniten tukia saanut
3
126
Vastaukset 3
- Anonyymi
Pääomatuloissa veroprosentti on aina sama riippumatta paljonko ansaitsee. Kuntaveroja ja maakuntaveroja ei tarvitse maksaa . Ansiotulona veroprosentti olisi korkea.
- Anonyymi
”Maatalouden tulos jaetaan ansio- ja pääomatuloksi. Ansiotulojen verotus on progressiivista. Pääomatulojen veroprosentti on 30 %, mutta 30 000 euron ylärajan jälkeen 34 %. Vahvistetun tappion voi vähentää seuraavien vuosien tuloksesta.
Miten maatalouden tulos lasketaan?
Maatalouden tulos saadaan, kun maatalouden tuloista vähennetään maatalouden menot. Kun tuloksesta vähennetään aikaisempien vuosien tappiot, saadaan jaettava yritystulo. Jaettavasta yritystulosta tehdään 5 %:n suuruinen yrittäjävähennys, jonka jälkeen yritystulo jaetaan edelleen maataloudenharjoittajan pääoma- ja ansiotuloksi.”
https://www.vero.fi/yritykset-ja-yhteisot/verot-ja-maksut/maatalousyrittaja/tuloverotus/
- Anonyymi
Perustele
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1081339
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku131992Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31874- 66713
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93682- 32665
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist17597- 19596
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43543- 11508