Onko työturvallisuus ohjeiden rikkominen kuinka paha rike?

Anonyymi

Esim.kun ei saa kiipeillä mutta jos esim.yläpölyjä ottaakseen nousee n.50cm korkealle tukevalle penkille,voiko saada jopa potkut?

3

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vakuutus ei ainakaan korvaa jos jotain tapahtuu.

    • Anonyymi

      on käytettävä työtasoja/tikkaita/pukkeja jotka ovat tyyppihyväksyttyjä työntekoa varten. Tukeva penkki (itse arvioiden) ei ole sellainen. Tuskin potkuja tulee mutta vakuutusyhtiöllä voi olla oma näkemyksensä jos työturma tapahtuu ja työtaso on tyyppihyväksymätöntä mallia. Työkäyttöön hyväksytyt matalat ja kokoontaitettavat alumiiniset pukit ovat keveitä ja varsin helpposti liikuteltaviakin,
      Aloittajan ei kannata pohtia tuleeko potkut vaan hankittava itsellensä työpukki joka on hyväksyttyä mallia. Silloin riski putoamiselle on hyvin pieni.

    • Anonyymi

      Kyllä työssä joutuu esim ikkunanpesuissa käyttämään joskus tikkaitakin,ne tikkaat vaan pitää olla kunnollisia hyväksyttyjä. Tietenkinhenkilönostimet on olemassa oikein korkealla oleviin juttuihin,ja aina kannattaa varsia jatkaa,jos voi.
      Korkealla olevat kaapustojen päälliset,joissa on sälää,ovat ikävimpiä. Nostelee kanat alas,eli hyppii niiden kanssa,aikaa palaa. Pyyhkii päälliset, ja putsaa sitä sälää ja säkä takaisin ylös.
      Ja tässä siis menee,aikaa eri hommassa,joka kuulostaa nopealta. Suurin riski on että se askeljakkara liikkuu kun kiireessä itse liikkuu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      27
      5313
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4667
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      150
      1655
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      155
      1446
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1270
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1104
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      21
      1094
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      206
      987
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      64
      939
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      839
    Aihe