Välikaton tuuletus ja terassin lasitus

Ensi kesänä olisi tarkoitus laajentaa terassia, rakentaa osan päälle valokate ja mahdollisesti samalla lasittaa osa terassista.

Hinnan ja tarvittavien lupien lisäksi kiinnostusta herättää välikaton tuulettuminen. Tällä hetkellä terassin päällä on noin 1,8 metriä leveä ja 15 metriä pitkä lippa (noin sentin raoilla lautoja), josta 9 meriä tulisi lasitettavan osan alueelle. Talo on L-mallinen ja lasitettu osa tulisi L:n sisänurkkaan. Loput räystäät (toisella puolella taloa ja varsinkin päädyissä) ovat merkittävästi kapeammat, ehkä 30-50 senttiä. Käyttökauden pidentämiseksi lasitetusta osasta olisi tarkoitus tehdä mahdollisimman tiivis, ehkä jopa siinä määrin että tiivistäisi tuon lipan tuolta osin.

Paljonkohan tuollainen peltikatto tarvitsee ilmankiertoa, että mahdolliset kondenssivedet sun muut tuulettuvat pihalle? Ilmastointiputket ja viemärin tuuletukset on vedetty katolle, eikä välikattoon mistään muualtakaan *pitäisi* kosteutta tulla.

0

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Tunniste

        Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
        Ikävä
        113
        5223
      2. Ketä julkkista

        kaivattunne muistuttaa?
        Ikävä
        67
        5034
      3. Miten, milloin

        Se onnistuisi sun luona
        Ikävä
        90
        4094
      4. Miten mä olisin

        Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
        Ikävä
        75
        3600
      5. Anteeksi kun käyttäydyn

        niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
        Ikävä
        60
        3178
      6. Haluan huomiota sulta

        nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
        Ikävä
        43
        2781
      7. Kerro kolme huonoa ja

        kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
        Ikävä
        15
        2287
      8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

        Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
        Ikävä
        52
        1904
      9. Rakastatko mua

        Vielä?
        Ikävä
        38
        1750
      10. Onko kaivattusi

        kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
        Ikävä
        37
        1618
      Aihe