Kännykän korkeusmittari toimii ilmanpaineen mukaan. Ilmanpaineen vaihdellessa saan samasta paikasta erilaisia korkeuslukemia. Onko jotain laskukaavaa, jolla korkeuslukeman saisi aina oikeaksi?
Korkeusmittari
15
111
Vastaukset
- Anonyymi
Vaihda mittariin joka perustuu GPS-paikannukseen.
- Anonyymi
Onhan mittarissani paikannus, mutta samasta paikasta saan eri lukemia riippuen ilmanpaineesta. Tiedän normaali ilmanpaineen, mutta miten se auttaa tähän?
- Anonyymi
Näyttääkös se Stadionin juuressa saman korkeuden kuin sen huipulla?
- Anonyymi
Kyllä sen pitäsi paikantaa paikannustiedon mukaan korkeuskin.
- Anonyymi
Kannattaa asentaa joku toimiva versio.
"2000-luvulla korkeusmittarin toimintaperiaatteita on kolme. Mukana kuljetettavat laitteet perustuvat joko ilmanpaineen mittaamiseen, GPS-paikannukseen tai näiden yhdistelmään." - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannattaa asentaa joku toimiva versio.
"2000-luvulla korkeusmittarin toimintaperiaatteita on kolme. Mukana kuljetettavat laitteet perustuvat joko ilmanpaineen mittaamiseen, GPS-paikannukseen tai näiden yhdistelmään."Eihän GPS mittaa korkeutta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän GPS mittaa korkeutta.
Täytyyhän paikkakin olla selvillä vaikka tynnyrissä asuisikin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän GPS mittaa korkeutta.
Mittaa se. Tosin koordinaatisto käsittää vain maantason. Eli vaikka olisit 10km korkeudessa niin koordinaatit ovat samat kuin jos olisit samalla kohdalla mutta maantasolla.
- Anonyymi
Kännykän korkeusmittari perustuu kylläkin gps tekniikkaan..
- Anonyymi
Kai se matalaotsaisilla niin toimiikin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kai se matalaotsaisilla niin toimiikin.
Ei ole kännyköiden sellaista tekniikkaa.
- Anonyymi
Kännykkäni korkeusmittari kylläkin perustuu ilmanpaineeseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kännykkäni korkeusmittari kylläkin perustuu ilmanpaineeseen.
Onko kännyssäsi ilmapuntari vai hakeeko se tiedon ilmanpaineesta kännykän paikkatiedon perusteella?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kännykkäni korkeusmittari kylläkin perustuu ilmanpaineeseen.
Sinä oletkin varsinainen McGyver, jeesusteipillä ladasta irtirevitty polttoainemittari teipattu kiinni, nokia 3310 kännykkään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko kännyssäsi ilmapuntari vai hakeeko se tiedon ilmanpaineesta kännykän paikkatiedon perusteella?
Kännykässäni on paineanturi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1285065Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv2184735"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1253245Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363193Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1093127- 992435
Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1382378Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi392335Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.352243- 222178