Osakas on velkaa

Yksi osakas on velkaa vastikkeita 2000 euroa.Eli noin vuoden vastikkeet.Mitä kannattaisi tehdä.
3909
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

asunnon ottamiseksi yhtiön haltuun. Tällöin yhtiöllä on mahdollisuus vuokrata ko. huoneisto ja saaduilla vuokratuloilla, toki vähennettynä yhtiön päättämät hoito/huoltokulut. Mahdollisesti saatu tuotolla lyhennetään velkaa.

Äänestä

Kaivapa netistä asunto-osakeyhtiölaki ja katso huoneiston hallintaanottoa koskevat proseduurit.
Sopivat tähän lähtöön kuin nenä päähän.

Tolkun ihminen isännöitsijänä tuntee nämä jutut kyllä.

Äänestä

Pankaa isännöitsijä vastuuseen jos ei ole vahtinut vuokrareskontraa. Kysykää ainakin kuinka on saamisia yrittänyt periä. Hyvää ilmaista lainaa on saanut yhtiöltä. Jatkossa perikää viivästyskorkoa korkolain mukaisesti niin ei tarvitse taloyhtiön toimia pankkina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bannattu. kirjoitti:

Yksi osakas on velkaa vastikkeita 2000 euroa.Eli noin vuoden vastikkeet.Mitä kannattaisi tehdä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu