Itse olen nyt tehnyt kaksi kuksaa olen keittänyt suolavedessä mutta molemmat ovat haljenneet vaikka kuivatin jääkaapissa? Eli mitä pitäisi tehdä?
Mitä kuksalle pitäisi tehdä, jotta se ei halkea?
8
1034
Vastaukset
- Anonyymi
Lyö siitä ratapölökkypiikki läpii ja tao sormipidin samasta aineksesta. Tämä selvä?
- Anonyymi
No joo. Kuivasta lankusta tehden. Kuksan pohja sydänpuun puolelle.
- Anonyymi
Kuksaa en tekisi valmiiksi kovin nopeasti, että se ehtii kuivua sitämukaa, kun kuppi syvenee.. sama on lautasen kanssa, ei se halkea välttämättä, mutta on aivan kiero, jos liian nopeasti valmistuu.. se puun kosteus nääs..
- Anonyymi
Aloitus on vitsi.
Kyllä kuksa kuivatetaan suolalla, eli upotetaan merisuolaan ja vain pieniosio on suolan pinnan yläpuolella josta viimeisetkin kosteudet poistuu.
Aikanaan kuksan sisäpintaan hierotaan keitetynkahvin puruja josta se imee itseensä öljyä mitä kahvissa on.- Anonyymi
Voi siihen paskantaakin, jos kahvin aromi tökkii.
- Anonyymi
Sain lahjaksi komean pahkasta tehdyn kuksan. Kuksan mukana olevassa ohjeessa pyydettiin kuksan sisus hieromaan keitetyn kahvin puruilla.
Tosin tuohon halkeiluun sillä tuskin on vaikutusta.
- Anonyymi
Markettien kuksat on vain koristeita joita pidetään vitriinissä led valon alla ja ollaan olevinaan!
Kuksa ei synny kaikesta puusta! Omatekoinen kuksa vaati suolan jotta kosteus puusta poistuu kunnolla! Keittämiset perustuu ns. "repimiseen" jolla pahkan syyrakenteet keitetään irti. Porattua "kuksaa" ei keitellä! - Anonyymi
Puu kuivuu ja kastuu, pitäisi olla järkeenkäypä asia jokaiselle. Jos se kuksa on uutena ehjä ja normikuiva, ei se kirjahyllyssä itsekseen halkea.
Jos taas kukas tulee käyttöön, jotakin sille on tehtävä. Ylenmääräinen kastuminen ja kuivuminen halkaisee puun, sekin on maalaisjärkeen mahtuvaa tietoa. Siispä meidän kannattaa suojella kuksaa paitsi kastumiselta myös kuivumiselta. Öljy täyttää puun solukkoa ja estää kastumista. Kannatta hakea apteekista pieni puteli parafiiniöljyä. Sitä sipaistaan uuteen kuksaan ulkopintaan rätillä hieron pari kertaa. Sinne se imeytyy puuhun. Sitten kuksa käyttöön.
Kuksaa ei koskaan pestä astianpesuaineilla vaan huuhtaistaan reissun jälkeen kylmällä vedellä. Kuksaa säilytetään lämmittämättömässä ulkovarastossa yhdessä pilkkikairan, metsäsuksien ja repun kanssa. Siellä se kuivuu repussa omia aikojaan hitaasti, eikä äkkikuivuminen halkaise kuksaa.
Parafiiniöljykäsittely uusitaan alkuvuosina parikin kertaa vuodessa. Muutaman vuoden jälkeen kuksa onkin jo kahvin mustaama ja kyllästämä käyttöpeli ja huollon voi jo unohtaa.
Sitten varoituksen sana: konjakilla tai viinalla kyllästäminen, suolavedessä uittaminen tai kahvinporoilla hierominen ovat etelän pellejen keksimiä temppuja. Kuksa on vain käyttökapine. Jos se särkyy, halkeaa tai muuten katoaa, niin sitten tekaistaan uusi.
Itse olen tehnyt kymmenkunta pahkakuksaa sekä itselle että ystävilleni. Vanhin omani on tehty 1971 Inarissa ja se on edelleen käytössä. Ei taida haljeta ihan helpolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 12010316
- 525030
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422221Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052058- 261924
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131591Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411402Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta251010Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v311001Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54977