Cane Corso kerrostaloon?

Anonyymi

Hei olen lukenut paljon espanjan mastiffista ja aloin miettiä miten se tulisi toimeen kerrostalossa vai tulisiko ollenkaan. Minulla on ollut koira jo ennestään mutta jouduin luopumaan koirasta juuri sen takia koska rotu yhdistelmä sopi paremmin ulos ja oli onnellisempi ulkona kuin sisällä. Jonka takia nykyään olen tarkka koira valinnastani vaikka olen tehnyt hankikoira.fi :ssä rotutestin ja lukenut jokaisen minulle ehdotetun rodun tiedot tarkkaan en ole silti löytänyt suoraa vastausta oman pihan tarpeesta . Ja kyllä vastasin kysymyksiin rehellisesti ja heti melkein ihan alussa vastasin että kerros tai rivitalo .

Pyydän ystävällisesti että vastaatte asiallisesti ja jos tuntuu että riidan puuska iskee niin riitelisitte jossain muualla sillä edellisessä keskustelussa toisenlaisen mastiffin kerrostaloon ottamisesta tuli enemmän riita kuin asiaa ja asia jäi vähän auki minullekin kun en jaksanut riitojen välistä lukea sitä oikeaa asiaa.

3

647

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei muualle kun maalle ja todella asiallisiin käsiin,mietihän kerran vielä rotuvalintaa ja tarkkaan.

    • Anonyymi

      Vanha ketju näköjään, mutta ensinnäkin Cane Corso on Italian mastiffi (eikä Espanjan mastiffi). Toisekseen, sopeutuu kyllä kerrostaloon, mutta on onnellisempi maalla, jossa oma piha (on alunalkaen jalostettu pihan vartijaksi ja nauttii oman pihan vartioinnista). Sisätiloissa tykkää olla oman laumansa kanssa, mutta yksinollessaan saattaa purkaa energiaansa ns. askarteluun (pureskelee/repii/kaivaa sohvia yms.). Hyvällä kasvatuksella todella ihana ja lempeä perhekoira, rakastaa omia ihmisiään ja usein myös muita ihmisiä. Koirasosiaalinen ei välttämättä ole, mutta hyvällä sosiaalistamusella jo pentuailana tämän ongelman voi välttää.

    • Vanhahko ketju, mutta vastaan silti.
      Sotkeeko aloittaja nyt espanjan mastiffin ja corson...Espanjan mastiffihan on myös, mutta aivan erilainen kuin corso. Ilmeisesti kyseessä on nyt corso (?).
      Jos näin, niin pitkälti samaa mieltä, kun jo yllä vastattu. Corso menee kerrostalossakin(toisin kuin espanjan mastiffi), mutta toki parempi paikka, kun on omaa pihaa ja reviiriä. Corsot on myös energisiä, joten ei sovi millekään "sohvaperunalle". Luonteeltaan myös sen verrankin vaativa, että vaatii pätevä omistajan, joka tuntee ja hanskaa täntyypin rodun. Sosiaalisuuteen, siis oikeanlaiseen kannattaa pienestä jo totuttaa, mutta mitään koirapuisto/kaikkien kaveriksi ei corsosta ole, jos tyypillisestä puhutaan. Eli hallinta on todella tärkeää. Eli tärkeintä on tietää, että mitä täntyyppiset on, mitä ne vaatii omistajalta ja erityispiirteistään johtuen ei sovi siis kaikille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      84
      3432
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2023
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      194
      1931
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      342
      1319
    5. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      85
      1299
    6. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      89
      1137
    7. Varoitus kyläläisille Suomussalmella

      Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo
      Suomussalmi
      12
      935
    8. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      82
      933
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      23
      855
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      61
      790
    Aihe