En ole metsäsuomalainen.

Anonyymi

Kyllä pitäisi jo lopultakin lopettaa puhuminen metsäsuomalaisista.
Jos joskus kauan sitten Suomesta on lähtenyt ihmisiä etsimään edes jonkunlaista mahdollisuutta elämiseen ja päätyneet vaikkapa Ruotsiin, tai Norjan puolelle ei tarvitseisi aina vaan toitottaa niistä hävettävistä suomalaisten juurista.
Minä olen saanut kuulla olevani "skogpekka" tai muuta vit.....a täällä Ruotsissa monet kerrat.
Norjassa jouduin lähtemään karkuun ruokaravintolasta kun puhuin puhelimeen suomen kieltä. (En isolla äänellä)
Ei enää korosteta suomalaisuutta. Eihän.
Antti ja Ulla

3

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä olen kuulemma "Finsk Båtflykting" :D

      Skånepåg

      • Anonyymi

        Ton minäkin olen saanut kuulla. Naureskelin vaan, se oli mielestäni hauska oivallus :-D

        Aloituksesta:
        Ymmärrän että se alkaa ärsyttää jos usein saa kuulla typeryyksiä, kuka tahansa kyllästyy sellaiseen.
        Mutta en ole samaa mieltä siitä että ne juuret on hävetteävät. Historia on mitä on, elämä oli armotonta monille, ei ollut supermarketteja ja Volvoa. Ruotsissa on nähty nälkää yhtälailla, ja puolestaan lähdetty Amerikkaan raivaamaan metsää.
        En tiedä mitä olen mieltä suomalaisuuden korostamisesta, mutta itse en sitä peittele. Olen just tasan sitä mitä olen, jos se ei kelpaa niin olen väärässä seurassa. :-)


    • Anonyymi

      Mä olen lukenut että Prinssi Daniel ja hänen sukujuuret tulee metsäsuomalaisista juurista, ja myös prinsessa Sofiankin sukujuuret ovat sieltä. Joku sanoi että noin 20 prosenttia Ruotsin kansasta ovat sukua metsäsuomalaisille.. Toisia tunnetuja metsä suomalaisjuurisia ovat Björn Skiffs ja Svennis, siis se jalkapallo-couchi. Myös ollaan lukenut että se jääkiekko-couchi kenenkä nimi on Bork sukunimeltä, en muista hänen etunimeä.

      Ruotsin kuningas anto luvan suoamalaisille joskus 1500-luvulla muuttaa Savosta Ruotsiin kaskiviljelyn vuoksi että he voisi hyöttää Ruotsia jollain tavalla taloudellisesti.

      Muistan kuin luin ruotsalaiseta sanomalehdestä kun se viimeinen metsäsuomalainen kuka osas puhua suomenkieltä kuoli. Tämä taisi olla joskus 1980-1990-luvullaq, mutta en muista ihan tarkalla. Mutta jos metsäsuomalaiset tuli Ruotsiin 1500-luvulla, niin tuskin heissä on paljon suomalaista haploryhmää jäljellä naisissa tai miehissä. Mutta mukava ajatus!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      59
      7482
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2906
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1756
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1639
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1448
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      129
      1116
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      817
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe