Welhon ohjeiden mukaisesti tehty asennukset, mutta seuraava herja tulee aina, joten outlookin puolelta en voi lähettää sähköpostia. Mikä neuvoksi?
TCP/IP-virhe muodostettaessa yhteyttä palvelimeen. Tili: 'pop3.welho.com (1)', Palvelin: 'smtp.welho.com', Protokolla: SMTP, Portti: 25, SSL-suojattu: Ei, Virhenumero: 0x800CCC15
Outlook Express
8
9921
Vastaukset
- BOA
Laita lähtevän postin palvelimeksi (SMTP) palveluntarjoajasi serveri niin alkaa pelittämään...luultavasti.
- sama portti
ongelma minullakin.Et sattuisi tietämään Soneran palvelimen nimeä, eli molemmat, lähtevä ja tuleva isäntä ovat vääriä.
- Portti 25
Kiitos BOA vastauksestasi. Lähtevässä on jo SMTP (Welho.Com) ja saapuvasa POP3. Saapuvassa ei ole ongelmia, mutta lähtevässä on. Onko mahd. muita neuvoja?
- Just ite asentanu ja pelittää
sama portti kirjoitti:
ongelma minullakin.Et sattuisi tietämään Soneran palvelimen nimeä, eli molemmat, lähtevä ja tuleva isäntä ovat vääriä.
POP3 > saapuva: meil.inet.fi > lähtevä: meil.inet.fi
- Kirjoitus
Just ite asentanu ja pelittää kirjoitti:
POP3 > saapuva: meil.inet.fi > lähtevä: meil.inet.fi
Oliskohan kirjoitusvirhe.
Lue meil
Kirjoita mail - piitter
Portti 25 kirjoitti:
Kiitos BOA vastauksestasi. Lähtevässä on jo SMTP (Welho.Com) ja saapuvasa POP3. Saapuvassa ei ole ongelmia, mutta lähtevässä on. Onko mahd. muita neuvoja?
Ilmestyipä eräänä päivänä ongelma. Sähköpostini ei lähettänytkään eteen päin yhtään mitään, ilmoitti vain että yhteys palvelimelle katkesi lähetysvaiheessa odottamattomasta syystä. Onneksi YahooMailin tuki ystävällisesti kertoi, että palveluntarjoajani (Sonera) on tuosta vain estänyt asetuksissa olleen (ohjelma)portin käytön :))))) ILMOITTAMATTA SIITÄ SEN ENEMPÄÄ!!!
No, joku valopää on varmaan keksinyt sen siksi, ettei koneet toimisi omin päin reitittimenä, mutta olisi siitä voinut jotain kertoa asiakkaillekin!
Itse sain ongelman poistetuksi seuraavalla tavalla:
> valitse Outlookista työkalut > tilit > ominaisuudet > lisäasetukset välilehti > lähtevä posti SMP, oletuksena lienee 25 > vaihda esim. 587 > OK (jos ei toimi, niin kysy palveluntarjoajaltasi mitä nroa voi käyttää) - Aidson
Portti 25 kirjoitti:
Kiitos BOA vastauksestasi. Lähtevässä on jo SMTP (Welho.Com) ja saapuvasa POP3. Saapuvassa ei ole ongelmia, mutta lähtevässä on. Onko mahd. muita neuvoja?
Sun kannattaa laittaa SSL-salaus päälle joko lähtevässä tai saapuvassa postissa, riippuen ongelmasta. Soneralla lähtevän SSL-portti on 465 ja saapuvan 995.
Tarkista myös että lähtevän postin kirjautumisasetuksissa on että se käyttää samoja tunnisteita kuin saapuvassa.
Sitten!
Palomuurista pois kaikki sähköpostin tarkistukseen liittyvät ruksit.
- dnakeimo
Poista Outlookin sähköpostitili ja luo se uudestaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 585040
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544552Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1214482Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2931617- 811301
- 2281298
- 681255
- 305988
- 199930
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50810