skootterin viritys (ruisku)

Anonyymi

15v tyttö, en hirveesti mopoista ja moottoreista tiiä, joten toivottavasti tulis apua aiheeseen. Mulla siis Vespa primavera 2021 jossa ruiskumoottori. En jaksa tehä remppaa koko hommaan ja vaihtaa esim kaasariin mutta kysymys oli miten se viritetään?! Paljon sanottu että ruiskumottoria tosi vaikee virittää mut jos teillä jotain vinkkejä nii kerro! En jaksa jäädä kaikkien jalkojen alle tolla laiskalla.

5

2476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kiitos mut tossa on se prikka ja tässä uusimassa ei löydy prikkaa vaan kaikki sähkörajottimet ja ruiskutekniikka. Ihan sika vaikee virittää😩. Lähteny pois markkinoilta kaikki tarvittavat jutut ja CDI-boxin laittaminen kallista ja ei auta paljoa. Myös sitä imukaulaa siihen. Pitää yrittää selvitellä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos mut tossa on se prikka ja tässä uusimassa ei löydy prikkaa vaan kaikki sähkörajottimet ja ruiskutekniikka. Ihan sika vaikee virittää😩. Lähteny pois markkinoilta kaikki tarvittavat jutut ja CDI-boxin laittaminen kallista ja ei auta paljoa. Myös sitä imukaulaa siihen. Pitää yrittää selvitellä

        Löysitkö ratkaisua


    • Anonyymi

      Jos enemmän tehoja haluat, vaihda polttoaineruskutin askeleen isompaan, vaihda kevyemmät variaattorin rullat ja jos epätoivo iskee niin irrota moottorin lämpötila-anturin liittimet toisistaan. Jos nopeusrajoitin on ongelma, niin sen johdon voi ihan irrottaa.

      • Anonyymi

        Moro. Mulla gilera runner ruisku 2008. Missä nuo lämpötila anturit yms johdot sijaitsee yleensä? Ja miten jos niitä irrottelee niin mitä se hyödyttää/ voi rikkoa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      86
      1819
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      145
      1278
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1100
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      966
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      78
      902
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      84
      840
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      826
    8. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      819
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      817
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    Aihe