Luonnollista apua kuumiin aaltoihin?

Anonyymi

Olen käyttänyt 17 vuotta estrogeenia (Trisekvens) oireisiin, ja hyvin ovat auttaneet. Annokseni on ollut puolikas pilleri joka ilta.

Olen nyt 68-v. ja mielestäni rahanahneiden apteekkarien ja lääkeyhtiöiden sekä terveyskauppojen kannatus puoleltani riittää. Onko paras tapa lopettaa vähitellen?

Olen yrittänyt löytää, miten entisajan naiset hoitivat oireitaan. Yksi on syvään hengitykseen keskittyminen ja kehon rentouttaminen kuuman aallon ja hysterian estämiseen.

Olisiko kenenkään tiedossa muita luomukonsteja? Kaikki vinkit tervetulleita.

2

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Haittaaviin vaihdevuosioireisiin ei ole muuta toimivaa hoitoa kuin hormonihoito. Voit kokeilla lopettamista kerralla tai vähentämällä puolikkaan tai koko pillerin jonakin/joinakin päivinä viikossa ja palata sitten alkuperäiseen annostukseen, jos pahat oireet palaavat. Voit myös esimerkiksi käydä lekurilla vaihtamassa pillerin geeliin (tuubi on edullisempi), sen annostusta voi vähentää/hienosäätää tarkemmin ja nostaa sitten, jos on tarpeen. Geelissä ei ole pillerin tapaan veritulppariskiä. Geeliä levitetään esim. reisiin iltaisin niin laajalle alueelle, kuin annoksesta riittää, iho toimii estrogeenivarastona.

      Entisaikojen vaihdevuosioireiset naiset vain kärsivät vihaisina ja hikoilevina "Justiinoina". Joillakin onnellisilla oli vaon vähäiset oireet, kuten nykyisinkin. Ja sitten tietysti iso osa naisista ei elänyt juuri vaihdevuosi-ikää pidempään. Elinaika on nykyisin huomattavasti pidempi kuin muutama vuosikymmen tai sata vuotta sitten.

      Vv-oireet kestävät minkä kestävät. Niitä ei voi pitkittää eikä siirtää. Kokeilemalla lopetusta tai vähentämisestä saat tietää, ovatko omasi jo ohi. Joillakin kestää vain vähän aikas js toisilla koko loppuiän.

      Äidin vv-oireet voivat olla ihan erilaiset kuin tyttären. Pientä osviittaa voi saada siitä, millainen olo tuli synnytyksen jälkeisenä vuonna: nukkuiko hyvin, miten jaksoi ja millainen oli mieli. Vaikea vauvavuosi tarkoittaa usein vaikeita vvuosia ja hyvä uninen, iloinen vauvavuosi helpompia vv-oireita. Hyvää vointia Sinulle.

      • Anonyymi

        Kysyttiin luomukonsteja


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      103
      3883
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      48
      2761
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2579
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      39
      2088
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      31
      1870
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      26
      1668
    7. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1572
    8. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      76
      1429
    9. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1378
    10. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1311
    Aihe