Olen käyttänyt 17 vuotta estrogeenia (Trisekvens) oireisiin, ja hyvin ovat auttaneet. Annokseni on ollut puolikas pilleri joka ilta.
Olen nyt 68-v. ja mielestäni rahanahneiden apteekkarien ja lääkeyhtiöiden sekä terveyskauppojen kannatus puoleltani riittää. Onko paras tapa lopettaa vähitellen?
Olen yrittänyt löytää, miten entisajan naiset hoitivat oireitaan. Yksi on syvään hengitykseen keskittyminen ja kehon rentouttaminen kuuman aallon ja hysterian estämiseen.
Olisiko kenenkään tiedossa muita luomukonsteja? Kaikki vinkit tervetulleita.
Luonnollista apua kuumiin aaltoihin?
2
101
Vastaukset
- Anonyymi
Haittaaviin vaihdevuosioireisiin ei ole muuta toimivaa hoitoa kuin hormonihoito. Voit kokeilla lopettamista kerralla tai vähentämällä puolikkaan tai koko pillerin jonakin/joinakin päivinä viikossa ja palata sitten alkuperäiseen annostukseen, jos pahat oireet palaavat. Voit myös esimerkiksi käydä lekurilla vaihtamassa pillerin geeliin (tuubi on edullisempi), sen annostusta voi vähentää/hienosäätää tarkemmin ja nostaa sitten, jos on tarpeen. Geelissä ei ole pillerin tapaan veritulppariskiä. Geeliä levitetään esim. reisiin iltaisin niin laajalle alueelle, kuin annoksesta riittää, iho toimii estrogeenivarastona.
Entisaikojen vaihdevuosioireiset naiset vain kärsivät vihaisina ja hikoilevina "Justiinoina". Joillakin onnellisilla oli vaon vähäiset oireet, kuten nykyisinkin. Ja sitten tietysti iso osa naisista ei elänyt juuri vaihdevuosi-ikää pidempään. Elinaika on nykyisin huomattavasti pidempi kuin muutama vuosikymmen tai sata vuotta sitten.
Vv-oireet kestävät minkä kestävät. Niitä ei voi pitkittää eikä siirtää. Kokeilemalla lopetusta tai vähentämisestä saat tietää, ovatko omasi jo ohi. Joillakin kestää vain vähän aikas js toisilla koko loppuiän.
Äidin vv-oireet voivat olla ihan erilaiset kuin tyttären. Pientä osviittaa voi saada siitä, millainen olo tuli synnytyksen jälkeisenä vuonna: nukkuiko hyvin, miten jaksoi ja millainen oli mieli. Vaikea vauvavuosi tarkoittaa usein vaikeita vvuosia ja hyvä uninen, iloinen vauvavuosi helpompia vv-oireita. Hyvää vointia Sinulle.- Anonyymi
Kysyttiin luomukonsteja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1033883
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se482761- 1142579
24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä
Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣392088Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi
Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu311870Mulla tulee vaan niin
Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et261668- 271572
Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi
Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?761429- 221378
Olikohan se
Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi81311