Mulla on jonkinlainen paleltuma tai muu nilkoissa. Mutta mulla ei ole mitään oireita niinkuin tunnottomuutta tai muuta mutta tässä on ollut nyt tällänen väri, vähän niinkun semmosen kuolleen ihon väri tai semmonen tummempi kun mun iho ja sit vähän punasta. Mutta en tiiä missä ajassa semmosen pitäis lähtä. Ja että lähteekö itestään? Tietäiskö joku että pitääkö mennä sairaalaan tai lähteekö tuo väri vaan itestää?
Paleltuneet nilkat
4
435
Vastaukset
- Anonyymi
Miten onnistuit palelluttamaan nilkkasi nyt? Meinaan, että nuoret ilmeisesti ovat kulkeneet nilkat paljaina pahimmilla pakkasillakin, ja nyt ainakin eteläisellä puoliskolla Suomea on ollut lähes kesälämpötiloja. Vai onko kyseessä vanha vamma?
Voit lukea tuosta alla olevasta linkistä paleltumavammoihin liittyvää tietoa.
Jos nilkassa on vain outo väri, niin seuraa tilannetta, tuskin mitään kauheaa hätää on. Suosittelisin peittämään ihon kunnolla vaatteilla. Kerran paleltunut alue on herkkä paleltumaan myöhemmin uudelleen. Verenkierto on kärsinyt, eikä se kestä samaa kuin ennen.
Onkohan teillä asuinkunnassa terveyskeskuksessa etävastaanotto, johon voisi lähettää valokuvan vammakohdasta? Todennäköisesti lääkäri pystyy jo kuvan perusteella antamaan asiasta arviota. Jos epäilet itse paleltumaa, niin etköhän ole siinä asiassa oikeassa. Tiedät itse, mille olet altistunut.
https://www.terveyskirjasto.fi/dlk00315- Anonyymi
Kiitos. Minun paleltuma on tullut jo aikaisemmin. Jos sitä siksi voi sanoa. Varmaan 3 viikkoa sitten
- Anonyymi
nilkat ei palellu herkästi jos on varrelliset sukat ja varrelliset talvikengät.Mä oon 44 ja mulla ei ole ikinä nilkat paleltuneet.
- Anonyymi
Minulla ei ollut kunnollisia yalvikenkiä. Ja aloin käyttämään pitkiä sukkia niin pian kun sain niitä. Mutta pakko myöntää että jonkin aikaa käytin nilkkasukkia. Mutta varmaan isoin syy miksi näin kävi on että menin pyörällä kouluun päivittäin ja lokasuojasta tuli paljon lunta nilkkaan ja tuulta ilmasta. Mutta en tiedä onko tämä paleltuma vai voiko olla niin että väri on vain "vaihtunut"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2074476Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t833218Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881757Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va131357Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181336Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20241173Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101121- 501118
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2481109- 511016