Vessalaatikon siivous

Anonyymi

Auttakaa tyhmää. Ajattelin yrittää opettaa kania sisäsiistiksi. Voiko vessalaatikon pohjalla olla esim. puupellettiä? Miten tai siis millä papanat kerätään sieltä pois? Toki on olemassa kissan hiekkalapioita, mutta niistähän tulee monista papanat läpi. Jos jostain löytyy sopivan tiheä hiekkalapio niin sittenhän siinä on se ongelma että pelletit "tarttuu" myös lapioon mukaan?

Myönnän olevani vähän turhankin tarkka siisteydestä, ja en kestäisi katsella vessalaatikossa olevia papanoita yhtään :D jestas miten tyhmä olo nyt on. Kertokaa mikä neuvoksi tai miten te siivoatte laatikot?

3

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vessalaatikkoon pohjalle pieneläimille tarkoitettua purua, päälle esimerkiksi Puuilosta saatavaa puupellettiä. Kaiken tuon alle vielä sanomalehteä niin, ettei kani pääse siihen käsiksi. Papanat voi kerätä käsin, ne ovat kuivia eivätkä haise. Omien kanieni vessalaatikon siivoan pari kertaa viikossa niin, että tyhjennän koko laatikon; sanomalehden, purun ja puupelletin. Kania voi opettaa sisäsiistiksi ainakin pyyhkimällä virtsan pois talouspaperilla, jonka laittaa vessalaatikkoon, ja siirtämällä papanat sinne. Näin kani oppii, mihin kuuluu tehdä tarpeet.

    • Anonyymi

      Puupelletti käy hyvin, purua ei kannata käyttää koska se pöllyää ja voi aiheuttaa aivastelua/nenän vuotoa.

    • Anonyymi

      Mulle tuli kolme päivää sit kani ja opetan sitä sillei et laitan mörttiröpöä se on tosi hyvää se ei sotke niin paljon sitä on kans aika iso pussi niin ei lopu heti kesken mut kandee laittaa heinä kaukalo vessan yläpuolelle niin voi oppia ja papanat vessaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      33
      7887
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4553
    3. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      31
      4325
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      189
      3569
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      2753
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      2616
    7. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      33
      2339
    8. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2323
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      164
      2023
    10. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      50
      1660
    Aihe