Syö ihan hyvää nappulaa, allergia sekä hiukan koiralle tehtyä puuroa ja raejuustoa. Voiko olla näistä puuro tai jopa reajuusto? Mitä huonoa ja hyvää raejuustosta? Muut ylimääräiset nyt pois, mutta mikä auttaisi pääsemään eroon närästyksestä. Joskus vähemmän ja joskus enemmän närästystä.
Vastaukset 3
- Anonyymi
Oletko aikeissa tehdä asialle muutakin kuin kirjoitella keskustelupalstalle? Kuten esimerkiksi suunnata eläinlääkäriin?
Koiran närästys voi johtua ihan vain ruokinnasta, mutta se on oireena myös monissa sairauksissa ja rakenteellisissa vioissa. Näitä ei keskustelupalstalla korjata.
Minkä takia pääasiassa kuivamuonaa syövälle koiralle syötetään vielä puuroakin?!?! Meinaatko, ettei lihapainotteisen ravinnon syöjä saa niistä nappuloista tarpeeksi (tai pikemminkin liikaa) hiilareita? Hiilarit sulavat hitaasti, mikä aiheuttaa refluksiin taipuvaiselle koiralle helposti oireita. Raejuusto - ainakin vähärasvainen sellainen - lienee epätyypillinen aiheuttaja, joten jos ruoka on ongelma, niin puuro on nou-nou ja nappulakin voi olla vaihtoa vailla.- Anonyymi
Lääkärissä kuule on käyty. Parempi on kun täältä ei kysy mielipiteitä yhtään. Ilkeitä ihmisiä, jos vain haluaa mielipiteitä kysyä, jos neuvoja saisi. Lääkärit eivät aina kaikkeen vastauksia tiedä, anna. Koira on käynyt lääkärissä ja käy varmasti, jos tarpeen. Aina ja maksu ei ongelma.
Useinmiten närästys johtuu sopimattomasta ruuasta. Joko siellä yksi tai useampi tekijä. Yksikin siis riittää. Voi olla tosiaan joku rakennejuttu tai suolistosairauskin. Mutta ensin lähtisin ruuasta, ELLEI ole tosi vakavaa, jolloin kannattaisi tutkia mahdolliseman monipuolisesti nopeaan.
Ruuassa voi olla monta syytä, mutta sama kuin ihmisillä , niin esim.hyvin rasvainen voi närästää. Jos on herkkävatsa tai kyllä muutenkin, niin ihan joku yksittänen lihakin. Tai esim.raaka ei sovi, mutta kypsänä ei. Joillekkin närästävillä yllättäen esim.kana ei sovi. Mutta pääasiassa mitä rasvaisempi, sen pahempi. Myös esim.koirien lihoissa on eroja "laadullisesti". Toisia pystyy paremmin käyttämään, vaikka olisi saman elukan. Rasvainen kala tosi usein tai rasvalisät pistää taipuvaista närästämään. Mutta viimekädessä yksilöllistä.
Ei raejuustossa mitään huonoakaan ole, PAITSI jos maitotuottet ei yleisesti sovi tai taasen, yksilöllisesti, jostain syystä. Mutta ei se mikään yleinen aiheuttaja muuten ole.
Puuro voi aiheuttaa, mutta lähinnä ei ole kyse ylipäätään, että puuro/hiilarit aiheuttaa, vaan taasen, että yksilöllisesti ei sovi...Ihan hyvin voi myös jatkaa tuota toinen ruoka kuivamuona, toinen kotiruoka, systeemiä. Se ei itsessään mitään tee, VAAN, jos siellä on joku sopimaton ainesosa... Tosin et kertonut, mitä tuo puuro sisältää eli siellä voi jotain sopimatonta olla. Ja pitäisikin sisältää muuta, eli jos toinen puoli on kotiruokaa, puuropohjaista, niin sen pitäisi myös sisältää proteiiniä (raejuusto ei ole sitä varsinaisesti) ja mielellään myös kasviksia ym. Pelkkä ryyni on liian yksipuolista.
Aina kun on syytä epäillä/olettaa, että vähänkään ruoka on kyseessä, niin ehdottomasti pitäisi tehdä eliminaatiodieetti. Se on ainut varma tapa selvittää ruuuan/ruoka-aineitten osuus. Närästys on juuri tuollainen vaiva, johon siitä on hyvä apu, ellei halua lähteä arpomaan vaan muuttamalla tai kokeilemalla summittain sitä sun tätä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2341756
Palstamiittinkiä taas ajattelen
Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka191859- 53853
Mitä haluaisit minusta mies
Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm61834Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin
Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s37764Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät392735Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."
Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k54615- 20566
- 31564
Selvitetään tämä meidän välinen juttu
Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte19536