Meidän Yorkie tyttö ei voi sietää toisia koiria. Hän yrittää aina purra ja haukkuu äänekkäästi kohdatessaan toisen koiran. Koiramme on tehnyt tätä ihan pennusta asti ja on nyt tosiaan jo kuusi vuotias. Hänelle ei ole käynyt pentuna mitään traumaa tai vastaava. Hänen kanssa on käyty kaksi kertaa koirakoulussa ja käytöksen syyksi on paljastunut omistajan suojeleminen. Koira kuitenkin tekee tätä myös kun joku muu on hänen kanssa kävelyllä. Mikä neuvoksi?
Ylisuojeleva Yorkie
8
149
Vastaukset
- Anonyymi
Oletko yrittänyt käydä esimerkiksi kävelyillä muiden koirien kanssa, jolloin koira ei suoraan "kohtaa" toista koiraa. Ainakin Helsingissä järjestetään erilaisia koirakouluja, joista voisi olla apua.
- Anonyymi
Kolme erilaista koirakoulua on jo kokeiltu ja mikään ei auta. Yorkie edelleen räyhää muille koirille. Tilannetta ei ainakaan auttanut se, että viimeiset kaksi vuotta koira on asunut maassa, jossa ei juuri tule muita koiria vastaan... Aion ehdottomasti kokeilla tuota kävelyä esim. naapurin koiran kanssa. Kiitos siis vinkistä!
- Anonyymi
Meillä sama homma :) :)
- Anonyymi
Ja sinua hymyilyttää, koska...?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja sinua hymyilyttää, koska...?
Koska aurinko paistaa ja ihana huomata, etten ole ongelmana kanssa yksin. Täältä palstalta saatan saada apua koirani käytökseen. :)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koska aurinko paistaa ja ihana huomata, etten ole ongelmana kanssa yksin. Täältä palstalta saatan saada apua koirani käytökseen. :)
Älä vastaa omaan aloitukseesi muka toisena henkilönä. Jos saat ilosi trollaamisesta, niin kannattaisi olla edes parempi siinä. Mahtaa olla kurjaa epäonnistua siinä ainoassa asiassa, joka tuo sinulle iloa.
- Anonyymi
Vaihda nyt ainakin osaavampaan ongelmakoirakouluttajaan, joka uskaltaa puhua asioista niiden oikeilla nimillä eikä keksi teille tekosyitä, joihin vedota. Ihan jo tämän kertomasi perusteella on satavarmaa, että kyseessä EI OLE omistajan suojeleminen, vaan epävarmuus ja pelko. Epävarmuuttaan se muut koirat räkyttää, ja tilanteen helpottamiseksi tarvitaan OSAAVAA ongelmakoirakouluttajaa sekä rutkasti aikaa.
- Anonyymi
Kahden koirakoulun perusteella ongelma ei ollut pelko, koska mm. luonnetestissä koira ei pelännyt mitään. Ei puista tippuvia nukkeja, ei hyökkääviä ihmisiä, ei äänekkäitä kolauksia jne. Ainoa ongelma on tosiaan toiset koirat, mutta voihan tietty nämä koirakoulut olla väärässäkin. Haluaisin vain vinkkejä mitä tehdä kun toinen koira esim. lähestyy. Ihan konkreettisia neuvoja. Uuteen koirakouluun en enää rahoja taida laittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1314294SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p763565Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.682190SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2211646Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1181537Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2471136Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49795- 62746
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall20736Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?
Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,6725