Mitähän Kautto sekoili pestissään, kun kokous jouduttiin keskeyttämään ja puheenjohtaja vaihdettiin tauon jälkeen?
Kaupunginhallituksen puheenjohtajan kokous- sählinki 29.3.
104
2197
Vastaukset
- AnonyymiYouTubesta taidettiin poistaa livestriimi illan kokouksesta? Siellä kuului selkeästi kuinka puhe puuroutui, toivottavasti kaikki on hyvin. 
- AnonyymiTaisi olla itse aiheutettua. 
- AnonyymiTuleeko striimi uudelleen näkyviin? 
- AnonyymiStriimistä päätellen taisi olla valtion pitkäripaisessa asioinut ennen kokousta. 
- AnonyymiYlen aamujuontaja Nicklas Wancke veti suoraa lähetystä, kun puhe yhtäkkiä puuroutui – nämä ”oudot oireet” paljastivat aivoverenkiertohäiriön. 
 https://www.iltalehti.fi/tv-ja-leffat/a/e9b335f7-6dd5-4de1-be9c-4ea1e53d6f07
- AnonyymiToivottavasti kertovat syyn huomenna... 
- AnonyymiNäyttäisi jo Ilta-Sanomatkin nostanut pääuutisekseen Kauton sekoilut https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007889743.html 
- AnonyymiIltasanomista kuulee mistä on kyse.Taisi jäädä lyhyeksi kansanedustajan pesti. - AnonyymiSeuraavien vaalien ääniharava: Juho Kautto. Niinhän Teuvo Hakkaraisenkin kohdalla kävi. Suomalaiset äänestävät häntä, joka eniten sikailee ("stressailee"). 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Seuraavien vaalien ääniharava: Juho Kautto. Niinhän Teuvo Hakkaraisenkin kohdalla kävi. Suomalaiset äänestävät häntä, joka eniten sikailee ("stressailee"). Kyllä minä äänestin Teuvoa ihan vaan sen takia kun hän uskaltaa sanoa ääneen sen mitä muut Suomalaiset ei uskalla sanoa ääneen. 
 Teuvolla on ongelmansa, mutta teidän ongelma on vielä pahempi kun mielistelette toisianne ettekä uskalla tuoda mielipiteitänne julki muutamista asioista, kun joku lakkaa seuraamasta teitä somessa 😂
 
- AnonyymiOlisikohan nauttinut ilta-lejen? 
- AnonyymiAivan päissään. 
- AnonyymiEi puheääni vaikuta humalaiselta. Jotain ongelmaa siellä kuitenkin on ollut. Huomioitava, että kokoukset ovat etänä ja osallistujat voivat olla missä vain, yleensä kotonaan. Siellä voi samaan aikaa tapahtua mitä vain, ja kyllä siinä voi silloin kenellä tahansa mennä ajatukset ihan sekaisin. Tietysti silloin pitää reagoida sen mukaan. Kertoa vaikka, että joudun poistumaan, voidaanko vaihtaa puheenjohtajaa. Kaikki eivät vaan reagoi yllättäviin tilanteisiin yhtä nopeasti kuin palomiehet ja ambulanssikuskit. 
 Nyt kun kaikki toimistotyö tehdään etänä, on etäkokouksia paljon ja hyvin yleistä, että joku osallistuja on ihan ulkona, mitä on sovittu, koska on tehnyt jotain muuta mikki kiinni kuten Kautto tässä, pakollista kotitilanteen mukaan (kotona koulua käyvät pikkulapset esim.häiritsevät) tai ihan muuten vaan. Harvemmin kuitenkaan kokouksen vetäjä, mutta ei sekään ole harvinaista, että hänkin joutuu tarkistamaan, mitä on keskusteltu ja sovittu. Ja lisäksi tietysti tulevat yhteysongelmat.- AnonyymiTurha puolustella, jos kuuntelit/osallistuit tiedät ihan tarkkaan, mistä on kysymys. Humalatila oli aika vahva. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Turha puolustella, jos kuuntelit/osallistuit tiedät ihan tarkkaan, mistä on kysymys. Humalatila oli aika vahva. Kuuntelin Iltasanomien nauhoituksen. Siitä ei käynyt mitenkään ilmi, että olisi kyse humalasta. Itse mongerran jo kolmen viinilasin jälkeen. 
- AnonyymiKun kuuntelee tai katselee punertavien silmälasien läpi Kauton mongerrusta, ei puheääni tietenkään vaikuta humalaiselta. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kuuntelin Iltasanomien nauhoituksen. Siitä ei käynyt mitenkään ilmi, että olisi kyse humalasta. Itse mongerran jo kolmen viinilasin jälkeen. Punertavien silmälasien läpi tuo ei tietenkään vaikuttanut humalaisen puheelta. 
- AnonyymiEi kuulostanut humalalta? Aivan kännissähän tuo oli. Nosuhumala jatkui 2 tuntia, kunnes sopersi jo ihan täysillä. Et ilmeisesti kuunnellut koko kokousta, vaan vain tuon pätkän lehdestä? 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kuuntelin Iltasanomien nauhoituksen. Siitä ei käynyt mitenkään ilmi, että olisi kyse humalasta. Itse mongerran jo kolmen viinilasin jälkeen. Juho oli alussa selvempi 2 tunnin jälkeen selvästi humalassa. Ja täytyy olla kova puolustusinto, jos väittää, että kuulosti selvältä tuossa loppupätkässä. 
 
- AnonyymiHeihän humalassa voi olla töissä tässäkin tapauksesssa ei enään hallinnut yksi kertaisia numeroita eili valtuuston ääänestystulosta. Päihderiippuivaisen tilannearvio petti. - AnonyymiMukavamminhan nuo kokoukset menee päissään. Ei kai mikään sääntö sitä kiellä? 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Mukavamminhan nuo kokoukset menee päissään. Ei kai mikään sääntö sitä kiellä? Joo, senaattorin duunikin on niin tylsää ettei jonkin pikkukylän pörinäporukoiden puheenhoitajana jaksa aina olla selvin päin. 
 
- AnonyymiTeuvolle seuraaja hyvä Keski-Suomi ja Äänekoski sekoillaan päissään tai tyhmyksissään niinkuin taas eilen. 
 Hallituksen jäsen kääntää takkiaan minkä ehtii. Hallituksessa toistamieltä ja valtuustossa toista ja oikein äänestää omia päätöksiään vastaan.
- AnonyymiJos kyse olisi jostain muusta kuin viinasta,niin kaupunginjohtaja ja hallintojohtaja kyllä kommentit olisi toisenlaisia. 
- AnonyymiSattumalta ryhdyin seuraamaan keskustelua ja äänestystä ja sen jälkeistä keskustelua. Kautoltahan ei sujunut enää mikään siinä vaiheessa. Hallintojohtaja moneen kertaan selitteli äänestyksen tuloksen eikä Kautto tuntunut ymmärtävän yhtikäs mitään. Siltä ainakin tuntui. Jos noin pahoin töppäsi meidän kansanedustaja niin toivottavasti äänestäjät nyt reagoivat. Ettei kävisi kuten Teuvon kohdalla; äänisaalis vain kasvoi, kun hän oli sekoillut ja kännäillyt oikein olan takaa. Tietenkin pienempi mahdollisuus on, että kyseessä on sairauskohtaus, aivoverenkiertohäiriö. - AnonyymiOlihan Kautto pihalla kuin lumiukko. Kuuntelin tuon nauhoituksen nyt uudelleen IS:n sivuilta. Illalla vielä ajattelin hänellä olevan terveydellisiä ongelmia. Nyt jos Vasemmistoliitossa oltaisiin ryhdikkäitä potkaistaisiin mies pellolle ettei kävisi kuten Teuvo Hakkaraisen, että annetaan kaikki anteeksi. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Olihan Kautto pihalla kuin lumiukko. Kuuntelin tuon nauhoituksen nyt uudelleen IS:n sivuilta. Illalla vielä ajattelin hänellä olevan terveydellisiä ongelmia. Nyt jos Vasemmistoliitossa oltaisiin ryhdikkäitä potkaistaisiin mies pellolle ettei kävisi kuten Teuvo Hakkaraisen, että annetaan kaikki anteeksi. Miten Hakkarainen liittyy tähän?etkö osaa puhua asiasta. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Miten Hakkarainen liittyy tähän?etkö osaa puhua asiasta. Onko Teuvo-fanillakin nyt pallo hukassa, kun ei tajua vielä, mihin viittaan. Viittaan siihen, että kaikki suomalaiset eivät äänestä asia-osaajia vaan näitä kännääviä örveltäjiä. 
 
- AnonyymiTöppeksi kännissä. Ay-puolella yleistä on nuo kosteat illat sieltä tainut tulla tavaksi. 
- AnonyymiMitä tarkoittaa selityksessä: ylilyönti. 
- AnonyymiKannattaa vaihtaa alaa jos noin stressaa 
- AnonyymiTuo tiedote jonka antoi on juuri päihde riippuvaisen selittelyä. Parempi olisi sanoa reilusti että olin humalassa ja pyytää anteeksi. Hakea apua sen jälkeen itselleen.Nyt jos Vasemmisto painaa asian vielä villaisella niin saamme uuden Hakkaraisen ihan omaan kaupunkiin. - AnonyymiMiksi tuo vihapuhe Teuvoa kohtaan? Mies kuitenkin menestynyt miljonääri ja euroedustaja,kiva nainenkin löytynyt vierelle. 
 Harmittaako kateellista?
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Miksi tuo vihapuhe Teuvoa kohtaan? Mies kuitenkin menestynyt miljonääri ja euroedustaja,kiva nainenkin löytynyt vierelle. 
 Harmittaako kateellista?Taitaa olla 1 Teuvo-fanikin tässä keskustelussa mukana. Teuvo-fani saattaa hyvinkin sympatiseerata Juhoa, kun on samoja ongelmia molemmilla. Mutta kysymys kuuluukin: Saako Juho äänivyöryjä tulevissa vaaleissa kuten Teuvo on saanut töppäiltyään? Suomalainen äänestäjä on sortunut äänestämään sankoin joukoin näitä ongelmaisia julkkis-poliitikkoja, joilla saattaa olla rikostuomioitakin. No Juho ei ole ollut tähän mennessä yhtä tunnettu kuin Teuvo, mutta nyt on maine kasvanut. 
 
- AnonyymiKansanedustajalla tulisi ulosannin toimia vaikka laiva olisi uppoamassa 
- AnonyymiEikös eduskunta ole vähentänyt käsiteltäviä asioita, salissakin korkeintaan 50 edustajaa, voiko muut olla etänä? työviikko n kolme päivää? Vasta viime kuussa loppui joululoma ja nyt alkoi pääsiäisloma. 
- AnonyymiEi nyt syyllistys selittelyyn stressistä ja työpaineista vaan sanos että viduralleen meni ja känni päällä,selittely pahentaa tilannetta ja äänestäjät kaikkoaa.Jos on henkilökohtainen ongelma niin nyt lie viimeinen aika hakea apua kun menee näin överiks että työt kärsii.. - AnonyymiTämä justiinsa, helpompi tie olisi ollut että myöntää mokan ja pahoittelee. Nyt sit porukat jää arvailemaan ja pohtimaan, pidempään tätä asiaa tongitaan tuon lausunnon takia. Ei olisi pitänyt jättää arvailujen varaan mitään. 
 
- AnonyymiSairauskohtauksesta olisi uutisoitu joka puolella. Taisi olla nautittuna vähän liikaa stressilääkettä. 
 On minullakin stressiä, ja työuupumusta, mutta ei mulla puhe mongerra ja ajatus pätki, vaikka sydän hakkaa miten sattuu ja hampaat on kipeät kun unissaa puree yhteen niitä koko ajan.
 Sanonpa vaan että kautto oli kännissä, myöntäis sen kuin mies..- AnonyymiJohti valitettavaan ylilyöntiin = teki jotain sopimatonta/käyttäytyi sopimattomasti. Eli aiheutti itse itselleen tämän ylilyönnin. 
- AnonyymiEt taida olla niin uupunut kuin ihminen on, kun on todella työuupunut. Itse en ole edes koskaan ollut sairauslomalla uupumuksen takia, mutta lähellä olen varmasti joskus käynyt. Nytkin, jos oikein kiire ja paine saada työt tehdyksi jatkuu ja nukun yhdenkin yön huonosti, huomaan, että ajatus pätkii pahasti seuraavana päivänä väsymyksen vuoksi. Nimenomaan yksi stressin oire on, ettei pysty tekemään mitään päätöksiääkään. Silloin ollaan jo kyllä sairausloman tarpeessa. 
 Niin ettei se stressi mikään mahdottomuus olisi tässäkään tapauksessa.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Et taida olla niin uupunut kuin ihminen on, kun on todella työuupunut. Itse en ole edes koskaan ollut sairauslomalla uupumuksen takia, mutta lähellä olen varmasti joskus käynyt. Nytkin, jos oikein kiire ja paine saada työt tehdyksi jatkuu ja nukun yhdenkin yön huonosti, huomaan, että ajatus pätkii pahasti seuraavana päivänä väsymyksen vuoksi. Nimenomaan yksi stressin oire on, ettei pysty tekemään mitään päätöksiääkään. Silloin ollaan jo kyllä sairausloman tarpeessa. 
 Niin ettei se stressi mikään mahdottomuus olisi tässäkään tapauksessa.Ajatus voi pätkiä, ja kaikki muukin, muttei stressi ja työuupumus kyllä mitään mongerrusta aiheuta. 
 Edelleen sanon että kännissä oli.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ajatus voi pätkiä, ja kaikki muukin, muttei stressi ja työuupumus kyllä mitään mongerrusta aiheuta. 
 Edelleen sanon että kännissä oli.Puuroutui? En ole kuunnellut koko kokouksen nauhoitusten, onko sitä missään saatavillakaan, mutta jos kuuntelette tuon Ilta-Sanomien nauhoituksen kokouksesta, juuri ennen päätöstä pitää tauko, on Kauton puhe ihan selvä-äänistä, ei mitään mongerrusta. Hän ei vaan ole ollenkaan kartalla, mitä pitäisi päättää. 
 Sitä paitsi kuin sanotaan, että päissään työaikana, puhutaan väärin. Valtuuston puheenjohtajuus on luottamustehtävä, eikä siinä olla työsuhteessa. En edes tiedä, onko missään LAISSA sanottu, että luottamustehtäviä pitää hoitaa selvin päin. Ilman muuta näin on moraalisesti.
 
- AnonyymiStressi se vaan hiukka häiritsi, nyt taas kaikki hyvin, ei muuta kuin koppiin taas punaista viivaa vetämään. 
 Siis viivaa ei viinaa.
- AnonyymiVanhaa kunnon stressilääkettä maanantain kunniaksi. Selittää mitä selittää. Kyllä kansa tietää ja haistaa. - AnonyymiAnnetaan jo olla. Ei ole ihme, että edustaja Kautto on uupunut, kun täälläkin foorumilla häntä vain haukutaan. Olen itse ollut täysin uupunut, ja silloin ei jaksa mitään ja ajatus ja puhe pätkiin, samanlailla kuin Juholla. Annetaan ihmisen piristyä, toivottavasti jääpi saikulle, nyt on saikun paikka. 
 
- AnonyymiKauton tulisi erota valtuuston Pj:n paikalta. - AnonyymiTosi uupunu juomisesta, niinhän siinä käy jokaiselle joka juo liikaa. 
 
- Anonyymioli kyllä uupunut arhinmäen toveri kuitennii. 
- AnonyymiKaupungin ja valtuuston tulisi puuttua hänen toimintaan ja ohjata saamaan hoitoa ongelmaansa.Turha hänen on itseään pettää ja kieltää sitä. Korkki kiinni niin hommat hoituu paremmin. - AnonyymiEiköhän tuo ole puolueen valtuustoryhmän asia antaa potkut miehelle. 
 
- AnonyymiLiiallisen alkoholin käyttöön kannattaa puuttua mahdollisimman varhaisessa vaiheessa.Nyt valtuutetut sekä Vasemmisto ryhtiä jotta tilanne katkeaisi.Mies pitää saada ns.myllyhoitoon ja nopeasti. - AnonyymiJospa se vappusima kuntouttaisi... 
 
- AnonyymiStressiäpä hyvinki. Se on kansanedustajalla hirviä paine haalia hommia ja näkyä, että äänestäjät ei unohda. Huhujen mukaan mies on juuri valittu jonkun paikallisen Martta-yhdistyksen puheenjohtajaksi (Marttojen työtä väheksymättä). Näinhän sitä stressiä ja työuupumista hoidetaan; lisää hommia vaan. Vink vink, moni yhdistys Äänekoskelainen paikallisyhdistys Rotareista lähtien kaipaa hallitusvastuuta pelkäämättömiä puuhamiehiä. 
 Ei ole Kauttoa paljoa näkynyt kansanedustajan roolissa uutisissa, mitä touhunnee edustajana? Mahtaako se työ stressata lainkaan...
 Jos kansanedustaja saisi kesken puheenjohtaja roolin hoidon sairauskohtauksen, niin piipa-autolla hänet vietäisiin pikapikaa käypähoitosuositusten mukaisesti päänkuvauksiin ja tämä uutisoitaisiin näyttävästi. Mutta kun mies pistetään vain petiin toipumaan, niin pistää eppäilemään taudin laatua.
- AnonyymiTämän päivän Keskisuomalainen kirjoitti, että toimittaja yritti tavoitella Kauttoa hänen kotoaan, mutta tämä ei ollut paikalla ja asumisen jälkiäkään ei ollut näkyvissä. 
 Kauttoa jahdataan kuin suurta rikollista ainakin, jopa kotoa. Hyvä, ettei poliiseja pantu asialle. . Lehti olisi voinut hienovaraisemmin kirjoittaa, että "yritimme tavoittaa, mutta tuloksetta"
 Tuo kotona käynti osoittaa jo jonkinlaista typeryyttä ja raaka/ raukkamaisuutta, samoin kuin siitä lehdessä mainitseminenkin.- AnonyymiOnneksemme meillä ei ole Venäjän tai Valko-Venäjän meininki. Saamme täällä rauhassa kirjoitella. Meillä on riippumaton media ja oppositiokin pääsee toimimaan ja ilmaisemaan kantansa asiassa kuin asiassa. Aivan selvästi täällä on monta Teukan ja Juhon fania, jotka kaikin sanakääntein antavat tukensa alkoholiongelmaisille. 
- AnonyymiOlisi kyllä pitänyt soittaa poliisit paikalle tarkistamaan tilanne. 
 Oltais saatu varmuus siitä että mongertiko kännin takia vai stressin takia
 
- AnonyymiMiten se rehellisyys voi olla aina kadoksissa, näillä esikuvallisilla politikoilla, negatiivisissa asioissa. 
 Maailma on muuttunut Eskoseni, tietoyhteiskunta pystyy kaivamaan nykypäivänä totuuden ilmi, kuka nyky politikoista ymmärtää tuon ja tuo heti totuuden pöytään nekatiivisissa asioissa, tulee pitkällä juoksulla keräämään äänestäjät.- AnonyymiYksittäistapaus, piste. 
- AnonyymiKiitos Kautto nyt teit miehekkääsiti, upea tunnustus ja anteeksipyyntö, toivon sinulle hyvää jatkoa ja uskon että olet tulevaisuudessa ministerainesta. 
 
- AnonyymiÄärilaidat sählää aina. 
 https://yle.fi/uutiset/3-11858840
 Arhinmäki ja Touko Aalto muiden jatkona. Taisi Li kävellä kännissä päin punaisia...- AnonyymiJa kun ei mitään seuraa voi jatkaa 
 
- AnonyymiKautto on pääsemässä kuin koira veräjästä.Toivottavasti kuntalaiset muistaa olla antamatta ääniä moiselle sekoilijalle. 
- AnonyymiKännissä kuin käki. 
 Vai kuulostaako Kautto aina känniläiseltä ?
 Juho selvinpäin , ja puhe ei puuroudu.... https://youtu.be/nDN8B7fydtQ- AnonyymiJoku ehdotti että poliisit olisi pitänyt soittaa paikalle tarkistamaan. Siis minne, jos Keskisuomalaisen toimittaja kävi Sumiaisissa asti tarkistamassa pihatien. Ei ollut liikuttu viime aikoina siellä päin. Ehkä istui Hesassa kapakassa kuppia kaatamassa tai peräti Tallinnan-laivalla tanssahtelemassa pallinaama punaisena hiestä märkänä. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Joku ehdotti että poliisit olisi pitänyt soittaa paikalle tarkistamaan. Siis minne, jos Keskisuomalaisen toimittaja kävi Sumiaisissa asti tarkistamassa pihatien. Ei ollut liikuttu viime aikoina siellä päin. Ehkä istui Hesassa kapakassa kuppia kaatamassa tai peräti Tallinnan-laivalla tanssahtelemassa pallinaama punaisena hiestä märkänä. 112 kakkoseen soittaa että sillä on joku hätänä, niin kyllä sinne poliisitkin voi mennä tarkastamaan jos ovat lähettyvillä... 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Joku ehdotti että poliisit olisi pitänyt soittaa paikalle tarkistamaan. Siis minne, jos Keskisuomalaisen toimittaja kävi Sumiaisissa asti tarkistamassa pihatien. Ei ollut liikuttu viime aikoina siellä päin. Ehkä istui Hesassa kapakassa kuppia kaatamassa tai peräti Tallinnan-laivalla tanssahtelemassa pallinaama punaisena hiestä märkänä. No millä perusteella poliisit olisivat menneet paikalle? Eiköhän nyt liioitella. Vaikka kuka tahansa jäisi kotiin humalataan hoitamaan, ei työnantaja lähetä poliisia kotiin tarkistamaan tilannetta. 
 Etäkokouksiin saa osallistua ihan mistä vaan. Ei ole sanottu, että pitää olla kotona. En ole kuullut, että etätöillekään (Kautolla luottamustehtävä kunnanvaltuustossa, ei työ) olisi kellekään sanottu, että pitää tehdä niitä kotona. Eikös se Hakkarainenkin hoida mepin töitä Hondurasista käsin. Moni tekee etätöitä mökillä. Käsittääkseni Äänekoskellakin on joku Hub etätöitä varten. Viime aikoina ennen koronaa puhuttiin paljon kahviloista, joihin porukka tuli etätöihin.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:No millä perusteella poliisit olisivat menneet paikalle? Eiköhän nyt liioitella. Vaikka kuka tahansa jäisi kotiin humalataan hoitamaan, ei työnantaja lähetä poliisia kotiin tarkistamaan tilannetta. 
 Etäkokouksiin saa osallistua ihan mistä vaan. Ei ole sanottu, että pitää olla kotona. En ole kuullut, että etätöillekään (Kautolla luottamustehtävä kunnanvaltuustossa, ei työ) olisi kellekään sanottu, että pitää tehdä niitä kotona. Eikös se Hakkarainenkin hoida mepin töitä Hondurasista käsin. Moni tekee etätöitä mökillä. Käsittääkseni Äänekoskellakin on joku Hub etätöitä varten. Viime aikoina ennen koronaa puhuttiin paljon kahviloista, joihin porukka tuli etätöihin.Henna Virkkunenkin lähti ehdokkaaksi Jyväskylään, koska pystyisi osallistumaan etänä kokouksiin. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:No millä perusteella poliisit olisivat menneet paikalle? Eiköhän nyt liioitella. Vaikka kuka tahansa jäisi kotiin humalataan hoitamaan, ei työnantaja lähetä poliisia kotiin tarkistamaan tilannetta. 
 Etäkokouksiin saa osallistua ihan mistä vaan. Ei ole sanottu, että pitää olla kotona. En ole kuullut, että etätöillekään (Kautolla luottamustehtävä kunnanvaltuustossa, ei työ) olisi kellekään sanottu, että pitää tehdä niitä kotona. Eikös se Hakkarainenkin hoida mepin töitä Hondurasista käsin. Moni tekee etätöitä mökillä. Käsittääkseni Äänekoskellakin on joku Hub etätöitä varten. Viime aikoina ennen koronaa puhuttiin paljon kahviloista, joihin porukka tuli etätöihin.Ai millä perusteella. No tuossahan se lukee !! 
 Jos ovat lähellä, ja ambulanssit satojen kilsojen päässä, auttamis velvollisuus se on poliisillakin.
 Ja kuka tässä mistään työnantajasta on kirjoittanut, häkeen voi soittaa kuka tahansa, joka on hädissään toisen terveydestä.
 Mut nyt oli onnea matkassa kun kyseessä olikin känninen kansanedustaja...
 
- AnonyymiNo niinpä tietysti Vasemmisto ryhmä tukee Äksän mukaan täysin Kauttoa eikä mitään ongelmaa edes ole. Luulis Suolahden porukoilta löytyvän vähän enemmän munaskuita,nyt kaikki painetaan villaisella. - AnonyymiNo sehän on täysin kuka ryhmää vetää.. 
- AnonyymiVassariryhmän jäsenistä suurin osa on kylläkin äänekoskelaisia, joten turhaan siellä Suolahtea mollaat. Ota selvää!! 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Vassariryhmän jäsenistä suurin osa on kylläkin äänekoskelaisia, joten turhaan siellä Suolahtea mollaat. Ota selvää!! Vassareiden johtajat ovat Suolahdesta mm.Valtuustoryhmän puheenjohtaja.Kunnallisjörjestön puheenjohtajana valtuustoon Kauton avulla päässyt nousukas. Kautto saa heidän mielestään olla kännissä vaikka joka kokouksessa. 
 
- AnonyymiPunasia poikia joka suhteessa. 
- AnonyymiHei antakaa nyt jo tuo törttöily anteeksi, 
 ai niin mutta eihän hän ole mitään anteeksipyyntöä edes esittänyt.- AnonyymiKauton kohdalla asia pitäisi unohtaa, mutta hakkaraista mollataan vieläkin vapaa-ajan juomisesta 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kauton kohdalla asia pitäisi unohtaa, mutta hakkaraista mollataan vieläkin vapaa-ajan juomisesta Miksi Kauton kohdalla pitäisi ongelmat lakaista maton alle? 
 
- AnonyymiPäihderiippuvainen selittää aina.Ei ole kuin yksi tie täysraittius ja hoitoon meno. - AnonyymiTiedote oli silkkaa alkoholistin selittelyä. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Tiedote oli silkkaa alkoholistin selittelyä. jos kyse olisi perussuomalaisista niin miten lehdissä ja sosiaalisessa mediassa reviteltäisiin ja haukuttaisiin persuja vaikka suurin osa suomalaisia kannattaa persuja. elikkä tulemme siihen epäilykseen että valtamedia on ostettavissa joihinkin tahojen toimesta. pelkäävät persuja elikkä suomalaisten tahtoa. 
 
- AnonyymiKauton tulisi jättää paikkansa valtuuston puheenjohtajana. - AnonyymiOnko kukaan nähnyt Kauttoa, missä luuraa? Ei ollut Sumiaisissa kun lumessa ei ollut jälkiä liikkumisesta Keskisuomalaisen mukaan. Vai pitääkö kaverit piilossa ja selvittävät edustajansa päätä. Julkisuuteen sitten kun pöhö on laskeutunut. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Onko kukaan nähnyt Kauttoa, missä luuraa? Ei ollut Sumiaisissa kun lumessa ei ollut jälkiä liikkumisesta Keskisuomalaisen mukaan. Vai pitääkö kaverit piilossa ja selvittävät edustajansa päätä. Julkisuuteen sitten kun pöhö on laskeutunut. Mennyt metsään ryyppäämään. 
 
- AnonyymiMiksi Kauton kohdalla pitäisi ongelmat lakaista maton alle? 
 Maton alta löytynee Punaista viiniä
- AnonyymiPersut tekee valtuustoaloitteen niin asia tutkitaan konsulttiyhtiön kautta eikä ensimmäinen tutkimus kelpaa. - AnonyymiJa tämä persuista öyhöttämisesi liittyy tähän asiaan miten? 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ja tämä persuista öyhöttämisesi liittyy tähän asiaan miten? No Lax ja Kotilainen tekevät valtuustoaloitteen jossa pyydetään tutkimaan valtuustonpuheenjohtajan käytös ja valtuutettu Laxsin tekemät ristiriitaiset päätökset. 
 Pykälä jossa Kautto sekoili äänestystuloksen kanssa Lax äänesti omia päätöksiään vastaan ja halusi lisä selvityksiä.Meneehän siinä puheenjohtajakin sekaisin.
 Kuka tässäkin on sekaisin ollut ,eikä ole ensimmäinen kerta.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:No Lax ja Kotilainen tekevät valtuustoaloitteen jossa pyydetään tutkimaan valtuustonpuheenjohtajan käytös ja valtuutettu Laxsin tekemät ristiriitaiset päätökset. 
 Pykälä jossa Kautto sekoili äänestystuloksen kanssa Lax äänesti omia päätöksiään vastaan ja halusi lisä selvityksiä.Meneehän siinä puheenjohtajakin sekaisin.
 Kuka tässäkin on sekaisin ollut ,eikä ole ensimmäinen kerta.Miten voi mennä sekaisin, jos selvällä Suomen kielelä sanotaan åänestys tulos, ja se sanottiin 3 vai 4 kertaa, ja känni kautto, anteeksi stressi kautto ei sitä tajunnu. Älä syytä Laxia kauton kännistä. 
 
- AnonyymiNo vassarit, oikeesti, ottiko se viinaa kunnolla vai oliko oikeesti ressiä? Nyt avautukaa! - AnonyymiJa jälkikäteenhän se selviää. 
 
- AnonyymiPöhlöhön se on ja viinamäen miehiä. 
- AnonyymiEnnen sai Suomen pankin pääjohtajakin kännätä mennen tullen ja palatessa kunnes Mauno Koivisto vapautti hänet tehtävistään. Tänä päivänä, sen pitäisi meidän jokaisen ymmärtää, meillä on nollatoleranssi etenkin työelämässä. Kuitenkin jos oma ryhmä haluaa kannattaa alkoholiongelmaista, ei erottamista muut voi suorittaa tai voi, mutta eivät useinkaan ryhdy. Miksi? 
- AnonyymiVaalit tulossa,syy ja seuraamus,vetäköön jokainen omat johtopäätöksensä. 
- AnonyymiLauri ei sönkkää kokouksessa kännissä kuin käki.Äännekosken valtuuston puheenjohtajalle nauraa koko Suomi tällä hetkellä 
- AnonyymiNyt Kautto jo tunnustaa tosisasiat ja luopuu. Ja voin vain kuvitella, että hän on saanut jo omiltaankin painostusta, ei vain meiltä täällä kirjoittaneilta. Kiitos tästä aktiivisuudesta kaikille. 
- AnonyymiTaitanut omilta tulla lunta tupaan niin oli pakko tunnustaa. Kansanedustajan työ ei ole hänelle sopivaa hommaa. - AnonyymiTuskin vasemmistossa möly nousee kännin takia, eikös niille kaikille kuppi maistu? 
 
- AnonyymiMaistuu maistuu ainakin Suolahden vasureille.Kautto heitellään susille sen porukan toimesta. - AnonyymiEn ole aiemmin huomioinut tota Kauttoa lainkaan, mutta nyt alko kiinostamaan. Sehän tataa ollakin kova jätkä. Otettava äänestysnumero ylös, että osaa äänestää. On se kumma mitä julkisuus saa aikaan täällä kansan parissa. 
 
- AnonyymiPersuissa tuon tyyppinen käytös ainakin lisäisi kannatusta. Kansalaiset ovat omituisia. 
- AnonyymiKyllä miehen on oltava mies eikä hiiri. Viinaa on pystyttävä ottamaan ja pitämään akat ja muut asiat kurissa ja hallinnassa! - AnonyymiKautolta onnistunee nuo kaikki! 
 
- AnonyymiNuissa kokouksissa sitä tehdään niin hienoja päätöksiä. Sorry. Loppuelämä on pilalla. 
- AnonyymiOsa valtuutetuista on syntymähumalassa kun äänestävät että heidän päätöksiään tutkittaisiin.Ei voi olla tuon tyhmempiä valtuutettuja.Miksi tähän ei puututa. 
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset424945
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut183656
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693453
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012808
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral862690
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302640
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa161723
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161566
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2011448
- 1521321