Vuoroviikoilla häirintää

Anonyymi

Mitä pitäisi tehdä, kun lasten äiti lähettelee minun lapsiviikoilla lapsille viestejä, joissa kyselee voiko lapsi tulla yökylään. Olen joskus tästä sanonut, että olisi kiva jos kysyisi minulta suoraan, eikä lasten kautta. Nyt on jo neljäs kerta lyhyen ajan sisällä.

Vuoroviikot toimii muuten hyvin, välimatka asunnoissamme on lyhyt, 1km. En ymmärrä miksi exvaimon pitää yrittää saada minun viikolla joku lapsista yökylään. Turhaa sekoilua mielestäni. Viikko mulla ja viikko hänellä, se on ok.

Joudun itse hankalaan tilanteeseen, koska lapseni tottakai haluaa mennä yökylään, enkä halua sanoa ei, koska tällöinhän olisin "paha iskä" ja lapseni kokisi minut negatiivisesti.

Onko tämä manipulointia exän suunnalta. Hän on toki sanonut, että joku lapsista voi tulla mulle yökylään hänen viikollakin. Mutta jotenkin mielestäni tämmöinen kuulostaa oudolta, ja nauttiiko siitä lapsetkaan, kun yksi pääsee yökylään, ja toinen ei. Ja sitten kysellään miksi tuo pääsi ja minä en.

Mitä voin tehdä. Olen sanonut kantani exälle, ja hän joka kerta sanoo että ookoo ei sitten jos et halua. Mutta jonkin ajan päästä sama toistuu. Viimeksi exä sanoi että idea oli muka lapsen oma, tiedä sitten tätäkään.

Kuriositeettina mainittakoon, että exä halusi aikanaan avioeron, kun hänellä meni ns lujaa, oli salamaihastunut työkaveriinsa, kiisti kaiken, valehteli, ja antoi ymmärtää että minussa kaikki vika, en ollut tarpeeksi sitä ja tätä, jne. Kiinni jäädessään viesteistä yms, kiisti kaiken, ja sanoi että kavereita vain. Avioeron jälkeen hupskeikkaa kaveri muuttui samantien poikaystäväksi, ihan tuosta vain sattumalta, eikä hän edes osannut hävetä.

Jälkeenpäin olen huomattavan helpottunut, että pääsin eroon tuosta sosiopaatista. Mitä vähemmän yhteydenottoja, sitä paremmin voin ja lapset voi. Onko sitten huorintekijällä pudonnut jokin uusi ruuvi päästä, kun alkanut häiritä keskellä viikkoa, tiedä häntä. Ja varsinkin kun olen löytänyt yksinolon jälkeen uuden ihmisen, niin onko tämä aiheuttanut jonkin reaktion exässä. Mustasukkainen lapsista tms.

En halua alkaa vääntää sosiopaatin kanssa, koska se pahenee eikä lopu ikinä. Mitä teen, pitääkö vain suostua kaikkeen, kun hän yrittää koko ajan rikkoa rajojani. Välillä tulee kysymättä hakemaan jotain lasten monoa tms, kuin euroopan omistaja. Vai voiko tällaisesta ottaa yhteyttä lastensuojeluun, ja sitä kautta saada stoppi tällaiselle. Vai olenko nyt liian pienestä stressaantunut?

Koen epämiellyttäväksi, kun viikkoni häiriintyy, ja joudun keskellä viikkoa miettimään mikä olisi lapsen kannalta parasta. Vuoroviikko systeemi toimii, mutta ei tällä tavoin. Ja kun en tiedä mitä pajunköyttä tuo sosiopaatti exä syöttää lapsilleni. Onneksi sain exän sekoiluvaiheessa sovittua itselleni lähivanhemmuuden, eli minulla on siltä osin langat käsissäni. Lapsilisät ohjaan tasapuolisuuden nimissä lasten tileille molempien yhteiseen käyttöön, ja kuvittelin aluksi että exä pysyy siltäkin osin tyytyväisenä eikä alkaisi häiriköimään.

Mitä tehdä? Vienkö asiaa eteenpäin sosiaaliviranomaisille. Vai annanko vain asian olla, ja mahdollisesti häiriöt lisääntyy, jos en pidä rajojani. Vai puhuko suoraan exälle, joka on sama kuin lähettäisi pullopostia saharaan.

3

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Puhu asianajajalle - aluksi voit hakea lähestymiskieltoa.. Tai ilmoita exlle et
      aina 2 päivän pidennys vaihtopäivään kun häiriköt ja otat yhteyttä..

    • Anonyymi

      HÄH? Miksi et halua lapsia yökylään? Älä aina valita. Jos itse olet perheesi hajottanut, ja syytäs siitä ekäsää ja lapsia, olet sairas. Mene hoitoon.

      Tahalleen haluut riitaa ja tapella jotta lapset alkaa vihaa sua ettei tarvi nähä. Sairasta.

      Kun olit viel piereessä liko tollasia tappeluita sillon lapsista? Mieti miten huono ihminen olet kun haluat elää elämää mitä itse haluat mutta syytä lapsia siitä etkä halua ehitä luoksesi. Ei ole vaikee sanoa totuus ettei halua.

      • Anonyymi

        HÄH? Miksi vieraannuttaja "äiti- ja lastensuojelun" viranomaiset eivät halua lasten asuvan omalla isällään? Äläkä aina valita. Jos itse olet perheesi hajottanut, ja syytäs siitä ekäsää ja lapsia, oletko sairas? Mene hoitoon?

        Tahalleen haluut riitaa ja tapella jotta lapset vieraannutettuna alkaa vihaa isää ettei tarvi asua isällään. Sairasta.

        Kun olit viel piereessä liko tollasia tappeluita sillon lapsista? Mieti miten huono ihminen olet kun haluat elää elämää mitä itse haluat mutta syytä lapsia siitä etkä halua ehitä luoksesi. Ei ole vaikee sanoa totuus ettei halua.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7220
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2607
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      111
      2264
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1628
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1129
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      45
      1044
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      1019
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      961
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      773
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      773
    Aihe