Johanna Tukiaisen ulosottovelkojen määrä on 41 363 euroa (kesäkuun 2020 tilanne).
Velat koostuvat 34 erillisestä saatavasta, eli ulosottotodistuksen mukaan Tukiainen on varastanut Suomen pienyrittäjiltä ja Suomen yhteiskunnalta runsaasti varoja jättämällä maksuvelvoitteensa hoitamatta 34 kertaa niin, että ne ovat menneet ulosoton perintään asti.
Ulosottovelat muodostuvat seuraavista eristä (saman perintätahon samankaltaiset saatavat summattu yhteen):
– Verohallinto, jäännösverot 8 159 €
– Susanna Ingerttilä, rikosvahinkosaatava 5 005 €
– Lowell (perintäyhtiö) 4 933 €
– LähiTapiola, rikosasiaan liittyvät vahingonkorvaussaatavat 4 228 €
– Intrum Jälkiperintä (perintäyhtiö) 3 336 €
– Vakuutusyhtiö Fennia, rikosvahinkosaatava 2 920 €
– Oikeusrekisterikeskus, rikosvahinkokorvaukset 2 645 €
– Kolamiilun Palvelutalo (turva-alan tuotteet ja palvelut) 1 987 €
– Sergel Finans (perintäyhtiö) 1 555 €
– Työeläkevakuutusyhtiö Varma, YEL-vakuutusmaksut 1 529 €
– Intrum Debt Finance (perintäyhtiö) 1 399 €
– Oikeusrekisterikeskus, tuomiolauselmasaatavat 1 153 €
– Gothia (perintäyhtiö) 773 €
– Nova Trotters (perintäyhtiö) 743 €
– Oikeusrekisterikeskus, rangaistusmääräyssakot 460 €
– Kela, takaisinperintä 275 €
– Helsingin ja Uudenmaan Sairaanhoitopiiri 116 €
– HSL, joukkoliikenteen tarkastusmaksu 80 €
– Satakunnan Sairaanhoitopiiri 67 €.
Kokonaissumma 41 363 euroa.
Tukiainen suoritti 110 t yhdyskuntapalvelua ja tämä erään mielestä kuittaa velat.
"Se on sitten ihan oma juttunsa, jos ei tuomitulta saa ulosmitattua vahingonkorvaussummia. Tuomiot Johanna on kuitenkin hyväsyttävästi suorittanut, joten on turha vinkua, että uhrit eivät ole saaneet oikeutta.
Ja toisekseen tuomioon kuuluu myös se, että kun tuomittu on suorittanut tuomion, niin silloin se pitää kelvata myös uhrille. Uhrin ei pidä enää tuomion suorittamisen jälkeen vaahdota ja valittaa siitä, ettäkö hän muka ei ole saanut oikeutta. Eikä silloin enää kuulu kantaa kaunaa tms. tuomitulle, eli hänen tulee hyväksyä se, että kaikki on anteeksi annettu."
"Ootko vähän tyhmä? Totuus on kuitenkin se, että kun tuomari on viheltänyt pelin poikki antamalla tuomion, niin silloin se on hyväksyttävä.
Otetaan esimerkki jostain pelitilanteesta, josko sinä silloin sen ymmärtäisit. Lätkäpelissä joku vetäsee joltain punaista kentälle. Tuomari antaa hänelle väkivallan takia vaikkapa pelikiellon pariin peliin. Kun tämä pelikiellon saanut palaa kentälle, niin ei tasan tarkkaan tämä turpiinsa saanut mene hänelle soittamaan turpaansa tuomitusta jutusta. Jos hän niin tekee, niin hän (uhri) saa tuomion. Uhrin on hyväkyttävä mukisematta tuomarin antama tuomio ja se on sitten siinä. Ei oteta tähän tapaukseen nyt lajiliittoja tai olympia-komioita valitusrumbassa.
Ihan sama noissa rikosasioissa. Uhrin on hyväksyttävä kolmannen osapuolen (tuomarin) antama päätös. Ei uhri enää sen jälkeen, kun tuomio on kärsitty mene tuomitulle soittamaan turpaansa. Tai jos menee, niin sitten hän saa tuomion.
Tuliko nyt selväksi? Johanna on tuomionsa kokonaan sovittanut. Vahingonkorvaukset eivät ole enää nykypäivänä sellaisia, että ne voitaisiin muuntaa istumiseksi. Ne ovat korvauksia kivusta, hajonneesta omaisuudesta, kunnian/maineen menetyksestä, tulojen menetyksestä yms. Ja noista huolehtii ulosottomies."
Ulosottoa ei tarvitse maksaa
Anonyymi
0
534
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64215Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1152546Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J681078Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2081011- 39952
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38911- 47884
- 36846
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke120836Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35802