Ulosottoa ei tarvitse maksaa

Anonyymi

Johanna Tukiaisen ulosottovelkojen määrä on 41 363 euroa (kesäkuun 2020 tilanne).

Velat koostuvat 34 erillisestä saatavasta, eli ulosottotodistuksen mukaan Tukiainen on varastanut Suomen pienyrittäjiltä ja Suomen yhteiskunnalta runsaasti varoja jättämällä maksuvelvoitteensa hoitamatta 34 kertaa niin, että ne ovat menneet ulosoton perintään asti.
Ulosottovelat muodostuvat seuraavista eristä (saman perintätahon samankaltaiset saatavat summattu yhteen):

– Verohallinto, jäännösverot 8 159 €
– Susanna Ingerttilä, rikosvahinkosaatava 5 005 €
– Lowell (perintäyhtiö) 4 933 €
– LähiTapiola, rikosasiaan liittyvät vahingonkorvaussaatavat 4 228 €
– Intrum Jälkiperintä (perintäyhtiö) 3 336 €
– Vakuutusyhtiö Fennia, rikosvahinkosaatava 2 920 €
– Oikeusrekisterikeskus, rikosvahinkokorvaukset 2 645 €
– Kolamiilun Palvelutalo (turva-alan tuotteet ja palvelut) 1 987 €
– Sergel Finans (perintäyhtiö) 1 555 €
– Työeläkevakuutusyhtiö Varma, YEL-vakuutusmaksut 1 529 €
– Intrum Debt Finance (perintäyhtiö) 1 399 €
– Oikeusrekisterikeskus, tuomiolauselmasaatavat 1 153 €
– Gothia (perintäyhtiö) 773 €
– Nova Trotters (perintäyhtiö) 743 €
– Oikeusrekisterikeskus, rangaistusmääräyssakot 460 €
– Kela, takaisinperintä 275 €
– Helsingin ja Uudenmaan Sairaanhoitopiiri 116 €
– HSL, joukkoliikenteen tarkastusmaksu 80 €
– Satakunnan Sairaanhoitopiiri 67 €.

Kokonaissumma 41 363 euroa.

Tukiainen suoritti 110 t yhdyskuntapalvelua ja tämä erään mielestä kuittaa velat.

"Se on sitten ihan oma juttunsa, jos ei tuomitulta saa ulosmitattua vahingonkorvaussummia. Tuomiot Johanna on kuitenkin hyväsyttävästi suorittanut, joten on turha vinkua, että uhrit eivät ole saaneet oikeutta.

Ja toisekseen tuomioon kuuluu myös se, että kun tuomittu on suorittanut tuomion, niin silloin se pitää kelvata myös uhrille. Uhrin ei pidä enää tuomion suorittamisen jälkeen vaahdota ja valittaa siitä, ettäkö hän muka ei ole saanut oikeutta. Eikä silloin enää kuulu kantaa kaunaa tms. tuomitulle, eli hänen tulee hyväksyä se, että kaikki on anteeksi annettu."
"Ootko vähän tyhmä? Totuus on kuitenkin se, että kun tuomari on viheltänyt pelin poikki antamalla tuomion, niin silloin se on hyväksyttävä.

Otetaan esimerkki jostain pelitilanteesta, josko sinä silloin sen ymmärtäisit. Lätkäpelissä joku vetäsee joltain punaista kentälle. Tuomari antaa hänelle väkivallan takia vaikkapa pelikiellon pariin peliin. Kun tämä pelikiellon saanut palaa kentälle, niin ei tasan tarkkaan tämä turpiinsa saanut mene hänelle soittamaan turpaansa tuomitusta jutusta. Jos hän niin tekee, niin hän (uhri) saa tuomion. Uhrin on hyväkyttävä mukisematta tuomarin antama tuomio ja se on sitten siinä. Ei oteta tähän tapaukseen nyt lajiliittoja tai olympia-komioita valitusrumbassa.

Ihan sama noissa rikosasioissa. Uhrin on hyväksyttävä kolmannen osapuolen (tuomarin) antama päätös. Ei uhri enää sen jälkeen, kun tuomio on kärsitty mene tuomitulle soittamaan turpaansa. Tai jos menee, niin sitten hän saa tuomion.

Tuliko nyt selväksi? Johanna on tuomionsa kokonaan sovittanut. Vahingonkorvaukset eivät ole enää nykypäivänä sellaisia, että ne voitaisiin muuntaa istumiseksi. Ne ovat korvauksia kivusta, hajonneesta omaisuudesta, kunnian/maineen menetyksestä, tulojen menetyksestä yms. Ja noista huolehtii ulosottomies."

0

549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        97
        1968
      2. Ei se mene ohi ajan kanssa

        Näin se vaan on.
        Ikävä
        88
        1380
      3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

        Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
        Ikävä
        110
        1153
      4. Tunnistebiisi

        Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
        Ikävä
        76
        1047
      5. Taidat tykätä linnuista paljon

        Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
        Ikävä
        121
        1042
      6. Okei nyt mä ymmärrän

        Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
        Ikävä
        57
        893
      7. Miks käyttäydyt noin?

        Välttelet kaikkia kohtaamisia...
        Ikävä
        47
        811
      8. Ei sun tarvi jännittää enää

        en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
        Ikävä
        36
        802
      9. Olen huolissani

        Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
        Ikävä
        48
        761
      10. Minkälainen ääni mulla on mies

        Sinun mielestä?
        Ikävä
        33
        713
      Aihe