Ulosottoa ei tarvitse maksaa

Anonyymi

Johanna Tukiaisen ulosottovelkojen määrä on 41 363 euroa (kesäkuun 2020 tilanne).

Velat koostuvat 34 erillisestä saatavasta, eli ulosottotodistuksen mukaan Tukiainen on varastanut Suomen pienyrittäjiltä ja Suomen yhteiskunnalta runsaasti varoja jättämällä maksuvelvoitteensa hoitamatta 34 kertaa niin, että ne ovat menneet ulosoton perintään asti.
Ulosottovelat muodostuvat seuraavista eristä (saman perintätahon samankaltaiset saatavat summattu yhteen):

– Verohallinto, jäännösverot 8 159 €
– Susanna Ingerttilä, rikosvahinkosaatava 5 005 €
– Lowell (perintäyhtiö) 4 933 €
– LähiTapiola, rikosasiaan liittyvät vahingonkorvaussaatavat 4 228 €
– Intrum Jälkiperintä (perintäyhtiö) 3 336 €
– Vakuutusyhtiö Fennia, rikosvahinkosaatava 2 920 €
– Oikeusrekisterikeskus, rikosvahinkokorvaukset 2 645 €
– Kolamiilun Palvelutalo (turva-alan tuotteet ja palvelut) 1 987 €
– Sergel Finans (perintäyhtiö) 1 555 €
– Työeläkevakuutusyhtiö Varma, YEL-vakuutusmaksut 1 529 €
– Intrum Debt Finance (perintäyhtiö) 1 399 €
– Oikeusrekisterikeskus, tuomiolauselmasaatavat 1 153 €
– Gothia (perintäyhtiö) 773 €
– Nova Trotters (perintäyhtiö) 743 €
– Oikeusrekisterikeskus, rangaistusmääräyssakot 460 €
– Kela, takaisinperintä 275 €
– Helsingin ja Uudenmaan Sairaanhoitopiiri 116 €
– HSL, joukkoliikenteen tarkastusmaksu 80 €
– Satakunnan Sairaanhoitopiiri 67 €.

Kokonaissumma 41 363 euroa.

Tukiainen suoritti 110 t yhdyskuntapalvelua ja tämä erään mielestä kuittaa velat.

"Se on sitten ihan oma juttunsa, jos ei tuomitulta saa ulosmitattua vahingonkorvaussummia. Tuomiot Johanna on kuitenkin hyväsyttävästi suorittanut, joten on turha vinkua, että uhrit eivät ole saaneet oikeutta.

Ja toisekseen tuomioon kuuluu myös se, että kun tuomittu on suorittanut tuomion, niin silloin se pitää kelvata myös uhrille. Uhrin ei pidä enää tuomion suorittamisen jälkeen vaahdota ja valittaa siitä, ettäkö hän muka ei ole saanut oikeutta. Eikä silloin enää kuulu kantaa kaunaa tms. tuomitulle, eli hänen tulee hyväksyä se, että kaikki on anteeksi annettu."
"Ootko vähän tyhmä? Totuus on kuitenkin se, että kun tuomari on viheltänyt pelin poikki antamalla tuomion, niin silloin se on hyväksyttävä.

Otetaan esimerkki jostain pelitilanteesta, josko sinä silloin sen ymmärtäisit. Lätkäpelissä joku vetäsee joltain punaista kentälle. Tuomari antaa hänelle väkivallan takia vaikkapa pelikiellon pariin peliin. Kun tämä pelikiellon saanut palaa kentälle, niin ei tasan tarkkaan tämä turpiinsa saanut mene hänelle soittamaan turpaansa tuomitusta jutusta. Jos hän niin tekee, niin hän (uhri) saa tuomion. Uhrin on hyväkyttävä mukisematta tuomarin antama tuomio ja se on sitten siinä. Ei oteta tähän tapaukseen nyt lajiliittoja tai olympia-komioita valitusrumbassa.

Ihan sama noissa rikosasioissa. Uhrin on hyväksyttävä kolmannen osapuolen (tuomarin) antama päätös. Ei uhri enää sen jälkeen, kun tuomio on kärsitty mene tuomitulle soittamaan turpaansa. Tai jos menee, niin sitten hän saa tuomion.

Tuliko nyt selväksi? Johanna on tuomionsa kokonaan sovittanut. Vahingonkorvaukset eivät ole enää nykypäivänä sellaisia, että ne voitaisiin muuntaa istumiseksi. Ne ovat korvauksia kivusta, hajonneesta omaisuudesta, kunnian/maineen menetyksestä, tulojen menetyksestä yms. Ja noista huolehtii ulosottomies."

0

614

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ampuminen kylpylässä

        Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
        Naantali
        74
        1670
      2. Naantalin kylpylän ampujat

        Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
        Maailman menoa
        23
        1172
      3. Kemijärvellä vesionnettomuus

        Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
        Kemijärvi
        32
        1073
      4. Hei, voitko kuunnella

        Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
        Ikävä
        134
        906
      5. Joku porukka lähtenyt täältä

        Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
        Ikävä
        189
        826
      6. Miten yrität

        Vielä saada kaivattusi?
        Ikävä
        64
        694
      7. Olipa yllätys

        Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
        Kotimaiset julkkisjuorut
        192
        619
      8. On todella ikävää

        Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
        Ikävä
        79
        598
      9. Tuletko tänään

        Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
        Ikävä
        49
        561
      10. 71
        547
      11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

        Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
        Ikävä
        32
        518
      12. Ottanet yhteyttä

        Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
        Ikävä
        55
        507
      13. Muutto auto hakee sut tänään!

        Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
        Ikävä
        57
        485
      14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

        Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
        Ikävä
        25
        457
      15. Kai sä mies ymmärrät..

        ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
        Ikävä
        28
        432
      16. 34
        424
      17. En tiedä mitä sanoa

        Siksi en vastannut😔
        Ikävä
        33
        423
      18. Jos kaivattusi olisi

        Vieressäsi niin mitä tekisit?
        Ikävä
        40
        417
      19. Kiinni jäit

        Ei olisi uskonut sinusta
        Ikävä
        16
        409
      20. Päivän galluppi

        Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
        Sinkut
        82
        398
      Aihe