Qlaira lopetus, mitä tilalle?

Anonyymi

Olen syönyt Qlaira -nimisiä pillereitä reilu puoli vuotta. Tänä aikana rytmihäiriöt ovat huomattavasti lisääntyneet, ja haluan koittaa onko tämä pilleri syypää oloon. Lisäksi korona-aikaan huolestuttaa mahdolliset tukokset jos joutuu esim. pitkään vuodelepoon. Työkin on pelkkää istumatyötä...

Tilalle pohdin kierukkaa. Minulla on ollut aikaisemmin keltarauhashormonia sisältävät minipillerit, mutta ne eivät jostain syystä riittäneet (unettomuus, hikoilu, migreenit jatkuivat...). Epäilen, että tarvitsen estrogeenia keltarauhashormonin rinnalle.

Voiko kierukan kanssa ottaa jossain muodossa estrogeenia? Onko kellään kokemusta? Varaan tietysti gyneltä ajan, mutta kiinnostelee teidän muiden kokemukset :)

5

2341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Estrogeeni poistaa oikealla annostelutavalla ja määrällä vaihdevuosioireet, progestroni (kierukassa) ei vähennä niitä ollenkaan.

      Minulla on Mirenan kierukka progestronina ja Estrogel-estrogeeni geelinä. Kierukasta tuli tosi kurja mieli, mutta estrogeenin annosta säätämällä hävisivät kaikki vaihdevuosioireet hikoiluineen, unettomuuksineen, tykytyksineen, päänsärkyineen, ahdistuksineen ja kaikkineen. Geeli tai laastari ei kasvata veritulppariskiä ollenkaan. Olen oikein tyytyväinen. Käy vaihdevuosiin erikoistuneella gynellä, jonka kanssa saat kierukan ja säädettyä estroannoksen kohdalleen. Se vei minulla parisen kuukautta. "Tavalliset" gynet tarjoavat usein samanlaista pilleriannosta kaikille oireista riippumatta, asiantuntija osaa säätää annostelumenetelmän ja määrän juuri Sinulle sopivaksi.

    • Anonyymi

      Kortsu

    • Anonyymi

      En ymmärrä asiasta mitään mutta päätinpä osallistua keskusteluun kuitenkin.

      Huono valinta tuo sun lääkkees, ois pitäny olla tarkempi ku valitset sitä!

    • Anonyymi

      Tänään iltapäivälehdessä 19v kertoo, kuinka meinasi kuolla tukehtumalla, kun sai keuhkoveritulpan e-pillereistä. Ei ole 100% turvallista lääkettä olemassakaan!

      • Anonyymi

        Hmm..Kannattaisi varmaan harkita homoonittomia vaihtoehtoja niin ehkäisyyn kuin vaihdevuosioireidenkin hoitoon.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      183
      6490
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      93
      5402
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      15
      3756
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      123
      3387
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      212
      3159
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      76
      2358
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2108
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      45
      1684
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1676
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1356
    Aihe